Temat: Zaliczki za miesiąc połączenia

I.Kto powinien rozliczyć zaliczkę za miesiąc połączenia spółek metodą łączenia udziałów w przypadku gdy nie ma miejsce zakończenie roku podatkowego?

II.Czy w takim wypadku przejmująca ma dalej opłacać zaliczki na podatek za przejętą?
Są dwie opcje:

Opcja 1) Zaprezentowana w IBPBI/2/423-828/11/BG z 2011.10.06 oraz w IPPB3/423-200/10-4/ER z dnia 2010.06.09.

Spółka przejmująca powinna uiszczać zaliczkę za siebie obliczaną na zasadach ogólnych, która byłaby wyliczona jako różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego od łącznych dochodów przejmującego i przejętej, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące od obydwu tych spółek.

Dodatkowo przejmująca nie powinna opłacać dalej za przejętą, a za samą siebie.

IBPBI/2/423-828/11/BG: "przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej, gdyż połączenie nastąpi metodą łączenia udziałów.
W przypadku połączenia spółek kapitałowych przez przejęcie majątku Spółki Przejmowanej, Spółka Przejmowana traci swój byt prawny, zaś majątek spółki przejmującej powiększa się. Od dnia połączenia ewidencja zdarzeń gospodarczych następuje w księgach rachunkowych spółki kontynuującej po połączeniu działalność. W związku z powyższym, Wnioskodawca – Spółka Przejmująca nie będzie miała możliwości kontynuowania wpłat zaliczek miesięcznych za Spółkę Przejętą po dniu połączenia, gdyż w momencie przejęcia spółka przejęta utraci status podatnika."

Opcja 2)
Spółka przejmująca opłaca zaliczkę za miesiąc przejęcia za spółkę przejmowaną i do końca roku podatkowego tej spółki przejmowanej.

IPPB3-423-748/08-3/MK z dnia 2008.08.19:

"W kontekście powyższego, stwierdzić należy, iż Spółka zobowiązana będzie do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za podmioty przejęte, do zakończenia roku podatkowego. Jeżeli chodzi o metodę rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, to:

"odnośnie swoich rozliczeń podatkowych i przejmowanych spółek wpłacających zaliczki na zasadach ogólnych – Spółka powinna ustalić kwotę należnej zaliczki zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 25 ust. 1 ustawy podatkowej, tj. w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego (przez Spółkę i podmioty rozliczające się na zasadach ogólnych) a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące,"

osobiście bardziej do mnie trafia opcja 1 ale pojęcie sukcesji podatkowej i brak zamknięcia roku nie daje mi spać ;)
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Zaliczki za miesiąc połączenia

Oczywiście bramka nr 1 :)
ITPB3/423-252b/11/AM
Śpij spokojnie, ktoś zawsze czuwa :DDaniel Więckowski edytował(a) ten post dnia 26.02.13 o godzinie 22:47



Wyślij zaproszenie do