Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Fałszywe firmy kurierskie, fałszywe faktury w...
Fałszywe firmy kurierskie, fałszywe faktury w załącznikach. Jak cyberprzestępcy polują na nowych i starych klientów sklepów internetowychZielona kłódka i „HTTPS” na początku adresu znaczą, że strona posiada certyfikat bezpieczeństwa, jednak obecnie korzysta z niego również wielu przestępców. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzić cały adres strony, najlepiej na ekranie komputera. Pasek jest tam dużo lepiej widoczny niż w telefonie, na którym łatwo przeoczyć literówki.
Zielona kłódka i „HTTPS” na początku adresu znaczą, że strona posiada certyfikat bezpieczeństwa, jednak obecnie korzysta z niego również wielu przestępców. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzić cały adres strony, najlepiej na ekranie komputera. Pasek jest tam dużo lepiej widoczny niż w telefonie, na którym łatwo przeoczyć literówki. Jacek Smarz / Polska Press
Grono osób robiących zakupy przez Internet znacząco się poszerza, co wykorzystują cyberprzestępcy. Obecnie nagminnie podszywają oni się pod firmy kurierskie. Strasząc zawieszeniem dostawy lub opóźnieniami zachęcają do kliknięcia w link i śledzenia „paczki”. Rozsyłają też faktury za „zakupy” zawierające złośliwy kod i wyłudzają dane przez fałszywe aplikacje bankowe czy serwisy z płatnościami.
- Niemal każdy z nas w ostatnich dniach spodziewał się przesyłki, a to sprawia, że tracimy czujność i stajemy się łatwym celem – ostrzega Łukasz Formas, kierownik zespołu inżynierów w firmie Sophos.
Polacy coraz więcej kupują w sieci: wzrost liczby wysyłek osiągnął już 70 proc. (w porównaniu z ubiegłym rokiem) w branży e-grocery, zoologii, suplementów i leków bez recepty. Niestety, jednocześnie ponad połowa rodaków (54 proc.) ma luki w wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.
Tymczasem nieuważne zakupy w sieci mogą stanowić zagrożenie dla wrażliwych danych osobowych oraz pieniędzy na koncie bankowym.
Uwaga na linki i fałszywe maile ...
Sprawdzanie adresu URL ...
Aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł ...
Silne hasła i aktualizacje ...
Oprogramowanie ochronne ...
– Pamiętajmy, aby nigdy nie wysyłać mailem danych karty kredytowej, nawet jeśli prosi o to sprawdzony sprzedawca. Taka wiadomość łatwo może zostać przechwycona przez cyberprzestępców. Warto też pamiętać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych na wszystkich urządzeniach. Dzięki temu nawet jeśli pliki zostaną skradzione czy zablokowane, nadal będziemy mogli z nich korzystać. Jeśli już padniemy ofiarą przestępcy nie panikujmy, ale jak najszybciej zgłośmy sprawę w swoim banku oraz zmieńmy hasło do konta – radzi Łukasz Formas.
https://dziennikzachodni.pl/falszywe-firmy-kurierskie-f...