konto usunięte

Temat: Sprawdź jaki to konflikt...

Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą, że jedne konflikty rozwiązuje się łatwiej, inne trudniej, czy są takie, które są nie do rozwiązania? Dobre pytanie. Konflikty są różne i zachodzą na różnych płaszczyznach, niektóre w nas samych, inne w relacji. Poniżej znajdziesz kilka rodzajów konfliktów. To oczywiście typologia, która nie wyczerpuje całej palety istniejących konfliktów, osobom analitycznym pomaga jednak opracować pewien system reakcji na zaistniałą sytuację konfliktową.

• Konflikt relacji - istnieje w momencie, gdy w braku przesłanek o charakterze interesów czy wartości istnieje absolutny brak satysfakcji w stosunkach pomiędzy dwiema stronami. W sytuacji konfliktu tego rodzaju występuje negatywny stosunek do osoby, z którą się jest w kontakcie. Powodami tego rodzaju konfliktu są najczęściej różnego rodzaju czynniki zniekształcające komunikację pomiędzy stronami - mechanizmy unikania kontaktu, o których możesz przeczytać tutaj: http://www.goldenline.pl/forum/conflict-coaching/912632), czy też przeniesienie, uciekanie w silne stany emocjonalne.

• Konflikt wartości - czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym co stanie się, gdy w jednym pokoju w akademiku mieszkają razem dwie osoby - jedna z nich jest muzułmaninem, wierzy w to, że Allah jest jedynym Bogiem, a Mahomet jego prorokiem, uważa, że należy nie pić i nie jeść w okresie Ramadanu, modli się pięć razy dziennie klękając i za każdym razem dokonując rytualnego mycia, wierzy, że dobry muzułmanin powinien mieć co najmniej trzy żony, namawia wszystkich w akademiku do konwersji na islam. Druga jest imprezowiczem, wyznającym liberalne poglądy, lubi organizować w swoim pokoju imprezy i zapraszać dużo imprezowiczów, w tym kobiety ubrane „po europejsku”. Jest godzina wieczorna, liberał zaprosił gości na imprezę, a muzułmanin chce się modlić i przygotował sobie przestrzeń do tego. Konflikt wartości możemy starać się rozwiązać jedynie z poszanowaniem wartości drugiej strony, brak szacunku, bądź choćby minimalnej akceptacji dla wartości drugiej strony może powodować, że konflikt jest nierozwiązywalny. Warto jeszcze spojrzeć na konflikt wartości w kontekście wewnętrznym. Czy zdarzyło Ci się, że chciałeś jedno albo drugie? Że szukałeś stabilizacji, a jednocześnie chciałeś zaszaleć? :) W Twoim świecie są różne wartości, nie zawsze można je w prosty sposób pogodzić, współczesny coaching oferuje jednak różne techniki i narzędzia radzenia sobie z takimi niespójnościami.

• Konflikt danych - Osoba A reprezentuje firmę, która chce sprowadzić z Afryki plony rzadkiej rośliny służącej firmie A do produkcji lekarstw, która może przyczynić się do spadku zachorowań na tajemniczą chorobę VIH. Osoba B reprezentuje firmę B, która potrzebuje rośliny do produkcji soku, o niebywałym smaku. Firma A potrzebuje łodygę, firma B potrzebuje owoce rośliny. Obie firmy chcą sprowadzić roślinę dla siebie, nie wiedzą jednak czego potrzebują konkretnie. Właściciel plantacji polecił rozwiązać konflikt w tym zakresie samym osobom A i B. Osoby te odmiennie interpretują swoje potrzeby, nie rozumiejąc ich do końca, nie posiadają odpowiednich danych służących do rozwiązania konfliktu.

• Konflikt interesów - dotyczy niemożności zaspokojenia swoich potrzeb, o charakterze zarówno materialnym jak i niematerialnym (psychicznych). Pojawia się gdy jedna strona chce realizować swoje cele kosztem drugiej.

• Konflikt ról - to sytuacja, w której cechy i pragnienia danej osoby są niedostosowane do wymagań społecznych bądź wymagań innych osób - np. pracownik od którego szef wymaga zostawania po godzinach w pracy, a który jednocześnie obiecał synkowi, że odbierze go z przedszkola i pójdzie z nim pograć w piłkę, nastolatka na wsi, która chciałaby żyć ze swoim chłopakiem bez ślubu pod jednym dachem, spotykająca się z dezaprobatą rodziny. Czasami konflikt ról pojawia się jedynie pozornie u danej osoby i jest wynikiem jej subiektywnego przeświadczenia na temat tego czego inne osoby od niej oczekują.

Przypomnij sobie jakiś konflikt, którego doświadczałeś/aś - który to z nich :) ? Jak go rozwiązałeś/aś?