Temat: Polscy kierowcy jeżdżą jednymi z najstarszych aut w Europie

Polscy kierowcy jeżdżą jednymi z najstarszych aut w Europie

Średni wiek samochodu w Polsce wynosi 13 lat. I choć od ubiegłego roku nastąpiła znacząca poprawa w tej kwestii, to Polacy wciąż jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie.

Ile wynosi średni wiek aut w Polsce?

W 2018 r. średni wiek samochodów zarejestrowanych w Polsce wyniósł 13 lat, co daje nam 17. miejsce wśród 25 krajów europejskich. Posiadaniem najnowszych modeli mogą pochwalić się kierowcy z Luxemburga. Ich auta mają średnio 6 lat. Najgorzej w zestawieniu wypadła Rumunia. Jej mieszkańcy posiadają niemal 17-letnie samochody.

Choć z danych ACEA wynika, że w Polsce przybywa nowych samochodów (w 2018 r. zarejestrowaliśmy ich o 10,5% więcej niż rok wcześniej),to warto zaznaczyć, że większość z nich jest własnością firm. Za spadek średniego wieku aut rejestrowanych w Polsce w dużej mierze odpowiedzialne są więc firmy, które kupują pojazdy z salonów.

Jakie auta najczęściej ubezpieczamy?
W ubiegłym roku większość kierowców, kupujących komunikacyjne ubezpieczenie OC, szukała polisy dla samochodów mających 11-15 lat. Sporo osób poszukiwało OC dla aut mających od 16 do 20 lat. Dane te potwierdzają wyniki raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, określające średni wiek aut poruszających się po polskich drogach.

Jak wiek auta wpływa na cenę OC?
Na cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Poza związanymi z właścicielem auta, jak wiek czy miejsce zamieszkania, ważne są parametry samego pojazdu. Choć do najważniejszych elementów różnicujących cenę OC należą pojemność silnika, czy marka samochodu, to towarzystwa kalkulując cenę obowiązkowej polisy, biorą także pod uwagę rok produkcji auta.
...
Mimo, że najwięcej aut na polskich drogach ma 13 lat, to cena OC dla pojazdów w grupie 11-15 lat nie jest najniższa. Właściciele takich aut muszą zapłacić za polisę 751 zł, czyli 17% więcej niż posiadacze nowych modeli. Z najwyższą ceną polisy musieli w 2018 r. liczyć się kierowcy starszych aut, w kategorii 20-25 lat. Płacili oni za OC o 27% więcej niż właściciele najnowszych w zestawieniu samochodów.


Obrazek
_Sprawd%C5%BA+jak+wygl%C4%85da+%C5%9Bredni+wiek+auta+w+Unii+Europejskiej&rt_so=taboola&rt_med=cpc&rt_camp=R+u+_auto+content+desktop&tblci=GiCoP5wX401b-2xMmx2E2p7Vxt5YMnVC8a2tYxTRT0RPaSCc5UU#tblciGiCoP5wX401b-2xMmx2E2p7Vxt5YMnVC8a2tYxTRT0RPaSCc5UU