Temat: Naturalny trening

Witam serdecznie,

sprawą godną uwagi w przypadku doskonalenia umiejętności interpersonalnych jest fakt, że codzienne sytuacje, w trakcie których kontaktujemy się z innymi (rozmawiamy z nimi, współpracujemy, rywalizujemy, przewodzimy im, sprzedajemy itp.), są nie tylko kolejnym spotkaniem towarzyskim lub obowiązkiem zawodowym, ale jednocześnie SYTUACJĄ TRENINGOWĄ. Innymi słowy codzienne spotkania z innymi są dla nas naturalnym treningiem umiejętności społecznych.

Kluczowa kwestia: Jakie umiejętności intensywnie ćwiczymy w trakcie codziennych sytuacji społecznych? Czy są to właśnie te umiejętności, które w najwyższym stopniu ułatwiają nam realizację naszych zamierzeń?

Refleksja nad własnym zachowaniem w kontaktach z innymi jest pierwszym krokiem do zwiększenia własnej skuteczności interpersonalnej.

Profesjonalny coaching umiejętności interpersonalnych prowadzony przez psychologa-coacha stymuluje Klienta do refleksji nad sposobem i efektami jego funkcjonowania w kontaktach z innymi. Ponadto coach zachęca Klienta do aktywności strategicznej - wyciągania wniosków z dotychczasowych doświadczeń oraz planowania przy ich użyciu nowych, bardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z konkretnymi wyzwaniami interpersonalnymi. Jednocześnie coach zapewnia Klientowi wsparcie w trakcie wdrażania nowych strategii w codzienną praktykę, dzięki czemu efekty w postaci większej skuteczności interpersonalnej stają się udziałem Klienta w możliwie najszybszym czasie.

Coaching umiejętności interpersonalnych jest szczególnie godny polecenia osobom, których obowiązki zawodowe wymagają częstych kontaktów z innymi ludźmi (menedżerowie, przedstawiciele handlowi). Największe efekty przynosi on w przypadku osób, które mają nie tylko chęć, ale i niezbędny potencjał do rozwoju potrzebnych, często ponadprzeciętnych umiejętności interpersonalnych (np. związanych z zarządzaniem zespołem, budowaniem autorytetu, wywieraniem wpływu i perswadowaniem, inspirowaniem oraz motywowaniem).

Pozdrawiam

Paweł Smółka

Temat: Naturalny trening

Jest to o tyle ciekawe i ważne, że obserwując widzę,że ludzie na ogół rzadko zastanawiają sie nad swoim zachowaniem w kontaktach interpersonalnych.
Znacznie częściej innym wytyka sie deficyty w takich kontaktach.
..."Co widzisz źdźbło w oku brata swego, a nie widzisz w swoim"...:)

konto usunięte

Temat: Naturalny trening

To co piszesz Magda to opis typowej projekcji w rozumieniu praktyki i teorii terapii Gestalt, bądź "haluna" jak nazywają to w NLP. Ktoś zamiast odnieść się do własnych uczuć racjonalizuje przerzucając w dodatku odpowiedzialność za coś na drugą osobę. Pomocna jest wtedy praca nad uświadomieniem sobie przez klienta jego uczuć w stosunku do danej osoby/sytuacji.

Temat: Naturalny trening

Witam serdecznie,

refleksja nad własnym zachowaniem w kontaktach interpersonalnych, motywowana szczerą chęcią rozwoju i wsparta postawą otwartości także na te informacje, które mówią o naszych ewentualnych błędach lub gafach, jest jedną z najprostszych technik doskonalenia kompetencji społecznych. Może ona być częścią szerszego programu treningowego lub coachingu, albo też stanowić metodę samodzielnej pracy nad własnymi umiejętnościami społecznymi (vide: self-coaching, autotrenażer miękkich kompetencji).

Aby taka refleksja była skuteczna należy przeprowadzić ją według pewnych zasad. A oto kilka z nich:

1. Warto docenić w swoim zachowaniu to, co okazało się skuteczne, adekwatne i przynoszące satysfakcje - zarówno nam samym, jak i naszym rozmówcom. Warto więc uświadamiać sobie własne interpersonalne mocne strony - skoro coś działa, to nie naprawiamy tego, ale wykorzystujemy to dalej, świadomie, strategicznie, z pożytkiem dla siebie i innych. Oznacza to ponadto, że motywem refleksji nad własnym zachowaniem nie musi być tylko jakaś "interpersonalna wpadka" lub faux pas. Warto uczyć się także na własnych interpersonalnych sukcesach.

