Temat: Pracoholizm: jak go rozpoznać i jak sobie z nim poradzić?

Pracoholizm czy po prostu zaangażowanie w wypełnienie zawodowych obowiązków? Jak rozpoznać, że jest się pracoholikiem i jak sobie z tym poradzić?

Pracoholizm stał się w ostatnich latach popularnym terminem, ale co on właściwie konkretnie oznacza? Jak rozpoznać, czy to już pracoholizm, czy po prostu lubienie swojej pracy?

Czym jest pracoholizm?

Terminu tego po raz pierwszy użył w 1971 roku psycholog Wayne Oates i zdefiniował go jako „przymus lub niekontrolowaną potrzebę bezustannej pracy”. Warto dodać, że pracoholizm, mimo iż potem powstały jeszcze różne inne jego definicje, nie jest zaburzeniem wyróżnionym w DSM-5, czyli stosowanej powszechnie klasyfikacji zaburzeń psychicznych. Bez wątpienia jednak pracoholizm to stan zdrowia psychicznego, mający określony wpływ na ludzi.

Jak zaznacza psycholog Matt Glowiak, pracoholizm to złożony stan, w którym dana osoba rozwija psychiczną, społeczną i emocjonalną zależność od pracy. Dr Brian Wind, psycholog kliniczny zarządzający centrum terapii uzależnień dodaje z kolei, że zaangażowanie w pracę odbija się na innych aspektach życia osoby od niej uzależnionej. Poświęca ona na wykonywanie zadań zawodowych wiele godzin, nawet jeśli nie jest to potrzebne. Nie śpi wystarczająco dużo, nie angażuje się w życie rodziny, stresuje się, gdy przestaje pracować.

Długie godziny pracy a pracoholizm ...
Jakie są przyczyny pracoholizmu? ...
Jakie są skutki pracoholizmu? ...
Jak sobie poradzić z pracoholizmem? ...

1. Czas na przerwę
Choć dla pracoholika może to być bardzo trudne, warto z góry wyznaczyć sobie ramy czasowe, w których będzie się pracować. Pomoże także zrobienie sobie przerwy na lunch czy – w czasie pandemii – zjedzenie przekąski z dala od komputera. Warto sobie uświadomić, że krótsza, ale bardziej wydajna praca może być bardziej efektywna niż długie siedzenie przed ekranem.

2. Zaplanuj czas po ukończeniu pracy
Wykształcenie takiej codzienne rutyny ułatwi odejście od pracy. Potem można przecież iść na spacer, poczytać, posłuchać muzyki, porozmawiać z partnerem czy partnerką, spędzić czas z dziećmi. Ważne jest znalezienie sposobów, które sprawdzą się w przypadku danej osoby najlepiej i pozwolą psychicznie oderwać się od zadań w pracy.

3. Zwróć się o pomoc do terapeuty
Podobnie jak anonimowi alkoholicy, istnieją również anonimowi pracoholicy, którzy spotykają się na terapiach grupowych. Z pomocy można również skorzystać indywidualnie. Warto to zrobić, by uratować swoje zdrowie psychiczne, fizyczne, a czasem także swoją rodzinę.

https://zdrowie.wprost.pl/psychologia/10406798/pracohol...