Temat: IBM Q, czyli Quantum – komputery kwantowe mają coraz...

IBM Q, czyli Quantum – komputery kwantowe mają coraz więcej do pokazania!

„Z roku na rok widzimy gwałtowny wzrost zainteresowania komputerami kwantowymi, nie tylko wśród naukowców, ale i firm komercyjnych” — zauważa ekspert IBM. Na tegorocznej konferencji IBM Think Summit 2020 będziemy mogli poznać wiele interesujących szczegółów na temat komputerów kwantowych. Już teraz piszemy o ich możliwościach i zachęcamy do dołączenia do sieci IBM Q Network.


Przyjęło się mówić, że komputery kwantowe mają wykonywać zadania, które są praktycznie niemożliwe do zrealizowania przez tradycyjne urządzenia. Głównie jednak chodzi o to, że komputery kwantowe będą w stanie rozwiązywać problemy o wysokiej złożoności obliczeniowej, czyli takie, które są nie do rozwiązania przez klasyczne komputery w czasie wielomianowym. „Głównymi problemami, z którymi mamy nadzieję, że poradzą sobie komputery kwantowe, są problemy optymalizacyjne (np. problem komiwojażera), złożone symulacje, czy też tworzenie nowych leków i materiałów" — mówi dr Piotr Biskupski, zajmujący stanowisko IBM Pan-IMT Client Technical Professional i IBM Q Technical Ambassador w IBM Polska. Dodaje, że nie chodzi o to, aby zrobić coś szybciej niż komputery klasyczne, ale żeby dany system potrafił wykorzystać synergię klasycznego podejścia i kwantowego. „Przykładem mogą być algorytmy hybrydowe, które pozwalają na optymalne wykorzystanie komputera klasycznego, połączonego z komputerem kwantowym” — mówi ekspert.
...
Qiskit, czyli kod kwantowy ...
W ofercie IBM znajdziemy framework Qiskit, który jest flagowym i otwartym narzędziem IBM do tworzenia własnego kodu, który później można uruchomić na ogólnodostępnych urządzeniach w ramach sieci IBM Quantum.

Jak tłumaczy przedstawiciel IBM, Qiskit składa się z czterech elementów: ...
Wiele ciekawych zastosowań ...

Dla wyjaśnienia: IBM Q Network łączy uniwersytety, laboratoria badawcze, liderów branży i firmy dopiero rozpoczynające działalność w sektorze kwantowym, jak również partnerów biznesowych i inne firmy, które chcą rozwijać te technologie i odkrywać kolejne praktyczne zastosowania. W ramach sieci oferowany jest dostęp do najbardziej zaawansowanych komputerów kwantowych i oprogramowania, a także szkoleń, doradztwa, wsparcia technicznego i możliwości współpracy z naukowcami z działu badań IBM. „Ten unikalny ekosystem sprawił, że sieć IBM Q Network zyskała ogromną popularność w różnych sektorach i branżach, rozrastając się do ponad 90 członków, odnotowując ponad 190 000 rejestracji, ponad 94 miliardy wykonań obwodów kwantowych na urządzeniach chmurowych IBM i ponad 36 miliardów na symulatorach IBM Q od 2018 roku, a także 214 publikacji naszych partnerów korzystających z systemów IBM Q” — wymienia dr Piotr Biskupski.

Więcej o kwantach na IBM Think Summit 2020 ...

https://www.computerworld.pl/news/IBM-Q-czyli-Quantum-k...