Temat: Chromatograf jonowy

Witam serdecznie!

Zamierzam kupić chromatograf jonowy do rutynowych analiz próbek środowiskowych (wód i ścieków). Ponieważ osobiście nie miałem okazji oznaczać jonów tą metodą, potrzebuję opini osób, które mają w tej dziedzinie jakieś doświadczenia. Obecnie oznaczenia jonów wykonujemy metodami "klasycznymi" (miareczkowo, wagowo, spektrometrycznie). Czy warto zamienić te techniki na chromatografię? Jakie najważniejsze problemy pojawiają się w takich analizach? Dodam, że jony które szczególnie mnie interesują to: chlorki, siarczany (VI), azotany (V), azotany (III), ortofosforany, wodorowęglany, fluorki, wapń, magnez, sód, potas, amon. Będę wdzięczny za wszelkie opinie.
Pozdrawiam!
Krzysiek

konto usunięte

Temat: Chromatograf jonowy

Nie miałam niestety za dużo do czynienia z chromatografią jonową, ale według mnie warto zamienić te techniki choćby dla obniżenia progu detekcji. W chroamtografii jonowej uzyskasz wyniki w zakresie stężeń mikrogram/dm3 do mg/dm3 więc podejrzewam że lepsze niż w metodzie klasycznej.Natalia Kurzawa edytował(a) ten post dnia 06.12.08 o godzinie 11:48

Temat: Chromatograf jonowy

Z pewnością, tyle że w próbkach środowiskowych większość "popularnych" jonów występuje w stężeniach rzędu kilku - kilkuset mg/L więc granica oznaczalności nie jest w tym przypadku głównym kryterium. Istotniejsza jest np. wydajność pracy. W jakim stopniu chromatografia na nią wpłynie - bo nie mam wątpliwości, że wpłynie pozytywnie?

konto usunięte

Temat: Chromatograf jonowy

Na pewno skróci czas analizy i potrzebna będzie mniejsza ilość próbki. Chromatografia na świecie jest bardzo popularną metodą w Polsce niestety ta technika dopiero raczkuje. Moim zdaniem naprawdę warto zainwestować.
Rafał C.

Rafał C.
www.drukwspomnien.pl
, www.likemedia.pl

Temat: Chromatograf jonowy

Polecam artykuł na ten temat:
http://laboratorium.elamed.pl/strona-numer-11-2008-1-2...

oraz teksty dr hab. Rajmunda Michalskiego (do wyszukania w archiwum "Laboratorium"), uznanego eksperta w dziedzinie chromatografii.
Bożena Szapska

Bożena Szapska Diagnosta
laboratoryjny,
Śląski Uniwersytet
Medyczny

Temat: Chromatograf jonowy

Polecam również książkę dr hab. Rajmunda Michalskiego - Chromatografia jonowa. Podstawy i zastosowania.
Jest to pierwsza książka poświęcona ch. jonowej.

Zgadzam się z panem Rafałem - dr hab. Rajmund Michalski jest ekspertem w tej dziedzinie. I warto przede wszystkim sięgać po jego artykuły.

Temat: Chromatograf jonowy

Dziękuję za sugestie. Literaturę z zakresu chromatografii jonowej oczywiście studiuję intensywnie. Zależy mi natomiast na tym aby poznać Wasze doświadczenia z codziennej pracy tą techniką. Muszę podjąć decyzję odnośnie konkretnej konfiguracji sprzętowej i w związku z tym chciałbym poznać problemy "z życia wzięte". Polskie Normy z zakresu "jonówki" pozostawiają dużą dowolność przy wyborze sprzętu natomiast dostawcy z reguły oferują najobszerniej wyposażone aparaty.
Krzysztof Borowik

Krzysztof Borowik Adiunkt, Instytut
Nowych Syntez
Chemicznych

Temat: Chromatograf jonowy

Polecam chromatografię jonową do wymienionych zastosowań. Można robić większość anionów, także organicznych. Kationy I i II gr, zasady organiczne, amoniak itp. Typowy zakres roboczy:1-100ppm, metoda szybka i dokłada. W 10 minut mamy gotowy chromatogram 7 anionów /F, Cl, Br, SO4, NO2, NO3, PO4/. Wada- koszt aparatury. Dobrze wyposażony chromatograf na dwóch pompach przystosowany do analizy kationów i anionów z detektorami konduktometrycznym i UV-Vis + wydajna stacja do wody ultaczystej to wydatek rzędu 300.000zł. Podstawowy system do oznaczeń anionów kosztuje mniej niż 1/3 tej sumy. Pozdrawiam
Wojciech Stokarski

Wojciech Stokarski Doradca Techniczny,
Donau Lab

Temat: Chromatograf jonowy

Również polecam kontakt z dr hab. Rajmundem Michalskim. Przemiły gość. I co ważne, nie podsiada zauważalnej czasami w środowisku naukowym cechy okazywania wyższości nad innymi. Zawsze służy radą i podkreśla, że on sam się cały czas uczy.
Znam paru takich 'naukowców', przed którymi zawsze kroczy ich 'tytuł naukowy'. Pan Rajmund to ich przeciwieństwo. Za to bardzo go cenię.
Katarzyna K.

Katarzyna K. Prezes Zarządu,
Swisscert Sp. z o.o.

Temat: Chromatograf jonowy

Witam,

mam jedno pytanie do Was - doświadczonych i wprawionych chemików:
za zadanie mam znaleźć przybliżony koszt oznaczenia azotanów i azotynów w marchwi, czy ktoś z Was się może tym zajmuje i mógłby udzielić odpowiedzi?

Pozdrawiam serdecznie:)
Wojciech Stokarski

Wojciech Stokarski Doradca Techniczny,
Donau Lab

Temat: Chromatograf jonowy

Mogę wysłać aplikację opisującą oznaczanie anionów w sokach owocowych i warzywnych. Proszę o e-mail na który mogę to wysłać.

konto usunięte

Temat: Chromatograf jonowy

takie oznaczenia wykonują na pewno w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu, nie wiem tylko czy nie potrzebny byłby jakiś susz tego musiałaby sie Pani dowiedzieć, koszt wydaje mi się że jest w granicy 50 zł, ale dokładną informację również uzyska Pani u nich bezpośrednio.

Następna dyskusja:

Chromatograf jonowy do bada...




Wyślij zaproszenie do