Temat: Jak zmieniły się wynagrodzenia w I połowie 2020 roku?

Jak zmieniły się wynagrodzenia w I półroczu 2020 roku?

W edycji wiosennej Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2020 wzięło udział 536 firm, które przekazały dane o wynagrodzeniach 218 677 pracowników. Dzięki temu przedstawiliśmy analizy dla 726 stanowisk pracy. Wśród uczestników badania dominują firmy o profilu produkcyjnym (62%) i przewadze kapitału zagranicznego (74%).
Raport prezentuje analizy ogólne oraz dane szczegółowe o stawkach płac w firmach różnej wielkości, o różnym profilu działalności, z różnych branż i województw. Znajdują się w nim również informacje o benefitach oraz planowanych i zrealizowanych podwyżkach wynagrodzeń.

Stawki wynagrodzeń

Każde ze stanowisk przedstawionych w raporcie zostało dopasowane do kilku poziomów zaszeregowania w zależności od doświadczenia zawodowego i zakresu odpowiedzialności. Zebrane dane pokazują, że najniżej wynagradzani są początkujący pracownicy fizyczni. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń brutto wynosi 3 567 PLN. Z kolei pracownicy fizyczni na stanowiskach liderskich zarabiają o blisko 50% więcej (5 315 PLN). Od trzech do prawie pięciu razy wyższe pensje otrzymują kierownicy. Dyrektorzy dużych pionów dostają 35 286 PLN. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują dyrektorzy zarządzający − 46 939 PLN brutto.

Mediana wynagrodzeń ekspertów wynosi 11 200 PLN brutto ...
Struktura wynagrodzeń ...
Zróżnicowanie wynagrodzeń ...
Porównanie wynagrodzeń pracowników w firmach polskich i zagranicznych ...
Porównanie wynagrodzeń pracowników w firmach o różnych wielkościach zatrudnienia ...
Wynagrodzenia początkujących pracowników fizycznych w różnych branżach ...
Podwyżki wynagrodzeń ...
Zrealizowane podwyżki wynagrodzeń pracowników na różnych poziomach hierarchii ...
Świadczenia pozapłacowe ...

Obok analiz wynagrodzeń, w raporcie przedstawiono również informacje o świadczeniach pozapłacowych. Najczęściej oferowane okazały się szkolenia zawodowe oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne – może z nich korzystać odpowiednio 97% i 95% pracowników. Pracodawcy najrzadziej decydują się na dofinansowanie kosztów paliwa (zaledwie 2% pracowników ma taką możliwość). W pakiecie świadczeń pozapłacowych rzadko pojawiają się również samochody służbowe, akcje pracownicze, czy dodatkowy płatny urlop.

https://www.praca.egospodarka.pl/165585,Jak-zmienily-si...