konto usunięte

Temat: W ciągu najbliższych 10 lat kobiety przejmą przywództwo...

Z badań Banku Światowego wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat kobiety przejmą przywództwo we wszystkich ważniejszych sferach życia. Jaki ma być ich styl zarządzania, rozwiązywania konfliktów, komunikacji? Na tego typu pytania poszukiwano odpowiedzi podczas Międzynarodowej Konferencji Kobiet w Bangalore w Indiach.

W lutym tego roku w Bangalore w Indiach odbyła się Międzynarodowa Konferencja Kobiet Światło Przywództwa – Integrowanie Światowych Perspektyw (The Light of Leadership - Integrating Global Perspectives) poświęcona wymianie myśli na temat przywództwa kobiet. W konferencji wzięło udział ponad 700 kobiet z 60 krajów, reprezentujących różne sektory życia społecznego: sfery rządowe, biznes, media i sztukę.

Organizatorami konferencji były International Association for Human Values1 oraz Ved Vignan Maha Vidya Peeth (VVMVP)2. Udział w konferencji wzięli przedstawiciele wielu międzynarodowych organizacji i instytucji, m.in.: Erica Mann, członek Parlamentu Europejskiego z Niemiec; Ana Teresa Dengo z Kostaryki, przedstawicielka Narodów Zjednoczonych i ambasadorka w Austrii; Amanda Ellis, dyrektor ds. rozwoju Banku Światowego; dr Nafis Sadik, dyrektor Sekretariatu Narodów Zjednoczonych z Pakistanu oraz dr Karen Beeckman, dyrektor Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca z Genewy. Gościem honorowym był Sri Sri Ravi Shankar, założyciel Art of Living i International Association for Human Values, filantrop nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Celebrowanie kobiecości

Ideą odbywających się cyklicznie, co dwa lata, konferencji jest stworzenie platformy spotkań i wymiana poglądów kobiet liderów, które poprzez wzajemne kontakty mogą się nawzajem inspirować i wspierać. Konferencja została przygotowana na wysokim poziomie merytorycznym: aktualna tematyka, wybitni goście oraz niezwykle ciekawa organizacja. Prowokujące myślenie sesje miały charakter indywidualnych wystąpień, paneli, interaktywnego dialogu z publicznością, grano filmy i koncerty.

Fakt, że konferencja odbywała się w Indiach, gdzie etykieta nie jest zbyt sztywna, miało swoje przyjemne konsekwencje. Salę obrad zdominowały barwne azjatyckie stroje kobiece – sari, a w przerwach zamiast kawy proponowano tańce. W ramach wydarzenia, w godzinach porannych, odbywały się sesje warsztatowe tańca hinduskiego, hatha jogi i oddechowych technik antystresowych. Każdego wieczoru konferencji towarzyszył bogaty program artystyczny w wykonaniu znanych artystów.

Taka dość niespotykana w Europie formuła konferencji spowodowała, że punkt ciężkości z trudności i kryzysów kobiecych został przeniesiony na celebrowanie kobiecości.

Różne role kobiet

W ramach konferencji odbyło się sześć sesji tematycznych. Pierwszą, zatytułowaną „Rozwiązywanie konfliktów i przeciwdziałanie terroryzmowi”, zdominowały echa ostatnich wydarzeń – ataku terrorystycznego w Bombaju. Głos, oprócz kobiet dyplomacji, zabrały dwie uczestniczki zamachu.

Kobieta posiada naturalną zdolność rozumienia i godzenia różnic. Jako matka, jest ekspertem w negocjacjach win-win pomiędzy dziećmi, wie jak radzić sobie z każdym z członków rodziny. Gdy te umiejętności zostaną mądrze wykorzystane do celów społecznych, narodowych i międzynarodowych, rozwiązania pokojowe będą osiągane szybciej.

Druga sesja „Rola kobiet w przełamywaniu światowego kryzysu finansowego” przyniosła refleksje na temat pozycji ekonomicznej kobiety we współczesnym świecie. Większość bowiem problemów kobiet wynika z braku wystarczającej ilości dóbr i władzy w ich rękach. Kobiety, które stanowią połowę populacji i 2/3 siły roboczej świata otrzymują 1/10 zysków. Należy do nich tylko 1 proc. nieruchomości.

To właśnie teraz, w obliczu kryzysu, kobiety polityki i biznesu, wizjonerki, odważne etycznie, mogą dopomóc w zmniejszeniu zachłanności na zysk, która zdominowała ekonomię, niszczy planetę i korumpuje ludzkie wartości.