Temat: Kary za brak OC 2020 - ile wynoszą i jak ich uniknąć?

Kary za brak OC 2020 - ile wynoszą i jak ich uniknąć?

W 2020 roku wzrastają opłaty karne za brak OC. W tym roku ponad 14-dniowy brak ważnej polisy będzie kosztował właścicieli samochodów osobowych aż 5200 złotych. Z jeszcze wyższą karą muszą się liczyć posiadacze pojazdów ciężarowych.

Właściciele samochodów, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia, zapłacą w 2020 r. wyższe kary za brak oc. Od stycznia, maksymalne opłaty dla posiadaczy samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów wzrosną o 1050 zł (przerwa w OC powyżej 14 dni). W przypadku kierowców aut osobowych, ta podwyżka jest nieco niższa i wynosi 700 zł.

W artykule wyjaśniamy, dlaczego UFG nakłada coraz wyższe kary finansowe na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów. Tłumaczymy również, czym grozi brak OC.

Dlaczego kary finansowe za brak OC są wyższe w 2020 roku? ...

Kara za brak OC w 2020 roku – dla kogo maksymalna?

Obrazek


Przypominamy, że (zgodnie z ustawą, czyli niezmiennie każdego roku) najwyższa opłata karna za brak polisy OC dotyczy właścicieli pojazdów, którzy nie posiadali ochrony ubezpieczeniowej dłużej niż 14 dni. Wysokość opłat zależy także od rodzaju pojazdu:
•samochody osobowe: równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto);
•samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy: trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;
•pozostałe pojazdy: równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zastanawiasz się nad rezygnacją z zakupu OC? UFG to wykryje ...
W efekcie UFG notuje olbrzymi wzrost przychodów z kar za brak OC. Od stycznia do września 2019 r. Fundusz ukarał 94 tys. właścicieli nieubezpieczonych pojazdów (o ponad 36 tys. więcej niż w tym samym okresie 2018 r.).

Dlaczego nie płacimy za OC? ...
Fundusz wymienia trzy najczęściej notowane przyczyny braku OC:
1. Wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu – nabywcy samochodów często zapominają, że mogą korzystać z OC poprzedniego właściciela tylko do końca okresu obowiązywania umowy. Po jej zakończeniu, ubezpieczenie wygasa, a nowy posiadacz pojazdu musi wykupić własną polisę.
2. Przekonanie, że dla nieużytkowanego lub niesprawnego technicznie pojazdu nie jest potrzebne ubezpieczenie – obowiązek zakupu polisy OC ciąży na każdym właścicielu pojazdu.
3. Nieopłacenie pełnej raty składki za OC – całoroczne polisy OC przedłużają się automatycznie tylko po opłaceniu wszystkich rat składki. Niestety, często zapominają o tym właściciele pojazdów i nie zdają sobie nawet sprawy, że ich polisa wygasła z upływem okresu na który została wykupiona.

Czy OC może być tańsze niż kara za jego brak?Nie kupisz OC? ,,,Zapłacisz za skutki wypadku ...
Nieubezpieczeni powodują więcej wypadków? ...
W Polsce są łagodniejsze przepisy niż w innych krajach europejskich? ...

https://rankomat.pl/samochod/kary-za-brak-oc? ...utm_source=taboola&utm_medium=cpc&utm_campaign=R+u+_auto+content+desktop&utm_term=msn-ie11-poland&utm_content=https%3A%2F%2Frankomat.pl%2Ffiles%2F2018-07%2Fdepositphotos-127528704-m-2015.jpg_Kara+za+brak+OC+w+2020+%E2%80%93+ile+wynosi+i+jak+jej+unikn%C4%85%C4%87%3F&rt_so=taboola&rt_med=cpc&rt_camp=R+u+_auto+content+desktop&tblci=GiCoP5wX401b-2xMmx2E2p7Vxt5YMnVC8a2tYxTRT0RPaSCc5UU#tblciGiCoP5wX401b-2xMmx2E2p7Vxt5YMnVC8a2tYxTRT0RPaSCc5UUTen post został edytowany przez Autora dnia 04.08.20 o godzinie 21:11