Temat: Rak jelita grubego coraz częstszy u Polaków. Rozmowa z...

Wystarczy 20 minut, żeby wykryć zmiany nowotworowe w jelitach. Niestety, kolonoskopia ciągle owiana jest złą sławą. Czas jednak rozprawić się z mitami na temat tego badania, bo rak jelita grubego to obecnie jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Proktolog i chirurg dr Krzysztof Abycht wyjaśnia, jakie są pierwsze objawy choroby.

Dr n. med. Krzysztof Abycht, proktolog, chirurg z Centrum Medycznego Damiana: Tak, to prawda, a choroba zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn. Warto też zaznaczyć, że każdego dnia z powodu tej choroby umiera średnio 28 pacjentów i stanowi on drugi pod względem umieralności nowotwór w Polsce.

Jakie są pierwsze objawy? ...
W jakim stadium zgłaszają się najczęściej pacjenci? ...
Jak wygląda leczenie? ...

Najprostszą metodą zapobiegania jest kolonoskopia. Badanie nie budzi jednak dobrych skojarzeń. Czy jest bolesne?
Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie 20 minut. U pacjentów, którzy odczuwają dyskomfort i stresują się badaniem można zastosować znieczulenie dożylne.

Jak się przygotować do kolonoskopii? ...
Kto powinien wykonać kolonoskopię? W jakim wieku zgłosić się na badanie? ...

Kolonoskopię profilaktyczną, inaczej zwaną przesiewową, wykonujemy u osób po 50. roku życia, które wcześniej nie miały żadnych objawów chorób przewodu pokarmowego. Jeżeli badanie wypadło prawidłowo, następne powtarzamy po 10 latach. Natomiast gdy zostały stwierdzone zmiany patologiczne, takie jak polipy, termin następnej kolonoskopii jest wypadkową wielkości, ilości i budowy histologicznej usuniętych zmian. Przed 50. rokiem życia kolonoskopię wykonujemy u pacjentów obciążonych genetycznie lub z niepokojącymi objawami ze strony przewodu pokarmowego. Terminy kolejnych badań zależą od wyniku ostatniej wykonanej kolonoskopii.

Jak można zapobiegać chorobie – czy trzeba np. zmienić dietę? Unikać konkretnych produktów? ...
Zdrowie naszych jelit jest uzależnione od bardzo wielu czynników. Jednym z najistotniejszych elementów zwiększających ryzyko jego wystąpienia jest prowadzony niezdrowy styl życia, np. regularne palenie papierosów, częste picie alkoholu czy właśnie zła dieta – spożywanie przetworzonej żywności i tłustych posiłków. Do czynników tych należą również predyspozycje genetyczne (np. stwierdzone przypadki wystąpienia nowotworu w najbliższej rodzinie) oraz ogólny stan zdrowia. Nic jednak nie zastąpi badań endoskopowych – odpowiednie szybkie wykrycie to ogromna szansa na całkowite pokonanie nowotworu.

https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-coraz-c...