Adam S.

Adam S. Technikum
Mechaniczne

Temat: Świeżaczek :)

Witam. Jestem uczniem 3 klasy technikum mechaniczego w specjalizacji obróbka skrawaniem. Przez pierwsze 2 klasy miałem praktyki w Centrum Kształcenia Praktycznego gdzie pracowałem na tokarkach konwencjonalnych, wiertarkach oraz pilnikach < a jak :) > i oczywiście w tym roku miałem praktyki miesięczne w zakładzie który opiera się na obróbce skrawaniem gdzie poznałem przedrogie numeryki :) czy to frezarki czy tokarki, a nawet wytaczarkę :D Także poznałem znaczy widziałem jak ludzie to obsługują i można powiedzieć, że w jakiś sposób poznałem obróbkę CNC na tokarce bowiem po krótkim przyuczeniu byłbym w stanie na tokarce CNC pracować, gorzej z frezarką czy wytaczarką, ale do sedna. Kończę 3 klasę technikum, za rok ważne egzaminy zawodowe i matura. I na tej praktyce pewien pan powiedział, że projektowanie 2d to już mało i trzeba iść w kierunku 3d. Jeśli chodzi o moje doświadczenie z rysunkiem to oczywiście zasady znam, kilkanaście godzin ręcznie rysowanych rysunków rapitografami na kalkach jest porobione, w 2 klasie ogarniałem BricsCada w szkole... chciałbym iść w kierunku 3D więc zapytam, jaki program byście mi polecali jako znawcy tematu. Można łatwo złapać, że profil w jakim chciałbym się obracać to właśnie metal, konstrukcje, maszyny, obróbka, mechanizmy. Oprócz tego mam do was pytanie co dalej, oczywiście to już mało dotyczy CADa, ale czy polecacie, np. studia zaoczne na Polibudzie Poznańskiej <jestem z Gniezna> i np. przyuczenie do pracy na obrabiarce CNC więc praca + nauka , czy może studia dzienne same? Uczę się można powiedzieć nieźle, jeśli chodzi o średnią to będzie na semestr 4,3 ok. więc tak średnio, ale lepiej to już było :D Bardzo lubie przedmioty zawodowe i właśnie staram się z nich wyciągać jak najwięcej :D Dzięki za rady i pomoc.

CAD rządzi :)

P.S Możecie też opisać swoje wpadnięcie w konstrukcje i jaką droge obraliście i właśnie z doświadczenia mi coś poradzić.

Dzięki jeszcze raz

konto usunięte

Temat: Świeżaczek :)

Witam:)
Co do studiów, polecam dzienne oczywiście. Nauczysz się sporo więcej, ponieważ masz więcej zajęć, wykładów, laborek itp...
Co do programów, bardzo fajny i intuicyjny dla mnie jest Inventor, który ma też oddzielną część w sobie "konstrukcje blachowe", aczkolwiek każdy program obecnie wspiera takie projektowanie. Ja powolutku uczę się SE i dochodzę do wniosku który mi powtarzali starsi koledzy: "metodologia projektowania jest taka sama, różnią się tylko użyte narzędzia", więc wracamy do punktu wyjścia, oraz do tego co wypracujesz na studiach, bo umiejętność projektowania rozwijają tylko godziny spędzone nad projektami.

pozdrawiam i życzę owocnej naukiAdam Lorens edytował(a) ten post dnia 12.01.10 o godzinie 22:19
Adam S.

Adam S. Technikum
Mechaniczne

Temat: Świeżaczek :)

No tylko, że te dzienne to nie dość, że z kasą krucho, to np. na zaocznych ide do pracy np. w poznaniu, zarabiam powiedzmy z 1,5-2k na rękę i sobie studiuje, robie kursy, uczę się w/w programów i generalnie rozwijam się w zawodzie. Natiomiast dzienne to taka wegetacja, niby się uczysz robisz setki ćwiczeń, ale co z tego, że makrostruktura jest gruboziarnista jak taki student dzienny nie będzie wiedział, czy jest to łatwo obrabialne, jakie musi ustalić parametry skrawania, jak się będą zużywały narzędzia, jak ustalić operacje, jakimi narzędziami w jakiej kolejności... a taki ja, który już powiedzmy z 2 lata porobie na takiej obrabiarce i poprę swoją praktykę teorią to zdobędę najważniejszą rzecz- doświadczenie :)

a jaki zakład pracy pozwoliłby sobie mnie po studiach świeżaczka przyjąć i pozwolić cokolwiek konstruować jak zakładam, że taki studencik nie ma pojęcia ( jak ktoś w innym temacie napisał ) jak skonstruować coś co będzie kosztowało zakład 5zł czy 50zł a może nawet 500 :) Także mi się wydaje, że każdy mądry szef powinien wybrać kogoś kto robi w fachu, studiuje, uczy się programów, robi kursy, i zdobywa doświadczenie niż studencika który ściemnia 5 dni w tygodniu a 2 pozostałe korzysta z życia studenckiego :)

Pozostaje otwarta kwestia stażów na studiach dziennych ... nie bardzo wiem ocb i czy takie coś stwarza możliwości do poznania fachu w taki sposób jak bezpośrednia praca w nim. ?

konto usunięte

Temat: Świeżaczek :)

