Sławomir Żółkiewski

Sławomir Żółkiewski Naukowiec, inżynier,
akademik,
Politechnika Śląska

Temat: Drukowany przetwornik termoelektryczny

Kouji Suemori z Państwowego Instytutu Nowoczesnych Technologii i Nauki w Przemyśle (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology AIST), opracował technologię wydruku termoelektrycznego przetwornika na giętkim podłożu np. na papierze lub folii.

Technologia umożliwia wydruk termoelektrycznego przetwornika na bardzo elastycznym tworzywie, dzięki czemu wszelkie ograniczenia kształtu obiektów, na których można zamontować przetwornik, przestają być istotne. Dodatkowo technologia wydruku może przyczynić się do obniżenia kosztów wytwarzania, jak też do oszczędności materiałowych.
Aby promować zastosowanie termoelektycznego przetwornika, który przetwarza energię cieplną w energię elektryczną, bardzo istotne jest zwiększenie wydajności tych przetworników, redukcja kosztów, oraz ułatwienie zastosowania technologii, tak by mogła być użyta na obiektach marnujących ciepło (np. kolektory, bojlery, różnego rodzaju zbiorniki itp.) o rozmaitych, często skomplikowanych kształtach.

Naukowiec opracował technologię wytwarzania elastycznych przetworników termolelektrycznych używając drukowania, które cechuje się niskim kosztem wytworzenia przetwornika. Odkrył, że kompozyt, na którym naniesiono węgiel w osnowie żywicy o grubości warstwy liczonej w skali nano, nadaje się do drukowania i posiada ponad 1,5 razy większą, niż to było dotychczas, zdolność do wygenerowania energii elektrycznej. Zauważył również, że wydruk na folii, używając tego kompozytu w zasadzie jak atramentu, tworzy przetwornik termoelektryczny z niemalże idealnym zakresem temperatur w jakich następuje wytworzenie elektryczności.

Badania rozwojowe nad omawianym przetwornikiem mają doprowadzić do rozpowszechnienia odzysku energii ze źródeł ciepła, które nie były do tej pory zagospodarowane w tym przykładowo nawet ciepło ludzkiego ciała. Rozwiązanie to może również poprawić bezpieczeństwo elektryczne we współczesnym świecie.

Szczegóły techniczne przedstawiono w AIST Open Lab w Tsukuba w październiku 2011.

Obrazek

Rys. 1. Przetwornik termoelektryczny utworzony poprzez wydrukowanie

Źródło: AISTSławomir Ż. edytował(a) ten post dnia 09.12.11 o godzinie 12:17