Radosław Ryszard Bielecki

Radosław Ryszard Bielecki Coach, Ekonomista
ehawioralny,
Mediator sądowy,
Certyfiko...

Temat: Refleksja na temat coachingu i pracy coacha

Byłem w ostatni czwartek na Coaching Cafe we Wrocławiu organizowanym przez ICF Polska.
Jak zwykle bardzo miłe, ciekawe i inspirujące spotkanie.
W trakcie zajęć przy omawianiu kolejnego punktu mojemu koledze i mi zrodziło się (niemal równocześnie) w głowach pytanie – Skoro na sali jest około 20 osób (tak na oko), które deklarują, że są coachami, to ile z nich utrzymuje się faktycznie w 100 % z bycia coachem?
Zadałem to pytanie prosząc o podniesienie ręki te osoby, wskazując jednocześnie, że jeżeli ktoś z jakichkolwiek względów nie chce tego robić to nie musi …
Zgadnijcie ile rąk zobaczyliśmy w górze … ani jednej.
Oczywiście poza prowadząca Coaching Cafe.
Co najciekawsze w prasie i na portalach internetowych widzę takie oto ogłoszenia :
„Poszerzaj horyzonty, zdobądź nowy intraty zawód – ZOSTAŃ COACHEM”
Moja partnerka będąca jednym z najlepszych lektorów i coachów językowych we Wrocławiu stwierdziła:
„Gdyby zapotrzebowanie na coachów było takie samo, jak na dobrych lektorów to wszyscy coachowie utrzymywaliby się właśnie z tego i tylko z tego i nie chcieli by robić nic innego, bo po prostu nie mieliby czasu”
Jaka jest wasza refleksja po przeczytaniu niniejszej wiadomości i co z niej wynosicie dla siebie …
Pozdrawiam
Radosław R. Bielecki

konto usunięte

Temat: Refleksja na temat coachingu i pracy coacha

Sama studiuję coaching, ale się z niego nie utrzymuję. Od dziesięciu lat pracuję z ludźmi i pomyślałam sobie, że w perspektywie pracy do 67 r. życia nie wiadomo, co może mnie jeszcze spotkać - stąd pomysł na studia. Do studiowania coachingu nie zachęcił mnie żaden slogan typu "coach to zawód z przyszłością", ani perspektywa zarobków rzędu 7000 zł za jedną sesję. Wybrałam je z myślą o własnym rozwoju.

Myślę, że wszelkie spotkania typu Klub Coacha głownie z tego powodu przyciągają innych (niekoniecznie coachów). Dla wielu z nich jest to możliwość spotkania ciekawych ludzi i wymiany doświadczeń niekoniecznie związanych z coachingiem. Intuicyjnie czuję, że ludzie potrzebują być z innymi i dzielić się wiedzą.
Radosław Ryszard Bielecki

Radosław Ryszard Bielecki Coach, Ekonomista
ehawioralny,
Mediator sądowy,
Certyfiko...

Temat: Refleksja na temat coachingu i pracy coacha

Marto
Ale spotkanie ICF to w znacznej mierze spotkanie coachów profesjonalistów, którzy z tego winni sie utrzymywać i zyć :)
Krzysztof Ś.

Krzysztof Ś. Testy psychologiczne

Temat: Refleksja na temat coachingu i pracy coacha

Moja refleksja pokrywa się z obserwacją Twojej partnerki Radku oraz coachów znajomych, nieznajomych i rynku tych usług. Istnieje niewielka grupa tych, dla których jest to podstawa utrzymania. W gronie moich bliższych znajomych jest spora grupa osób, które zdobyły wykształcenie w zakresie coachingu, płacąc za to spore pieniądze i tylko o jednej powiem, że z tego żyje. Czy wniosek jest taki, że szeroki rynek nie potrzebuje tych usług? Tyle się o tym mówi, reklamuje, odmienia przez przypadki, roztacza wizje a sam rozwój osobisty staje się wręcz obowiązkiem, że rynek powinien już być i kwitnąć. Tak jednak nie jest. Może coś ludzi nie przekonuje? Może - użyję analogii rynkowej - to coś jak bańka spekulacyjna związana ze szkoleniami, które wspierają marzenia na temat coachingowej prosperity?

Jeśli ktoś decyduje się na szkolenie w tym zakresie, to oczekuje zwrotu z takiej inwestycji. Marta pisze wyżej, że wybrała je z myślą o własnym rozwoju. To świetny cel. Ja nie poszedłem taką drogą rozwoju, tylko wybrałem inną. Analizując bowiem rynek uznałem, że nie coaching, ale m.in. psychometria dadzą mi wymierny efekt. Dziś współpracuję z coachem dając mu narzędzia, swoją wiedzę i doświadczenie, żeby praca coachingowa była możliwie pełna. My jesteśmy zadowoleni i nasi klienci też.



Wyślij zaproszenie do