Temat: Obowiązki ewidencyjne w jednoosobowej działalności...

Obowiązki ewidencyjne w jednoosobowej działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko realizacja wizji własnej firmy, lecz także szereg obowiązków. Poczynając od sprzątania, a kończąc na wszelkiego rodzaju ewidencjach, sprawozdaniach, deklaracjach i płatnościach. Liczba obowiązkowych ewidencji zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz wielkości firmy.


Warto wskazać to na wstępie, że rodzajów ewidencji jest wiele. Część firm musi np. prowadzić ewidencję odpadów, większość jednak nie. Dlatego poniżej skupię się na tych, które są w biznesie najpowszechniejsze. Do nich bez wątpienia zaliczają się rozliczenia z fiskusem. Najczęściej konieczne jest prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów. Ich głównym celem jest określenie wysokości zaliczek podatkowych. Rodzaj prowadzonej ewidencji przede wszystkim zależy od wielkości firmy oraz od rodzaju prowadzonej działalności. Każdy przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę wszelkie aspekty, zanim dokona wyboru korzystniejszej dla niego formy opodatkowania.

Karta podatkowa zwolniona z prowadzenia ewidencji (księgowości) ...
To świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają niskie koszty prowadzenia działalności oraz dla osób, które chcą formalności ograniczyć do minimum. Przedsiębiorca zawsze płaci stałą kwotę na podatek dochodowy. Jej wysokość określa na dany rok naczelnik właściwego urzędu skarbowego. Wysokość podatku uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim – rodzaju prowadzonej działalności. Ale znaczenie może też mieć liczba pracowników, a nawet liczba mieszkańców zamieszkujących w danej miejscowości.Przy ryczałcie ewidencjonowanym prowadzić należy wyłącznie ewidencję przychodów

Nie ewidencjonuje się kosztów, jako że podatek odprowadza się wyłącznie od sprzedaży towaru czy usług. Ta forma może być dobrym rozwiązaniem dla firm, które mają niewysokie koszty prowadzenia działalności.

Prowadząc tę najprostszą formę ewidencji, księguje się faktury sprzedaży czy dokumenty celne. W przypadku sprzedaży bez faktur księguje się dokumenty wewnętrzne, które należy sporządzić.

Mimo że w ewidencji nie księguje się kosztów, to należy obowiązkowo przetrzymywać dowody zakupu towaru oraz prowadzić ewidencję środków trwałych (o tym poniżej).

Podatek jest odprowadzany wyłącznie od przychodów wedle odpowiedniej skali podatkowej: 2 proc., 3 proc., 5 proc., 8,5 proc., 12,5 proc., 17 proc. oraz 20 proc. Wysokość stawki podatku uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów to najpopularniejsza forma prowadzenia ewidencji dla małych firm ...

To uproszczona forma prowadzenia księgowości mająca na celu naliczenie należnego podatku dla państwa na zasadach ogólnych 17 proc. lub 32 proc. Domyślnie urząd skarbowy przyjmuje, że przedsiębiorca będzie rozliczał się na zasadach ogólnych. Dlatego takiej formy opodatkowania nie trzeba zgłaszać do fiskusa.

Można również zdecydować się na podatek liniowy przy tej formie ewidencji w wysokości 19 proc. Jedną z jego wad jest brak możliwości zastosowania ulg. Natomiast niewątpliwą zaletą stała 19 proc. stawka podatku. Przy wysokich dochodach nie „wpada” się w 32 proc. podatku. W przypadku podjęcia decyzji o podatku liniowym należy poinformować o tym fiskusa.

Większe firmy obowiązuje pełna księgowość, czyli księgi handlowe ...
Od października 2020 r. obowiązkiem jest przesyłanie do fiskusa nie tylko deklaracji, ale i ewidencji VAT ...
Ewidencja przebiegu pojazdu jest uciążliwa, ale korzystna ...
Ewidencja środków trwałych ...
Ewidencje pracownicze ...
Jak może odciążyć się prowadzący działalność gospodarczą od nadmiaru obowiązków ...
Warto również skorzystać z oferty banku, który proponuje bezpłatne prowadzenie konta ...

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A. w ramach cyklu „Własna firma krok po kroku”
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/obowi%c4%85...Ten post został edytowany przez Autora dnia 02.01.21 o godzinie 07:25