Temat: Jak chronić się przed internetowymi przestępcami?

Jak chronić się przed internetowymi przestępcami?

Na 12 października przypada Dzień Bezpiecznego Komputera. W dobie pandemii to szczególnie ważna data, bowiem coraz więcej osób korzysta z sieci - ocenia się, że codziennie do Internetu zagląda aż 95% Polaków. Eksperci ostrzegają jednak w związku z tym przed wyłudzeniami. Ich zdaniem, obawy budzą trzy zagrożenia: wirusy i złośliwe oprogramowanie, utrata pieniędzy z konta bankowego oraz kradzież tożsamości.


Nasze zachowania w sieci dzielą się na kilka głównych kategorii. Najczęściej sprawdzamy pocztę elektroniczną (87%), zaglądamy na portale społecznościowe (72%) oraz używamy różnych aplikacji (59%). Zdalnie realizujemy także coraz częściej płatności – transakcje bankowe dokonujemy w niemal równym stopniu korzystając z komputera (56%), jak i w aplikacjach banków, instalowanych w telefonie (55%). Wg BIK pandemia oraz konieczność zachowania dystansu społecznego skłoniła wiele osób do częstszego korzystania ze zdalnych zakupów. Niestety, wszystkie te formy aktywności wykorzystują także przestępcy, podszywając się pod oryginalnych autorów publikacji czy witryny internetowe, próbują wejść w posiadanie cennych danych na temat naszej tożsamości, będących przepustką do wyłudzenia kredytów, pożyczek oraz zawierania umów abonamentowych na przykład z firmą telekomunikacyjną w celu wyłudzenia drogiego smartfona.

Niestety, statystyki są alarmujące, rośnie skala prób wyłudzeń. Jak podaje raport InfoDok, opracowany przez ZBP, codziennie blokuje się 18 prób wyłudzeń kredytów. W samym II kwartale tego roku zablokowano blisko 1700 prób wyłudzeń kredytów na kwotę 63 milionów złotych – to najwyższa liczba od 5 lat.

Przez Internet dostajemy też coraz więcej ofert tzw. łatwego zarobku. Przy słabo oprocentowanych lokatach inwestowanie na giełdzie nieustannie zyskuje na popularności. Niestety przestępcy wykorzystują też ten trend do swoich ataków. Coraz częściej można trafić na fałszywą stronę internetową, na której dostępne są atrakcyjne oferty inwestowania.

- Co do zasady inwestowanie na rynku Forex lub w kryptowaluty jest legalne. Prawdą jest, że można dużo zyskać, ale też wszystko stracić, bo takie operacje obarczone są wysokim ryzykiem - zaznacza Arkadiusz Przybył, wiceprezes Zarządu Santander Bank Polska S.A.

- Jeżeli trafimy na tego typu nagłówek: "Nie ma haczyków! Wystarczy się zarejestrować, wpłacić początkową kwotę w wysokości 250 €, a my zajmiemy się resztą”, to należy uważać, bo tak mogą zacząć się fraudy inwestycyjne. Kiedy przestępcy przyciągną uwagę, to skupiają się na uśpieniu czujności. W reklamach fałszywych ofert używają nieuprawnionego wizerunku „typowego Kowalskiego” lub znanych osób. W ten sposób przekonują, że dzięki ich pomocy te osoby dużo zyskały w krótkim czasie. To nie jedyna metoda przestępców. W niektórych przypadkach poświęcają sporo czasu na to, aby zbudować z potencjalną ofiarą dobre, długotrwałe relacje. To może trwać nawet kilka miesięcy. Ostatecznie jednak obiecany zysk może okazać się kłamstwem i stratą wszystkich pieniędzy - dodaje.

Żeby uchronić się przed fałszywymi inwestycjami, trzeba przestrzegać kilku zasad ...

Warto też włączyć Alerty BIK, czyli ostrzeżenie sms lub email z informacją, że na nasze dane składany jest wniosek, np. o kredyt. Dzięki informacji z Alertu, mamy szansę szybko i skutecznie zareagować. Taka wiadomość powinna wzbudzić naszą czujność: jeśli faktycznie doszło do wyłudzenia, BIK pomoże nam w kolejnych krokach.

BIK to jedyna baza zawierająca dane od banków komercyjnych, banków spółdzielczych, SKOK-ów ów i firm pożyczkowych. Alerty BIK monitorują także zdarzenia, pochodzące z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor – spółki córki Biura Informacji Kredytowej, dzięki temu zakres informacji wykorzystywanych w Alertach rozbudowany jest również o dane z firm telekomunikacyjnych, spółek energetycznych, jednostek samorządu terytorialnego, firm leasingowych i faktoringowych, dotyczące np. opłat za czynsz, media itp.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/j...