konto usunięte

Temat: Warsztaty garncarskie w Poznaniu!

TERMIN: 26.09.2009, g. 11.00- 15.00 (brak miejsc!) i 27. 09. 2009, g. 10.00- 14.00 (wolne miejsca!)

OPIS: Koło garncarskie (japońskie) to najszybszy sposób na przeniesienie kształtów z naszej wyobraźni w przestrzeń. Nauka toczenia połączona jest z relaksującym sposobem spędzania czasu. Często jest pierwszym kontaktem uczestników zajęć z gliną. Nieskrępowana radość pracy w glinie, niepowtarzalne wrażenia dotykowe, spożytkowanie nagromadzonego w nas nadmiaru energii, wolna od wszelkich ograniczeń wyobraźnia przekładająca się w formę przestrzenną. Jak to wszystko zrealizować? Glina daje takie możliwości, trzeba tylko puścić wodze fantazji a kształty naczyń pojawiają się same. Wystarczy odrobina magii i mgiełka tajemniczości spowijająca garncarskie umiejętności. I jeszcze jedno - chęć poddania się choć na chwilę urokowi gliny. A glina rozumie każdą duszę: melancholijną, spokojną, energiczną, ambitną, roztrzepaną, pracowitą, młodą i tę doświadczoną.

Postawa ciała, kontrola oddechu, praca rąk, aksamitny dotyk gliny. Toczenie na kole garncarskim to ceremonia. Harmonia i radość pracy, spokój umysłu, energia koła garncarskiego. Toczenie na kole japońskim to nabywanie umiejętności manualnych oraz trening duchowy.

Zapraszam do uczestnictwa w ceremonii koła japońskiego, która wprowadza równowagę pomiędzy materią i duchem, ukierunkowując energię i tworząc piękno. W sztuce toczenia na japońskim kole garncarskim najważniejszy jest sam proces powstawania form ceramicznych.

W proponowanych warsztatach (zajęciach) wykorzystuję naturalną glinę oraz zrekonstruowane koło japońskie (drążkowe). Jest to koło, które wprowadza się w ruch siłą mięśni rąk. Kameralna atmosfera zajęć pozwala na spokojną prace, zapoznawanie się z gliną i technikami toczenia.

PROWADZąCA: Marta Florkowska. Współtwórczyni Pracowni Garncarstwa. Garncarstwo Etniczne. Z wykształcenia i zamiłowania wschodoznawca i kulturoznawca Europy Środkowo-Wschodniej. Łączy zainteresowania Wschodem z garncarstwem. Mieszkając pół roku w Kownie na Litwie, popatrywała pracę tradycyjnych garncarzy. Realizuje się w czasie warsztatów, ucząc toczenia na kole garncarskim.

Szczegóły na http://babilad.pl