Temat: Polacy kupują koncentratory tlenu. Lekarze ostrzegają:...

Po pulsoksymetrach popularność zyskują koncentratory tlenu, które teoretycznie mogą pomagać w sytuacji, kiedy mamy duszność. Jednak lekarze ostrzegają, że ich użycie bez odpowiedniego nadzoru może być niebezpieczne. - Nie można sobie zrobić na własną rękę intensywnej terapii w domu - mówi anestezjolog dr Konstanty Szułdrzyński.

1. Zakupy w czasach zarazy. Polacy wyposażają się w koncentratory tlenu
Coraz więcej osób w Polsce walczy z COVID-19. Już nie jest tak, jak wiosną, kiedy o chorobie słyszeliśmy tylko z opowieści. Teraz każdy zna osobę, która przechodziła zakażenie koronawirusem. Coraz większa liczba chorych i coraz bardziej przepełnione szpitale powodują, że wiele osób próbuje się zabezpieczyć przed chorobą na własną rękę. W aptekach i hurtowniach zaczęło brakować pulsoksymetrów, teraz popularność zyskują koncentratory tlenu.
...

2. Co to jest koncentrator tlenu i do czego służy?
Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które służy do podawania pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu.

- Koncentratory tlenu to urządzenia, które za pomocą skomplikowanej technologii, która się nazywa sitem molekularnym są w stanie z powietrza oddzielić tlen od innych gazów - wyjaśnia dr Konstanty Szułdrzyński, anestezjolog, członek Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych Prezesa Rady Ministrów.

- Są koncentratory tlenu, które mogą być urządzeniami domowymi i one dają zazwyczaj tlen w przepływie do 5 litrów na minutę, natomiast są również koncentratory przemysłowe, które mogą służyć za źródło tlenu nawet dla szpitala, zamiast zbiorników z ciekłym tlenem. Takie koncentratory ma np. Szpital Narodowy - wyjaśnia ekspert.

3. Dr Szułdrzyński: "Trzymanie takich ludzi w domu przypomina zbieranie niewybuchów. To się musi źle skończyć"
Dr Szułdrzyński ostrzega pacjentów przed samodzielnym zakupem koncentratorów tlenu na wypadek zachorowania na COVID-19. Zastosowanie koncentratora w przypadku ostrej niewydolności oddechowej, do której dochodzi u części chorujących na COVID-19 może być nieskuteczne i dawać pacjentom złudne poczucie bezpieczeństwa, a to powoduje, że takie osoby mogą trafić do szpitala za późno.

- Nie można sobie zrobić na własną rękę intensywnej terapii w domu - ostrzega anestezjolog.

4. Koncentratory tlenu mogą pomóc w leczeniu po zakażeniu
Dr Szułdrzyński przyznaje jednak, że koncentratory mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu, ale po przejściu ciężkiej fazy COVID-19. Urządzenia mogą być wsparciem dla ozdrowieńców, którzy walczą z powikłaniami.

- Wiemy, że część pacjentów po chorobie COVID-1, ma jeszcze duszność, niewydolność oddechową i może potrzebować tlenu. W takich sytuacjach uzasadnione jest zastosowanie koncentratorów w domu, ale pod opieką wyspecjalizowanych fundacji, firm. Wtedy te koncentratory mogą być bardzo pożyteczne, ale mówimy o ich zastosowaniu u pacjenta w stanie stabilnym, który przebył chorobę, a nie który jest w fazie narastania jej objawów - podsumowuje lekarz.

https://portal.abczdrowie.pl/polacy-kupuja-koncentrator...Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.11.20 o godzinie 18:32