Temat: Kiedy warto udać się do psychologa-coacha?

Witam serdecznie,

chciałbym poruszyć kwestię ważną z praktycznego punktu widzenia - mianowicie: kiedy warto udać się do psychologa-coacha?

Jest wiele form pracy psychologicznej - niektóre z nich są ukierunkowane na dogłębne samopoznanie i analizowanie siebie w nadziei, że uzyskany wgląd odmieni nasze życie, inne z kolei skoncentrowane są przede wszystkim na tym, aby pomóc nam działać skuteczniej "tu i teraz".

Coaching psychologiczny zdecydowanie opiera się na tym drugim podejściu. Jest pragmatyczny, ukierunkowany na rozwiązywanie konkretnych problemów i pomoc w realizacji celów Klienta, a do tego ma charakter krótkoterminowego kontraktu (np. 4-6 sesji).


KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY PSYCHOLOGA-COACHA?


Za psychologa-coacha uznajemy osoby, które mają formalne wykształcenie psychologiczne, przynajmniej na poziomie magisterskim, oraz w swojej pracy z Klientem wykorzystują podejście, metody i techniki charakterystyczne dla coachingu.

Warto rozważyć wizytę u psychologa-coacha, jeśli:

- zmagamy się z wyzwaniem natury psychologicznej (np. mała pewność siebie podczas publicznych wystąpień; trudności z asertywną odmową, konstruktywną krytyką lub skutecznym przekonywaniem do własnych pomysłów) lub

- chcemy doskonalić umiejętności, które mają charakter psychospołeczny (np. umiejętność przekonującego prezentowania siebie podczas poznawania nowych ludzi lub umiejętność budowania autorytetu w zarządzanym przez siebie zespole).


WSPÓŁPRACA Z PSYCHOLOGIEM-COACHEM BĘDZIE MIEĆ CHARAKTER:


krótkoterminowy (a więc efekty przyjdą możliwie szybko),

pragmatyczny (skoncentrowany na rozwiązaniu palącego problemu lub pomocy w realizacji kluczowych zamierzeń) i jednocześnie

całościowy (tj. po prostu mądry, niezdawkowy, ukierunkowany na poszukiwanie rozwiązań, które będą nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne, dopasowane do kontekstu i otoczenia, w którym Klient na co dzień żyje i pracuje, tak aby rozwiązanie było korzystne nie tylko dla Klienta, ale także, np. jego współpracowników - to dobrze rokuje na przyszłość; vide: owocna współpraca i brak konfliktów interpersonalnych).

Pozdrawiam

Paweł Smółka