Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Kryzys wodny wymaga radykalnych zmian
Kryzys wodny wymaga radykalnych zmianTegoroczna susza zapowiada się na największą w ostatnich dziesiątkach lat. Bardzo mocno odczują ją mieszkańcy dużych miast. Gdzie popełniono błąd? Czy samorządy są w stanie sprostać temu wyzwaniu? Jak trwale odwrócić trend "pustynnienia" miast? O tym rozmawiamy z prof. Anną Januchtą-Szostak, urbanistką z Politechniki Poznańskiej, członkinią Interdyscyplinarnego Zespołu Doradczego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN.
- Niektóre działania można podjąć od razu: np. absolutnie zakazać wypalania traw, nie kosić trawników, chronić miejski drzewostan, magazynować deszczówkę, ograniczać zużycie wody pitnej do celów, które nie są bezpośrednio związane z konsumpcją i higieną.
- Kłopoty z energią, droga żywność i pożary – to prognozowane skutki wieloletniej suszy, której apogeum nadchodzi. - Nie będzie poprawy bez nowych podstaw prawnych, organizacyjnych, mentalnych.
- Nasze miasta to betonowe pustynie. Potrzebne są nowe standardy planowania przestrzennego oraz kształtowania i utrzymania zieleni, zmiany w kodeksie budowlanym promujące „zieloną architekturę”, narzędzia ekonomiczne i skuteczne systemy edukacyjne.
Jakie działania powinny podjąć samorządy, by sprostać problemowi nadchodzącej suszy? ...
W obliczu suszy niektóre działania można podjąć od razu: np. absolutnie zakazać wypalania traw, nie kosić trawników, chronić miejski drzewostan, łapać każdą kroplę deszczu, ograniczać zużycie wody pitnej do celów, które nie są bezpośrednio związane z konsumpcją i higieną itp., ale do systemowych zmian samorządy potrzebują funduszy i podstaw prawnych. Bardzo trudno jest w krótkim czasie poprawić retencyjność obszarów zurbanizowanych, w których przez lata budowaliśmy skuteczne systemy odwodnieniowe, zgodnie z zasadą „z chmury do rury”.
CZYTAJ CAŁOŚĆ: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/k...