Temat: Ogólnopolski Dzień Depresji: w naszym kraju doświadcza...

Ogólnopolski Dzień Depresji przypada 23 lutego. Według szacunków WHO będzie ona do 2030 roku najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. Jak rozpoznać, że może dotyczyć i ciebie?

Każdy bywa smutny, bezsilny, jednak najczęściej to stan przejściowy i w takim przypadku nie można mówić o depresji. Ta pojawia się, gdy ten stan braku kontroli, przygnębienia utrzymuje się przez wiele tygodni, a nawet lat. Jak wynika z danych WHO, depresja to główna przyczyna niesprawności i niezdolności do pracy na całym globie.

Warto jednak dodać, że – wbrew już coraz mniej na szczęście popularnemu przekonaniu – osoba cierpiąca na depresję wcale nie musi całymi dniami siedzieć bezczynnie w łóżku (choć może się tak zdarzyć) lub być bez przerwy – z perspektywy osoby z zewnątrz – podminowana. Czasem dzieje się wręcz przeciwnie, o czym świadczą np. zdjęcia publikowane przez bliskich osób, które z powodu depresji odebrały sobie życie, a jeszcze dzień wcześniej – jak widać na udostępnianych fotografiach – cały czas się uśmiechały.

Jak rozpoznać depresję? ...
Podsumowując, wśród najczęściej zauważanych objawów depresji znajdują się: ...

Depresja może też mieć różne stopnie nasilenia: w tym łagodnym pojawia się uczucie zmęczenia, zniechęcenia, kłopoty ze snem, brak motywacji do działania. Stopień umiarkowany wyróżnia się zniechęceniem do życia i obniżeniem funkcjonowania społecznego, zawodowego. Na etapie ciężkim pojawia się lęk, niepokój, niezdolność do pracy, myśli samobójcze.

Depresja nie ma płci ...
Gdzie szukać pomocy? ...
Warto wiedzieć, że poza służbą zdrowia, fachową i do tego bezpłatną pomoc psychologiczną można uzyskać również w wielu innych miejscach (instytucjach), takich jak: ...

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Twojego bądź drugiej osoby zadzwoń na numer alarmowy – 112.

https://zdrowie.wprost.pl/psychologia/10424357/ogolnopo...