Tomasz Nierobisz

Tomasz Nierobisz Radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Opłaty za okresy wsteczne

W grupie VAT padłą idea by rozruszać CIT. Próbuję:-)

Podatnik A używa sobie nieodpłatnie środka trwałego należącego do B Rozpoczął powiedzmy w 2009, trwało to w 2010, aż do teraz. Założmy ze A i B są powiązani.

W 2011 roku A i B postanowili sobie, ze A jednak zapłaci B za to używanie. Załóżmy, ze cena jest rynkowa.

Czy A można przypisac przychód z nieodpłatnych świadczeń w latach 2009 i 2010? Ostatecznie, na dzień ewentualnej decyzji B zapłaci czynsz...

Czy B można przypisac przychód jako podmiotwi powiązanemu ( z uzasadnieniem w wyniku powiązań nie wykazywał przychodów)? Ostatecznie przychód wykaże tylko później....
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Opłaty za okresy wsteczne

Wydaje mi się, że przychód z nieodpłatnego świadczenia za lata 2009 i 2010 będzie.

Ale wartością przychodu ostatecznie nie będzie "wartość czynszowa", tylko kwota hipotetycznych odsetek od "wartości czynszowej" za lata 2009 i 2010. Powstaje tylko pytanie za jaki okres je liczyć (jeśli bowiem początkowo używanie było nieodpłatne, to trudno określić moment początkowy, od którego powinny być liczone odsetki)

W końcu zapłacił, więc nieodpłatnego używania nie ma. Ale biorąc pod uwagę, że jednak zapłacił z opóźnieniem, to chyba należałoby uznać, że uzyskał przychód związanym z "użytkowaniem kapitału" przez ten okres
Tomasz Nierobisz

Tomasz Nierobisz Radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Opłaty za okresy wsteczne

Tylko w takim przypadku pojawia się tego rodzaju problem co np. w sytuacji, gdy pożyczyłem komuś kasę a obowiązek zapłaty odsetek powstanie dopiero po upływie dwóch lat? Też można by postawić zarzut, że przez dwa lata korzystał nieodpłatnie. Już pomijam fakt czy w ogóle komuś chciałoby się w to bawić, ale jeżeli hipotetycznie zakładamy, że odsetki są odpowiednio wyższe (uwzględniamy fakt, że płatność po dwóch latach), to nikt się nie powinien przyczepić. Podobnie chyba w tym moim przykładzie - jeżeli płatność byułaby odpowiednio podwyższona to nieodpłatnego świadczenia nie ma ani za korzystanie z urządzenia ani za "użytkowanie kapitału".

Nasunął mi się tu jeszcze jeden problem. Maszyna była używana nieodpłatnie przez te dwa lata. Po dwóch latach uzgodniono wynagrodzenie. Czy teraz po tych dwóch latach można stwierdzić, że ten który kasę ostatecznie dostanie rozpoznał przychód zbyt późno? Tj. powinien wykazać odpowiednią kwotę przychodu w roku pierwszym i drugim (policzy to się proporcjonalnie w rozbiciu na miesiące).

Data powstania ptrzychodu z dz. gosp. jest okreslona w ustawie o CIT. Pomijajać przypadki szczegolne data wystawienia faktury nie później niż wykonania usługi.

Moim zdaniem taka alokacja przychodów nie byłaby jednak właściwa, gdyż przepis kytóry podałem powyżej dotyczy tylko daty powstania przychodu. Niemniej aby mówic o przychodzie przysporzenie to musi mieć charakter definitywny i rzeczywisytości. Trudno mówić o definitywności przychodu jak strony umowy jeszcze go nie określiły.
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Opłaty za okresy wsteczne

Nie sądzę, żebyśmy wpadali w nieodpłatne, skoro de facto płatność była. Odroczenie terminu płatności nie stanowi przecież jego umorzenia. Kiedyś była to popularna metoda "dzierżawy" wyposażenia m.in. aptek.
Ciekawa kwestia - moment rozpoznania przychodu/kosztu. Kluczowe będą chyba postanowienia umowy/aneksu.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Opłaty za okresy wsteczne

OK. Ale sprecyzujmy stan faktyczny.

Czy od początku było uzgodnienie, że "dzierżawa" jest nieodpłatna, a potem zmieniono warunki i ustalono odpłatność?

Czy też może od początku zakładano odpłatność dzierżawy z założeniem, że wynagrodzenie to się kiedyś ustali (np. gdy będą znane wyniki sprzedaży).
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Opłaty za okresy wsteczne

No właśnie. Przy założeniu, że po dwóch latach strony postanowiły, że od dziś już płacimy, to powstaje pytanie, co z poprzednim użytkowaniem?
Jeżeli strony określą za nie wynagrodzenie, powiedzmy 100/rok i zostanie wystawiona fv na 200, to czy nie powinniśmy się zastanowić nad 12.3c? nie jestem przekonany ;)
Jeżeli "od początku" zakładano odpłatność dzierżawy - a tak być przecież powinno - wtedy myślę, że jednak korekta zeznań za lata poprzednie będzie konieczna.
Tomasz Nierobisz

Tomasz Nierobisz Radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Opłaty za okresy wsteczne

Przyjmijmy, że fakty są takie:
A sobie używał maszyny (prawa autorskiego, znaku towarowego czy czegokolwiek innego) za zgodą B (jednym z wspólników i jednocześnie członkiem zarządu A był B, więc zgoda musiała być:-).No i teraz postanowiono to jakoś uregulować....

Co do 12.3c to nawet zakładając, ze ten okres rozliczeniowy, o którym mowa w tym przepisie może być jeden (przepis mówi, o okresach rozliczeniowych a więc liczba mnoga) to drugie pytanie jest takie, kiedy ten okres rozliczeniowy może być ustalony tj. przed początkiem okresu, w trakcie okresu, czy po jego zakończeniu? - jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana... chyba tylko przed lub co najwyżedj w trakcie, a nie po zakończeniu...

Następna dyskusja:

okresy nieskładkowe




Wyślij zaproszenie do