Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Pranie pieniędzy: jak walczyć z przestępczością finansową?
Pranie pieniędzy: jak walczyć z przestępczością finansową?Co roku na świecie procederowi prania pieniędzy ulega nawet 5 proc. globalnego PKB - głosi opracowany przez Deloitte raport The global framework for fighting financial crime. Okazuje się zatem, że ogromne nakłady na przeciwdziałanie przestępczości finansowej nie wystarczają. Poszkodowani są przekonani, że największym problemem jest brak adekwatnych przepisów, który skutecznie byłyby w stanie stawiać czoła stale ewoluującym metodom, po które co rusz sięgają przestępcy.
Opracowany przez Deloitte oraz Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) raport rzuca światło na problem prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, przyglądając się mu z perspektywy usługodawców finansowych i sektora publicznego. W opracowaniu podkreślono, że konieczne są jeszcze intensywniejsze działania, które umożliwiałyby sprawniejsze wykrywanie i blokowanie nielegalnego finansowania.
Jednocześnie autorzy raportu podkreślają, że walka z praniem pieniędzy trwa już od lat, a postępy na tym polu są znaczne. Powstała przed trzema dekadi Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) prowadzi działania na rzecz ograniczenia transgranicznej przestępczości finansowej i nieustająco identyfikuje nowe, dynamicznie rozwijające się obszary wymagające nadzoru i interwencji.
Główne obszary zainteresowania ...
7 zaleceń dla poprawy efektywności zwalczania przestępstw finansowych:
1. Globalne usprawnienia systemowe w zakresie zarządzania ryzykiem przestępstw finansowych ...
2. Rozwój partnerstwa sektora PPP ...
3. Poprawa transgranicznej i krajowej wymiany informacji ...
4. Poprawa wykorzystania i jakości danych ...
5. Reformowanie systemów SAR ...
6. Łagodzenie niespójnego lub niekonsekwentnego wdrażania standardów i wytycznych AML/CFT ...
7. Usprawnienie technologii i zwiększenie zakresu jej wykorzystania do zwalczania nielegalnego finansowania ...
–Aby działania w tym zakresie były skuteczne, potrzebna jest współpraca sektora prywatnego i publicznego oraz ustandaryzowanie przepisów prawa. Dopiero wtedy uda się zapewnić instytucjom finansowym oraz jednostkom analitycznym odpowiednie narzędzia do wykrywania przepływów środków finansowych pochodzących z nielegalnych źródeł i do zapobiegania temu procederowi. Tworzenie szczelniejszych globalnych ram tej walki jest imperatywem biznesowym i społecznym – podsumowuje Małgorzata Wójcik-Czarnecka, Senior Associate w Zespole Forensic i Financial Crime w Deloitte.
https://www.egospodarka.pl/165486,Pranie-pieniedzy-jak-...