2. W przypadku analizy "interpersonalnej wpadki" zwracamy uwagę na konkretne działanie, które okazało się w danej sytuacji nieskuteczne i niestosowne. Wyciągamy wnioski na przyszłość: czego nie warto robić w określonych sytuacjach/wobec określonych osób? i planujemy: "Następnym razem..." a więc określamy, co należałoby zrobić w podobnej sytuacji w przyszłości, aby zachować się bardziej skutecznie i stosownie.

Pozdrawiam

Paweł Smółka

Temat: Naturalny trening

To, co mówicie to wszystko jest jasne i sensowne.
Ale na moment chciałabym odjesc od psychologicznego rozumienia kwestii. Mam wrażenie ze ten naturalny trening ma wiele wspólnego po prostu z kultura osobistą.
Umówmy sie ze kultura osobista pociąga za soba otwartość, chęć dialogu z "drugim", umiejętność chłodnej analizy, elastyczność i powściaganie swoich negatywnych emocji w danym momencie.
Z taka postawą dużo łatwiej jest być autorefleksyjnym w kontaktach interpersonalnych.....
:)

Temat: Naturalny trening

Witam serdecznie,

kulturę osobistą można traktować jako jeden z potencjalnych efektów naturalnego treningu. Sam trening należy jednak utożsamić z procesem, dzięki któremu możemy pracować nad doskonaleniem pożądanych przez nas umiejętności. W przypadku naturalnego treningu chodzi zaś o to, w jaki sposób wykorzystać codzienne kontakty interpersonalne jako skuteczne narzędzie doskonalenia własnych umiejętności społecznych. Samo przebywanie w sytuacjach społecznych nie zasługuje na miano naturalnego treningu. Potrzebna jest więc jakaś dodatkowa aktywność ze strony osoby trenującej. Rąbek tajemnicy na temat tych aktywności uchyliłem w poprzednich postach.

Pozdrawiam

Paweł Smółka
Adam Pernal

Adam Pernal medycyna sportowa

Temat: Naturalny trening

Przejście od biernego obserwatora do aktywnego współtwórcy,to moim zdaniem jest trening naturalny.Gdy spostrzegamy ,że bierność i brak reakcji nigdy się nie opłaca ,wręcz obraca się przeciwko nam-to następuje poszukiwanie drogi czynnego sensownego zachowania by współtworzyć sytuację zgodną z naszą wolą.I tu potrzebna jest konkretna metoda do rozwiązania konkretnej sytuacji-którą można oczywiście wytrenować.
Pozdrawiam Adam Pernal.

Temat: Naturalny trening

adam pernal:
Przejście od biernego obserwatora do aktywnego współtwórcy,to moim zdaniem jest trening naturalny.

W naturalnym treningu chodzi właśnie o to, aby być twórcą, kreatorem. Doświadczenia (to, co nam się przydarza) są wykorzystywane do tego, aby doskonalić wybrane przez nas umiejętności i postawy. Innymi słowy, pierwszym ważnym krokiem do tego, aby nie trwonić codziennych okazji do wzmacniania się, jest docenienie własnych doświadczeń - to nie tylko nasze obowiązki lub sprawy do załatwienia, to także trening; kluczowe pytanie: czy trenuję właśnie te umiejętności, które są dla mnie użyteczne, czy też pozwalam na to, że cenne doświadczenie przechodzi bez echa (nie uczę się na jego podstawie niczego nowego) lub zgoła jest wykorzystywane przeciwproduktywnie (wzmacniam niepożądane nawyki).
Adam Pernal

Adam Pernal medycyna sportowa

Temat: Naturalny trening

Artysta tworzy dzieła ,ale wystawiając je jest współtwórcą np.jakiegoś kierunku w malarstwie-czy wielkiej wystawy ,nawet rzeczywistości która nas otacza.Gdy wychodzimy z twórczym podejściem do konkretnego problemu ,możemy się stać współtwórcami jego rozwiązania.
Chodzi mi o problem dużych korporacji ,które utwierdzają ludzi o ich twórczym wkładzie -równocześnie sukces przypisując właścicielom,czyli pozbawiając konsumpcji współtworzenia-poza ewentualnym finansowym wynagrodzeniem.
Nawyk pracy dla kogoś,w momencie gdy mamy świadomość współtworzenia-możemy zamienić na pracę odpowiedzialną a równocześnie z perspektywą poznania własnej wartości-jak nie w tej to np.własnej firmie.

Następna dyskusja:

Komu potrzebny trening aser...




Wyślij zaproszenie do