Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Przedawnienie długów.
Przedawnienie długów. Sprawdź terminy i zasadyPrzedawnienie długu pozwoli nam nie spłacać należności po upływie określonego czasu. Dla większości długów okres przedawnienia roszczeń wynosi 6 lat, ale są przepisy, które wyznaczają inne terminy. Wszystko zależy od tego, komu jesteśmy winni pieniądze.
Jeśli nie spłacasz swoich długów, musisz liczyć się z tym, że zgłosi się do ciebie wierzyciel, firma windykacyjna czy ostatecznie komornik sądowy. Są jednak sytuacje, gdzie możesz uniknąć odpowiedzialności. W polskim prawie istnieje bowiem instytucja przedawnienia. Przedawnienie to inaczej termin ważności długu. Po upływie określonego czasu możesz odmówić zapłaty. Wierzyciel nie może domagać się spłaty zadłużenia, a sąd ma obowiązek z urzędu – czyli bez zarzutu lub wniosku ze strony dłużnika – zbadać, czy dług jest przedawniony.
Kiedy przedawnią się twoje długi
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego podstawowy termin przedawnienia wynosi 6 lat, a w przypadku długów związanych z prowadzeniem działalności 3 lata. W zależności od powodu powstania zobowiązania, termin przedawnienia jest inny.
* Zobowiązania z umowy kredytu czy pożyczki – 3 lata licząc od dnia, w którym miałeś obowiązek spłacić kredyt czy pożyczkę. W przypadku kredytu hipotecznego podany termin przedawnienia dotyczy wyłącznie odsetek, a nie kwoty kapitału. Bank może więc uzyskać sądowy nakaz zapłaty nawet po okresie przedawnienia.
* Debet na koncie – 2 lata. Dotyczy wszelkich roszczeń wynikających z umowy rachunku bankowego (z wyjątkiem roszczeń o zwrot wkładów oszczędnościowych). Termin przedawnienia biegnie od daty określonej w umowie, w której należało spłacić debet, data zawarcia umowy nie ma znaczenia.
* Zadłużenie na karcie kredytowej – 3 lata.
* Usługi telekomunikacyjne – 2 lata.
* Zobowiązania podatkowe – termin przedawnienia zależy od tego, w jaki sposób zobowiązanie to powstało:
- 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku - w przypadku zobowiązań powstających z mocy prawa (np. podatki dochodowe, VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych),
- 3 lata licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy – w przypadku zobowiązań powstających na skutek doręczenia ci decyzji ustalającej wysokość podatku przez urząd skarbowy (np. podatek od nieruchomości).
* Roszczenia z umowy ubezpieczeniowej – 3 lata.
https://superbiz.se.pl/prawo/przedawnienie-dlugow-spraw...