Temat: Zidentyfikowano białka, których poziom wpływa na...

Nowy test pozwolił zmierzyć poziomy białek mBDFN i pro BDFF u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową i depresją. Autorzy badania twierdzą, że lekarze mogą wykorzystywać go do zdiagnozowania tych schorzeń i monitorowania powodzenia leczenia.

Czym jest białko mBDFN i proBDNF?

Białko zwane mózgowym czynnikiem neurotroficznym (BDNF) wspomaga wzrost i przeżycie komórek nerwowych u dorosłych. Wiadomo, że odgrywa istotną rolę w uczeniu się, zapamiętywaniu i utrzymaniu elastyczności mózgu. Jednak w wyniku stresu jedna z form białka o nazwie mBDNF znacznie zmniejsza swój poziom we krwi. Dostępne na rynku badania krwi nie były w stanie dokładnie odróżnić mBDNF od jego prekursora, znanego jako proBDNF. Z kolei białko proBDNF wiąże się z innym receptorem i powoduje stan zapalny oraz zwyrodnienie nerwów.

Związek między BDFN a depresją
Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, naukowcy postanowili zbadać poziomy obu białek u osób z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową oraz u zdrowych z grupy kontrolnej. W tym celu opracowali specjalny test o nawie ELISA. Okazało się, że osoby z depresją miały znacznie niższy poziom mBDNF we krwi niż osoby zdrowe. Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych z kolei zwiększało jego poziom. Podobne wyniki uzyskano w małej podgrupie z chorobą afektywną dwubiegunową.
...
https://zdrowie.wprost.pl/psychologia/zaburzenia-psychi...