Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny i leczenie
Choroby tarczycy częściej dotyczą kobiet, powodując różne objawy, które przez dłuższy czas mogą być bagatelizowane lub mylnie brane za symptomy np. nerwicy i depresji. Jedną z nich jest niedoczynność tarczycy. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny tej choroby oraz jakie objawy mogą świadczyć o problemach z tarczycą.Niedoczynność tarczycy stanowi poważny problem, który dotyka przede wszystkim kobiet. Diagnozowana jest także u dzieci oraz mężczyzn. Zaburzenia w wydzielaniu gruczołów dokrewnych, do których zaliczamy tarczycę, prowadzą do wystąpienia różnorodnych, często dość nietypowych objawów. Chora tarczyca wymaga odpowiedniego leczenia, które powinno zostać rozpoczęte jak najszybciej, bo niedobór hormonów w organizmie powoduje poważne zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów i układów.
Funkcje tarczycy
Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Znajduje się ona w przednio-dolnej części szyi, otaczając od dołu i po bokach tchawicę. Gruczoł ten zbudowany jest zazwyczaj z dwóch płatów, a jego funkcjonowanie regulują przysadka mózgowa oraz podwzgórze mózgowe.
Tarczyca odpowiada za wydzielanie hormonów, które niezbędne są w celu przebiegu procesów metabolicznych. Dzięki tarczycy możliwe jest także utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Ze względu na funkcje tarczycy zaburzenia w jej funkcjonowaniu powodują spowolnienie lub przyśpieszenie metabolizmu, co objawia się problemami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, prowadząc do nadwagi lub niedowagi.
Tarczyca produkuje hormony tarczycy, czyli hormon T3 i T4, jednak nie mogą być one wytwarzane, bez wydzielanej przez podwzgórze tyreoliberyny i tyreotropiny, czyli TSH, którą wydziela przysadka mózgowa. Mamy w tym przypadku do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym.
Najprościej rzecz ujmując – prawidłowo funkcjonujące podwzgórze wydziela tyreoliberynę, wpływając na pobudzenie przysadki mózgowej do produkcji TSH – hormonu, który jest niezbędny w celu pobudzenia tarczycy do prawidłowej pracy i wydzielania hormonów T3 i T4. Z kolei niski poziom hormonów tarczycy w organizmie wpływa na pobudzenie do pracy przysadki mózgowej oraz podwzgórza.
Nie zawsze mechanizm ten działa w sposób prawidłowy, pozwalając na utrzymanie odpowiedniego poziomu hormonów tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy mamy do czynienia z niewystarczającym wydzielaniem hormonów, których zbyt niski poziom w organizmie wpływa na pojawienie się dość uciążliwych objawów.
Niedoczynność tarczycy – przyczyny ...
Niedoczynność tarczycy – objawy ...
Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny i leczenie ...
Funkcje tarczycy ...
Niedoczynność tarczycy – przyczyny ...
Niedoczynność tarczycy – objawy ...
Powyższe objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza i wykonania badań poziomu hormonów tarczycy. W przypadku wykrycia nieprawidłowości może być konieczna poszerzona diagnostyka. Ze względu na to, że niedoczynność tarczycy może mieć postać utajoną lub kliniczną, spectrum objawów różni się w zależności m.in. od wieku pacjentów.
https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/10442534/niedoczynno...