Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Popularne mity dotyczące cukru. Czy rzeczywiście szkodzi?
Cukier to stały element przekąsek, napojów czy ciast. Wywołuje sporo kontrowersji. Ale czy rzeczywiście jest taki niezdrowy, jakim go pokazują?Co to jest cukier?
Cukier jest rozpuszczalnym węglowodanem: biologiczną cząsteczką składającą się z atomów węgla, wodoru i tlenu. Inne węglowodany to skrobia i celuloza, która jest składnikiem strukturalnym ścian komórkowych roślin.
Proste cukry czyli monosacharydy obejmują glukozę i fruktozę. Cukier złożony, czyli disacharyd, jest znany jako sacharoza, która składa się z glukozy i fruktozy. Podczas trawienia organizm rozkłada disacharydy na monosacharydy.
...
Czy zatem to ilość jest problemem? Sprawdźmy to, analizując kilka mitów na temat cukru.
Cukier uzależnia ...
Niektórzy eksperci uważają, że cukier jest substancją uzależniającą. Na przykład autorzy kontrowersyjnej recenzji z 2017 roku piszą:
„Dane pochodzące z badań na zwierzętach wykazały znaczne nakładanie się spożycia dodanych cukrów i oznak uzależnienia, w tym objadania się, głodu, tolerancji, wycofania, uczulenia krzyżowego, tolerancji krzyżowej, zależności krzyżowej oraz efektów nagrody i używania opioidów”.
Jednak niniejszy przegląd koncentruje się na badaniach na zwierzętach. Jak wyjaśniają autorzy innego przeglądu, „tłumaczenie tej pracy stanowi wyzwanie metodologiczne, ponieważ ludzie rzadko spożywają cukier samodzielnie”.
Dr Dominic M. Dwyer z Cardiff University's School of Psychology wyjaśnia: – Chociaż zachowania podobne do uzależnienia od cukru i innych pokarmów z pewnością występują u niektórych osób, jest to mniejszość spośród otyłej populacji. Powinniśmy jednak pamiętać, że cukier, obok swojego potencjału uzależniającego, może napędzać nadmierne spożycie żywności.
Prof. David Nutt z Imperial College London pisze: „Nie ma obecnie naukowych dowodów na to, że cukier uzależnia, chociaż wiemy, że ma skutki psychologiczne, w tym wytwarzanie uczucia przyjemności, a to jest prawie na pewno związane z systemem nagrody w mózgu”.
Inne mity na temat cukru
Cukier powoduje nadpobudliwość u dzieci ...
Metaanaliza przeprowadzona w 1995 roku w JAMA połączyła dane z 23 eksperymentów z 16 prac naukowych. Naukowcy doszli do wniosku: Ta metaanaliza dotychczas zgłoszonych badań wykazała, że cukier (głównie sacharoza) nie wpływa na zachowanie ani zdolności poznawcze dzieci. Jednak rodzice mogą wątpić w prawdziwość tego wniosku.
...
https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/produkty/10410528/...