Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Największy bogacz w historii? Nawet cesarz był od niego...
Jakob Fugger był według wszelkiego prawdopodobieństwa najbogatszym człowiekiem w dziejach. Gałąź rodziny Fuggerów na trwałe zapisała się również w historii stolicy Polski.Historycy szacują, że dziś fortuna Fuggera byłaby warta około 400 mld dolarów. Oznaczałoby to, że Fugger byłby ponad dwukrotnie bogatszy od najbardziej majętnego człowieka na naszej planecie – Jeffa Bezosa, założyciela koncernu Amazon.
W przeciwieństwie do innych ówczesnych bogaczy, urodzony w 1459 roku w niemieckim Augsburgu Jakob Fugger nie przyszedł na świat w arystokratycznym domu. Tak naprawdę Fugger pochodził z nizin społecznych – jego dziad był zwykłym bawarskim chłopem, który pewnego dnia postanowił porzucić uprawę roli i przenieść się do miasta. Ewidentnie miał on smykałkę do interesów, skoro Jakob odziedziczył świetnie prosperujące przedsiębiorstwo specjalizujące się w handlu tkaninami.
Początkowo Jakob Fugger nie planował kariery w biznesie. Poszedł na studia teologiczne i bardzo poważnie myślał o służbie Bogu. Szybko jednak porzucił te plany i przeniósł się z Niemiec do Wenecji, gdzie stał się agentem handlowym rodzinnego przedsiębiorstwa. Nawiązał tam mnóstwo niezwykle przydatnych kontaktów i poznał od podszewki świat bankowości.
Swoją fortunę Fugger zawdzięczał przede wszystkim wydobyciu metali, szczególnie miedzi. Przejmował kopalnie w całej Europie, wiele z nich wpadło w jego ręce jako zabezpieczenie pożyczek, których ich właściciele nie byli w stanie spłacać. W 1493 roku Fugger powołał wraz z pochodzącym z Krakowa Janem Thurzo spółkę Ungarischer Handel, która przejmowała kolejne kopalnie w Czechach, Polsce, a także Saksonii. Przedsiębiorstwo zaangażowało się też w produkcję złota. Ungarischer Handel wyrosło na największą firmą w Europie, mającą oddziały na całym kontynencie. Poza działalnością stricte wydobywczą, Ungarischer Handel zaczęło również świadczyć usługi bankowe, w wyniku czego stało się niebagatelną siłą polityczną.
...
Fugger zmarł bezpotomnie, całą swoją fortunę oddał bratankowi Antonowi. W Augsburgu ten bogacz dał się poznać jako człowiek, który nie szczędził pieniędzy, by wspierać najbiedniejszych mieszkańców. Fugger wykupił cześć miasta, która do dziś nazywa się Fuggerei. Jest to kompleks kilkudziesięciu domów przeznaczonych dla biedoty.
Jedna z gałęzi rodu Fuggerów przeniosła się do Polski, stając się Fukierami. Trudnili się oni m.in. handlem winem. W XVIII wieku nabyli kamienicę przy Rynku Starego Miasta 27, która do dziś nosi ich imię.
https://superhistoria.pl/nowozytnosc/169482/najwiekszy-...Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.01.21 o godzinie 06:15