Edmund Saunders Patrz bio
Temat: UWAGA: Cukrzyca w natarciu. To niewidzialna pandemia
W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu 2. Kolejne 5 mln Polaków jest nią zagrożonych. Według najnowszego badania „Cukrzyca – niewidzialna pandemia” blisko 70 proc. respondentów uważa, że jest to poważna choroba i boją się jej konsekwencji. Pomimo to, aż 1/3 deklaruje, że na przestrzeni trzech ostatnich lat nie wykonała badania poziomu glukozy i insuliny.Co roku 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, który ma zwracać uwagę na tę chorobę i powikłania z nią związane oraz edukować społeczeństwo w zakresie sposobów jej zapobiegania.
Cukrzyca to bardzo groźna i podstępna choroba, która nieleczona albo źle leczona wywołuje katastrofalne, nieodwracalne i groźne dla życia pacjenta powikłania. - mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Warto podkreślić, że leczenie cukrzycy często wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Zgodnie z danymi właśnie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków blisko 80 proc. cukrzyków potwierdza, że nie stać ich na optymalną i nowoczesną terapię. Na rynku dostępne są już jednak rozwiązania, które mogą stanowić realne zabezpieczenie i wsparcie w przypadku zachorowania na tę chorobę oraz w trakcie walki z jej powikłaniami.
...
Cukrzyca nie boli, ale przewlekle, utrzymujące się wysokie stężenie glukozy niszczy naczynia krwionośne i nerwy obwodowe. W praktyce sprowadza się to do występowania jednostek chorobowych dobrze nam znanych, takich jak zawał serca, udar mózgu, niedokrwienie kończyn dolnych, niewydolność nerek czy zaburzenia wzroku. - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM.
...
Wśród uczestników badania połowa jest zdania, że leczenie cukrzycy jest bardzo kosztowne. Leki najnowszej generacji są refundowane tylko w części przypadków. Bez refundacji koszt opakowania wynosi 400 zł, a to - zdaniem profesora Czupryniaka - jest poza zasięgiem większości pacjentów cukrzycowych w Polsce. Nie dziwi zatem, że blisko jedna trzecia ankietowanych potwierdza, że najbardziej pomocne w sytuacji zachorowania byłoby dla nich wsparcie finansowe, które mogliby przeznaczyć na zakup leków i sprzętu diagnostycznego.
Nie zapominamy o klientach grupowych, którzy mają możliwość zakupu ubezpieczenia w firmie. Dla nich została przygotowana innowacyjna umowa, w skład której wchodzi zarówno możliwość uzyskania świadczenia w przypadku diagnozy, ale także w przypadku dodatkowych powikłań. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu osoby zarówno zdrowe, jak i chore mogą przystąpić do takiego ubezpieczenia bez konieczności informowania pracodawcy o swoim stanie zdrowia. - zaznaczyła Joanna Walczuk.
https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/uwaga-c...