Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Blockchain, czyli bezpieczeństwo w erze cyfrowej
Blockchain, czyli bezpieczeństwo w erze cyfrowejTechnologia blockchain zapewnia znakomity poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwala oszczędzać pieniądze. Już tysiące firm przetestowało to rozwiązanie, a IBM to jeden z dostawców, który oferuje szereg rozwiązań pokrywających tematykę blockchain.
Jeśli ktoś jeszcze nie wie na czym polega działanie technologii blockchain, w przystępny sposób wyjaśnia to Patryk Walaszczyk, blockchain consultant z IBM Polska. „Technologia blockchain jest rodzajem bazy danych o zdecentralizowanym charakterze. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że dostęp do danych ma każdy uczestnik, który posiada u siebie dostęp do tej bazy danych - i to on jest jej właścicielem” — mówi. Dodatkowo, wszystkie informacje zapisane w dowolnym węźle są w przypadku blockchain automatycznie replikowane do pozostałych, a za ich spójność odpowiada mechanizm konsensusu – metoda osiągania zgody pomiędzy wszystkimi uczestnikami sieci, za pomocą kryptografii. Jak dodaje ekspert z IBM, całość w połączeniu z mechanizmami wiążącymi kolejne bloki danych z poprzednimi, i „stemplowania” znacznikami czasu, daje gwarancję, że raz zapisane w takiej bazie informacje stają się bardzo trudne do zmodyfikowania lub usunięcia.
„W zależności od wykorzystanego protokołu modyfikacja danych może się wiązać z koniecznością dokonania jej w każdym z węzłów jednocześnie, co w praktyce jest niemal niewykonalne” - zauważa Patryk Walaszczyk. Krótko mówiąc, blockchain to zdecydowanie bardzo bezpieczne rozwiązanie, a jej pierwotnym zastosowaniem są kryptowaluty. Nie oznacza to jednak, że tylko one. „Blockchain znajduje zastosowanie tam, gdzie różne organizacje wymieniają ze sobą informacje i potrzebują gwarancji ich szybkiej replikacji oraz niepodważalności, a jednocześnie nie ufają sobie wzajemnie na tyle, aby korzystać ze wspólnej bazy danych zarządzanej przez jedną z organizacji” — tłumaczy Patryk Walaszczyk.
Ktoś może teraz powiedzieć, że rozwiązaniem mogłoby być centralne repozytorium zarządzane przez zaufaną stronę trzecią. Blockchain pozwala jednak wyeliminować właśnie tę stronę trzecią, co przekłada się na niższe koszty, przy zachowaniu tego samego poziomu transparentności i niezmienności danych.
Kto już korzysta? ...
Jakie są praktyczne zastosowania technologii blockchain? ...
Blockchain również na IBM Think Summit 2020 ...
Na IBM Think Summit 2020, która odbędzie się we wrześniu w Warszawie, poznamy wiele szczegółów na temat wykorzystania blockchain w praktyce. Zachęcamy do rejestracji na IBM Think Summit 2020: https://www.ibm.com/pl-pl/events/think-summit/
https://www.computerworld.pl/news/Blockchain-czyli-bezp...