Temat: Usługi menadżerskie w firmie i ich opodatkowanie zdaniem...
Ja się zastanawiam jak rozgraniczyć co jest koniecznym współdziałaniem a co przychodem.
Przykładowo przy usługach mycia podłogi potrzeba wiadra, mopa, wody, dostępu do jakiejś powierzchni socjalnej do przebrania się czy zrobienia sobie herbaty oraz do podłogi do umycia.
I teraz które z tych elementów mogą generować przychód jeśli zapewnia je zleceniodawca?
Czy ma na to wpływ treść umowy? Np. rozważmy dwa warianty:
a) usługa mycia podłogi
b) usługa ruszania mopem po podłodze i okresowym moczeniu tego mopa w wiadrze z wodą, a także okresowej wymianie wody w tymże wiadrze
Jeśli w wariancie a) wystąpi przychód z nieodpłatnych świadczeń w związku z korzystaniem z wiadra, mopa czy wody zleceniodawcy, to czy w wariancie b) jesteśmy przed tym przychodem zabezpieczeni ?
Czy mają znaczenie przepisy Kodeksu Cywilnego, np.
Art. 651. Jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora.
- czy ten przepis wyklucza przychód z nieodpłatnych świadczeń w przypadku otrzymania od inwestora wymienionych rzeczy ? Innymi słowy czy jeśli Kodeks Cywilny niejako wprowadza podział na to co ma zapewnić strona A i to co ma zapewnić strona B to czy to jest wiążące w podatku dochodowym czy też "autonomia prawa podatkowego" wygrywa ?
EDIT: Jeśli Kodeks Cywilny nie chroni tutaj zleceniobiorców to może Kodeks Pracy nie chroni pracowników i oni mają przychód za korzystanie z biurek (można na stojąco więc biurko to już nie konieczne współdziałanie a świadczenie do opodatkowania)
Tyle pytań, skąd wziąć odpowiedzi... :)
Tomasz Z. edytował(a) ten post dnia 05.03.13 o godzinie 18:13