Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Polacy chorzy na otyłość. „Lepiej chorować na raka”
Nie ma innej choroby, która powoduje tak dużą liczbę powikłań. Średnia długość życia w Polsce skróci się o prawie 4 lata z powodu otyłości: to drugi najgorszy wynik wśród badanych 52 krajów. Lockdown przyspieszył rozwój otyłości, ale w Polsce chorzy na otyłość są stygmatyzowani. – Jedna z moich pacjentek powiedziała, że lepiej chorować na raka, bo przypadku raka jest pomoc lekarza i dostęp do leków, a jako otyła spotyka się z wytykaniem palcami – alarmuje prof. Paweł Bogdański, który leczy chorych na otyłość.Wprost: Dziewczynki częściej mają nadwagę i otyłość, jak mówił minister Czarnek?
Prof. Paweł Bogdański: Chłopcy. W Polsce nadwagę ma 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt. Otyłość: 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt. Jednak otyłością u dzieci i młodzieży jest naprawdę dramat. Polskie dzieci i młodzież tyją najszybciej w Europie. W ostatnich 20 latach trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadmierną masą ciała. Co czwarty trzylatek ma nadmierną masę ciała, co trzeci ośmiolatek. Jeśli machamy ręką, uważając, że dziecko lub nastolatek „wyrośnie z otyłości” to popełniamy ogromny błąd. Ryzyko rozwoju otyłości w dorosłym życiu wzrasta 18-krotnie. Już dziś 66 proc. dorosłych mężczyzn w Polsce ma nadmierną masą ciała (do 2025 roku będzie to 75 proc.) i 53 proc. kobiet (do 2025 roku będzie to 56 proc.)
Według raportu OECD do 2050 r. średnia długość życia w Polsce z powodu otyłości skróci się o blisko 4 lata. To drugi najgorszy wynik wśród 52 badanych krajów. Gorzej wypada tylko Meksyk.
Ile kilogramów przybyło nam wszystkim od początku epidemii COVID-19?
Już w okresie pierwszego, wiosennego lockdownu: kilka kilogramów. Ile przybędzie teraz, trudno powiedzieć. Na pewno częstość występowania nadwagi i otyłości dramatycznie wzrosła, z powodu zdecydowanie mniejszej aktywności fizycznej.
https://info.wprost.pl/wydarzenia-dnia/10419778/polacy-...