Temat: Zatory płatnicze - uboczny skutek pandemii

Zatory płatnicze - uboczny skutek pandemii

Zatory płatnicze to problem, który dotykał polskich przedsiębiorców jeszcze przed wybuchem pandemii. Z danych opublikowanych przez DNB Bank Polska wynika, że borykała się z nimi co czwarta firma. To spory problem tym bardziej, że może prowadzić do utraty płynności finansowej, konkurencyjności, a czasem nawet do bankructwa. Eksperci uważają, że w dobie koronawirusa zatory płatnicze najbardziej dawać się będą we znaki branży detalicznej i motoryzacyjnej.


Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
Jak powstają zatory płatnicze?
Komu zagrażają w największym stopniu?
W jaki sposób im przeciwdziałać?

Jak przypomina Michał Wosik, Menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej DNB Bank Polska, zatory płatnicze to zjawisko mające związek z narastaniem długu firmy, który pociąga za sobą negatywne skutki dla partnerów biznesowych dłużnika. Jak już wspomniano we wstępie, problem ten dotyka stale co czwartego polskiego przedsiębiorcy.

Mechanizm ich powstawania jest zazwyczaj prosty. Firma B zamawia towar w firmie A z wykorzystaniem możliwości odroczenia płatności na 30 dni. Firma C kupuje towar od Firmy B, jednakże nie dotrzymuje ustalonych terminów zapłaty, co skutkuje brakiem możliwości uregulowania należności Firmy B względem Firmy A.
Księgowy

Skutkiem ubocznym koronawirusa będą zatory płatnicze.
Skalę problemu zatorów płatniczych zredukować miała nowelizacja ustawy o zatorach płatniczych. Jej przepisy wprowadziły m.in.:
wzrost wysokości odsetek w transakcjach handlowych,
większą rekompensatę dla wierzycieli z tytułu kosztów odzyskiwania należność oraz
łatwiejsze zabezpieczenie roszczeń na drodze sądowej.

Niestety okazało się, że pomimo uregulowań zatory płatnicze pozostają w dalszym ciągu istotnym ryzykiem dla przedsiębiorstw i to zarówno mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i wielkich korporacji.

Przyczyn takiego zjawiska jest wiele. Wśród nich należy wymienić brak bieżących środków przedsiębiorstwa związanych np. z niedoszacowaniem nakładów na inwestycje bądź też celowe i nieetyczne zachowanie.

Pandemia i zatory płatnicze ...
Na ratunek faktoring oraz kredyty ...

Niestety pogłębiająca się sytuacja epidemiologiczna będzie nakręcała „spiralę” zadłużeń przedsiębiorstw obniżając ich zdolność do terminowego rozliczenia transakcji, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do problemów finansowych firm i ograniczenia zdolności części z nich do konkurencyjnego funkcjonowania na rynku, a nawet upadłości.

http://www.finanse.egospodarka.pl/163026,Zatory-platni...