Czesław Kuliba

Czesław Kuliba Rolnik, Gospodarstwo
rolne

Temat: o cebuli i jej zdrowotności

Cebula nazywana jest królową warzyw.
Jest znana na całym świecie i to już od bardzo dawna. Egipcjanie tak bardzo cenili cebulę, że przypisywali jej cechy wręcz boskie.

Na temat zastosowania cebuli w kuchni nie trzeba pisać, gdyż wiedzą wszyscy na ten temat wiele. Ta pradawna roślina warzywna i zarazem przyprawowa została przywieziona z Azji Środkowej i bardzo szybko się rozpowszechniła. W Europie Południowej, Egipcie i Azji jest spożywana na surowo lub po upieczeniu, z chlebem lub jako przystawka. Na Węgrzech oraz w krajach leżących na północ od Węgier cebula dodawana jest przede wszystkim do potraw duszonych i smażonych.

Cebula zawiera wiele substancji biologicznie czynnych, jak np. olejki lotne, witaminy, pektyny, białka, składniki mineralne itp. Zielone liście cebuli tzw. szczypior, zawierają witaminy C,B1, B2, PP, karoten, składniki mineralne, w tym znaczne ilości wapnia i potasu.

Cebula łagodzi skutki złej diety
---------------------------------------
Substancje zawarte w cebuli zapobiegają powstawaniu skrzepów w naczyniach krwionośnych a istniejące zatory likwidują. Tak więc cebulę powinni jadać zwłaszcza Ci, którzy hołdują złej, tłustej i ciężko strawnej kuchni.
Ma też cebula inne bardzo korzystne działanie – obniża poziom cholesterolu we krwi. Co ciekawe, zarówno cebula surowa, smażona, jak i gotowana zachowuje te właściwości.

Skuteczna przy przeziębieniach
-----------------------------------------
Powinno się ją podawać w pierwszym stadium choroby, gdy zaczyna nas „łamać" w kościach i jeszcze nie wiadomo, czy atakują nas wirusy czy bakterie. Można ja ordynować dzieciom. Dla wspomożenia organizmu w porach roku sprzyjających katarom warto dodawać cebule do surówek i sałatek.

Cebula na męskie kłopoty i damską urodę
--------------------------------------------
Cebula zawiera sporo cynku, który zapobiega prostacie, czyli przerostowi gruczołu krokowego. Dlatego cebuli nie powinno zabraknąć w diecie każdego czterdziestolatka. Zwłaszcza że jest ona również zaliczana do afrodyzjaków.
Cynk wpływa także na wygląd skóry. Cebula może więc być uznawana za jarzynę kosmetyczną. Spora zawartość cynku, siarki i krzemu sprawia, że cebula jest jednym z głównych składników w „farmach piękności". Dowiedziono, że codzienne zjadanie główki cebuli przez trzy miesiące wyraźnie poprawia wygląd włosów, przyspiesza ich porost, wzmacnia je, nadaje im sprężystości.

Kosmetolodzy wykorzystuję jeszcze jedną właściwość cebuli – jeśli ktoś ma uporczywe zapalenie spojówek, radzą płakać przy jej krojeniu. Okazuje się, że płacz oczom służy.

Ciekawostki o cebuli
------------------------------
- Zapach cebuli ginie w kwaśnym środowisku. Dlatego surówki z cebuli lepiej zakwaszać (np. wyciskając cytrynę lub kropiąc woda z kwaskiem cytrynowym). Przy kuracji cebulowej warto wypijać codziennie szklankę kwaśnego soku owocowego np. z czarnej porzeczki).
- Zapach z noży i naczyń usuniemy zanurzając je w osolonej wodzie.
- Ręce nie będą pachniały cebulą jeśli przetrzemy je solą i umyjemy w chłodnej wodzie.
- Cebulę pozbawimy ostrego smaku i zapachu jeśli w całości włożymy ja na chwilę do gorącej, a później do zimnej wody.Czesław Kuliba edytował(a) ten post dnia 30.11.08 o godzinie 15:20

konto usunięte

Temat: o cebuli i jej zdrowotności

Mam katar i aby zlikwidować zapchanie nosa mam przy sobie posiekaną cebule na talerzyku i chodze po mieszkaniu z nią. Teraz stoi koło klawiatury. W nocy stoi przy łóżku, wdycham charakterystyczny zapach nie dusze się, słowem czuje sie lepiej, z nosa sie nie leje i mogę oddychać. Jak traci zapach to siekam nową. Pomaga.

konto usunięte

Temat: o cebuli i jej zdrowotności

Słyszałąm ,ze dobrze ja wcierac w skóre na porost włosów... Czyżby to ten cynk?



Wyślij zaproszenie do