Temat: Kiedy należy wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu?

W budynkach starszych niż 20-letnie inaczej planowano instalacje elektryczne niż robi się to obecnie. Nie wszyscy przypuszczali, jak wiele urządzeń w domach będzie wymagało ciągłego podłączenia do prądu. Dlatego w wielu przypadkach wymiana instalacji jest nie tylko kwestią wygody, ale też bezpieczeństwa.

Czasy, kiedy w pomieszczeniu wystarczały dwa gniazda elektryczne już dawno minęły. W ostatnim dziesięcioleciu liczba sprzętów w naszych domach wymagających stałego podłączenia do sieci dramatycznie wzrosła. Wystarczy wspomnieć: zmywarki, mikrofalówki, komputery, drukarki, telewizory, dekodery, konsole, oczyszczacze powietrza itp. A do tego dochodzą lampy, ładowarki oraz szereg podstawowych urządzeń AGD, jak piekarnik, lodówka czy pralka. Potrzebujemy zatem znacznie więcej gniazd elektrycznych. Ponadto w wielu starszych domach instalacje nie są przygotowane na tak duże obciążenia. W jakich przypadkach staje się uzasadniona, a kiedy konieczna, wymiana elektryki w domu?

Wymiana instalacji elektrycznej ...

Stara instalacje elektryczna. Jeśli instalacja ma więcej niż 20 lat, co najmniej powinniśmy rozważyć jej wymianę. A jeśli pochodzi z lat 50., 60. lub 70. i od tamtej pory nie była wymieniana, jest to już konieczność. W ciągu ostatnich dekad znacząco zmieniły się standardy techniczne montażu sieci. Dawniej stosowano aluminiowe przewody, które łatwo ulegają zniszczeniu i w efekcie szybko się nagrzewają. Obecnie standardowo stosuje się kable miedziane. Ponadto stara instalacja może być niewydajna dla używanych obecnie nowoczesnych sprzętów RTV i AGD.
Niesprawna instalacja elektryczna. Jeśli w domu często dochodzi do zwarć i „wywala korki”, może to świadczyć o uszkodzeniach. Niesprawna instalacja to zagrożenie. Warto wówczas najpierw zlecić jej oględziny. Być może wystarczy wymiana tylko części okablowania.
...
Komu powierzyć wymianę instalacji elektrycznej?...
Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej? ...

Stawki mogą się też różnić w zależności od regionu. Najdrożej jest w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Średnia cena za jeden punkt elektryczny to 80-100 zł. Same materiały (kable, osprzęt, robocizna) mogą kosztować od 2000 do 4000 zł dla mieszkania o powierzchni ok. 50 m kw. Za rozdzielnię trzeba zapłacić kilkaset złotych, a przy rozbudowanej instalacji nawet i więcej. Decydując się więc na wymianę instalacji elektrycznej, należy liczyć się od kilku tysięcy złotych w niedużym mieszkaniu do nawet kilkudziesięciu złotych w większych lokalach i domach.

https://www.onet.pl/oferty/onetoferty/kiedy-nalezy-wymi...