konto usunięte

Temat: LaserGas II

Witam was serdecznie
Mam pewien problem
Dowiedziałem się na pewnej stronie internetowej, do której link zamieszczam poniżej
http://www.neomonitors.com/products/#gastable
że można także oznaczać stężenie tlenu cząsteczkowego metodą laserową w zakresie podczerwieni
tekst "The range includes models for measuring O2, HCl, HF, NH3, CO, H2S, CH4"
Wiadomo, że tlen jako cząsteczka homojądrowa nie wykazuje żadnej asymetrii, a więc wiązania nie mogą być pobudzone w zakresie podczerwieni.
Spośród wszystkich gazów jakie można oznaczać w IR tlen jest jedynym homojądrowym gazem.
Czy tlen ma jakieś ciekawe właściwości dzięki którym można oznaczać jego stężenie w podczerwieni??
Mam nadzieję że jest tu ktoś na forum kto "siedzi" w tych tematach i liczę na wyjaśnienie szczegółowe tego, jakby nie patrzeć, dziwnego zjawiska.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: LaserGas II

Witam!!! Nie spotkałem się jeszcze z analizatorem, który by mierzyl koncentrację O2 metodą NDIR, w większości analizatorów są montowane długożywotne cele elektrochemiczne dla pomiaru O2, reszta typowych gazów w podczerwieni, pozdrawiam!!!
Janusz D.

Janusz D. Kierownik ds.
sprzedaży i
marketingu, ABB

Temat: LaserGas II

A skąd u anonimów taka ciekawość w temacie pomiaru tlenu? Jak się ujawni to coś więcej potłumaczę.

Pomiar analizatorem laserowym to nie jest metoda NDIR. Raczej zwykła absorpcja w IR (a właściwie dla tlenu w NIR). Ponadto pomiary tlenu można wykonywać metodą paramagnetyczną, wspomnianymi celami elektrochemicznymi lub sondą cyrkonową (to też elektrochemia tyle że trochę inna ;). I cyrkony są stosowane masowo jako sondy lambda w samochodach.
Jeżeli kogoś interesuje głębsza analiza (i nie jest anonimem) zapraszam do dalszego pogłębiania tematu i dyskusji.
Pozdrowienia,
JDz

konto usunięte

Temat: LaserGas II

Panie Januszu na podstawie Pana postu, doszedłem do wniosku iż jestem niedouczonym technikiem na płaszczyźnie pomiarów w branży gazowej a dokładnie wszelkich zagadnień związanych z pomiarami właściwości gazów odlotowych. Chciałbym, aby Pan , wytłumaczył mi czym się różnią pomiary koncentracji O2 w warunkach przemysłowych( metoda NIR względem NDIR ( oboje wiemy że to są pomiary w " spornej podczerwieni". Pozdrawiam serdecznie i czekam na wytłumaczenie zagadnienia od Pana!!!Przemysław Sworobowicz edytował(a) ten post dnia 06.03.09 o godzinie 18:43

konto usunięte

Temat: LaserGas II

DO TEGO MAŁA DYGRESJA: GDZIE TAKIE POMIARY KONCENTRACJI O2 w podczerwieni występują, gdyż ja naprawdę takiego ewenementu laserowego;.... czy w naszej ulubionej : "podczerwieni" nie spotkałem" :(Przemysław Sworobowicz edytował(a) ten post dnia 04.03.09 o godzinie 23:34
Janusz D.

Janusz D. Kierownik ds.
sprzedaży i
marketingu, ABB

Temat: LaserGas II

NIR nie jest metodą tylko zakresem promieniowania elektromagnetycznego - bliska podczerwień w odróżnieniu od średniej podczerwieni (MIR) który to zakres jest używany najczęściej w metodzie NDIR. Nie spotyka się w Polsce w systemach monitoringu emisji spalin z laserowymi pomiarami zawartości tlenu ze względu na względnie wysoką cenę tego typu analizatora, a w tych systemach głównym kryterium jest cena a nie np. reprezentatywność pomiaru/próbki (niestety - można spotkać pomiary/aplikacje nie mające nic wspólnego z rzeczywistością). Lasery głównie są stosowane w trudnych aplikacjach gdzie jest wysoka temperatura, lub ciśnienia lub zapylenie (o dziwo również, ale z tym trzeba uważać) lub gazy są toksyczne/wybuchowe -> niebezpieczne. W monitoringach emisji spotkałem się tylko z laserami mierzącymi zawartość pary wodnej (trudny pomiar).
Zapraszam do spotkania na żywo podczas Automaticonu (będę 2-3 kwietnia) wtedy będzie czas na rozmowę o analizatorach ;)

konto usunięte

Temat: LaserGas II

Zgodzę się z Panem w 100%, w sumie ta metoda laserowa (pomiar pary wodnej) jest idealna w sytuacji, gdzie mamy np nietrwały na wilgoć katalizator i tam już chyba nie byłoby jak mierzyć w inny sposób destrukcyjnego H2O ( ja bym obstawiał np proces reformingu - monitoruje się tam H20, ale nie dam sobie ręki uciąć że tak dokładnie jest:). Mam pytanko znowu tutaj, te rozwiązanie widział Pan w Polsce , czy za granica?:)

Wogóle ta różnica z IR wynika raczej, że chodzi głównie o właściwość wiązki podczas pomiaru - aby nie uległa rozszczepieniu(dyfrakcji).

Ostatnio wpadła mi książka w tym temacie( jestem zdania,IM DŁUŻEJ SIĘ DRĄŻY TEMAT, TYM MNIEJ SIĘ WIE), więc jakby co polecam wszystkim: "Handbook Continuous Emission. Monitoring systems for non criteria - Pollutans" EPA August 1997. Lektura przydatna także dla osób, które muszą w swoich firmach monitorować okresowo emisje, zlecają pomiary itp, itd:), pozdrawiam!!!!Przemysław Sworobowicz edytował(a) ten post dnia 13.03.09 o godzinie 07:04

Podobne tematy


Następna dyskusja:

LaserGas II




Wyślij zaproszenie do