1. program CAD - taki, do którego znajdziesz najlepsze samouczki. idea w każdym jest taka sama, a różnica między nimi, która będzie za kilka lat jest nie do przewidzenia;] w różnych firmach pracują na różnych programach, co przeważnie jest wynikiem przyzwyczajenia pracowników i/lub umiejętności sprzedawców oprogramowania. pomijam oczywiście specyficzne branże: lotniczą i motoryzacyjną, która wyrobiła sobie jeden standard;]

2. studia - hmm... jeżeli jesteś już teraz pewien, że będziesz w przyszłości pracował przy obróbce skrawaniem to wtedy zaoczne + praktyka ma sens. jednak mechanika to dużo więcej niż obróbka skrawaniem. być może w trakcie studiów zechcesz (lub los cie tak rzuci...) być konstruktorem, technologiem, spawalnikiem, obliczeniowcem itd. (nie mówiąc o wielu innych adresowanych do inżynierów mechaników zajęć), wtedy większy zakres zajęć ze studiów dziennych na pewno się przyda. oczywiście odpowiednio zmotywowany absolwent studiów zaocznych może być spokojnie lepszy od przeciętnego absolwenta studiów dziennych, jednak nie sądzę, przynajmniej na początku kariery, że będzie lepszy od równie zmotywowanego dziennego;]

3. doświadczenia ma duże znaczenie. i jest to prawie najważniejsze kryterium doboru pracownika, prawie, bo nr 1 zajmuje $$$, zależnie od stanowiska i firmy ważny może być też język. w dobie 1-2% wzrostu PKB świeżakom jest bardzo trudno, selekcja pracodawców jest ostra, a zarobki często śmieszne. jednak jeszcze nie tak dawno nie było źle. oferty dla "młodego" na pewno nie było powalające, ale były, każdy miał zagwarantowany start;] myślę, że za kilka lat będzie podobnie.

4. staże - są możliwe, ale wiele zależy od planu zajęć. ja na pierwszych latach studiów byłem na uczelni 4-5 dni w tygodniu, co utrudniało podjęcie sensownego stażu. dopiero na ma magisterskich plan zajęć zaczął wyglądać lepiej i można było, przy małych wyrzeczeniach, podjąć pracę.

życzę trafnych wyborów;]
Adam S.

Adam S. Technikum
Mechaniczne

Temat: Świeżaczek :)

No właśnie chciałbym iść w stronę konstruowania i projektowania :) dlatego chciałbym się już powoli gotować na jakiś program 3D. Nie wiem, który wydział na politechnice pozn. będzie lepszy... czy Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania czy Wydział Budowy Maszyn i Transportu. Wydaje się, że ten 1 bardziej ukierunkowany jest na właśnie mój cel, a drugi bardziej pod silniki, transport, auta, samoloty itd. mogę się mylić.

Chciałbym np. studiować dziennie i wieczorami np i w weekendy pracować za parę zł jeśli pracodawca wziąłby sobie mnie tak na przyszłość i już od początku mógłbym zdobywać bezcenne doświadczenie, ale nie wiem czy w ogóle jest taka możliwość, że pracuję w jakimś zakładzie tylko wieczorami, albo tylko na 2 zmianę. Czy studia dzienne raczej opierają się na RANO czy POŁUDNIE? Tyle pytań :)

Jeśli chodzi o profil tego konstruowania to odbywałem praktykę w zakładzie, który produkuje maszyny do przemysłu spożywczego, i może jest to przyszłościowy kierunek? :) Jeśli z doświadczenia wiecie w czym jest największa kasa i można mieć największą przyszłość < rozwój tej dziedziny > to byłbym wdzięczny za dalsze rady :DAdam S. edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 16:20
Jarosław T.

Jarosław T. 3d graphic designer

Temat: Świeżaczek :)

AutoCAD ,i tym podobne, (programy do projektowania - nie myl z programami 3d do grafiki i animacji, bo to zupełnie inna bajka) pozdrawiam
Bartosz K.

Bartosz K. Oil & Gas

Temat: Świeżaczek :)

Softem bym się najmniej przejmował na Twoim miejscu. Opanujesz jeden, przesiadka na coś innego nie będzie wielkim problemem. Program komputerowy to tylko narzędzie w Twoich rękach...

Pogodzenie studiów dziennych i pracy może być trudne, szczególnie w czasie sesji. Podpytaj osoby (lub dziekanat, biuro rekrutacji na uczelni), które już studiują na interesujących Cię kierunkach o przykładowy plan zajęć, skonfrontuj go z ewentualnymi godzinami pracy/stażu i sprawdź czy będziesz miał na wszystko czas i siłę.Bartosz K. edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 16:35

Temat: Świeżaczek :)

Adam... jeżeli mówisz o PP... to jest tak jak mówisz: WBMiZ to generalnie "obrabiarkowcy", gdzie WBMiT to "samochodziki, lokomotywy, termowcy i inne". Cóż - ale nie do końca w sumie. Ostatnio na wydziale WBMiT pojawił się program (kierunek, specjalizacja?) związana z lotnictwem i termodynamiką (woow nowość!). Poczytaj.

Co do pracy w trakcie studiów dziennych - ależ da się. Oczywiście, wiem to po sobie. Są jednak straty związane ze samym studiowaniem. Praca i studia dzienne bardzo wykańczają psychicznie. A mogę gwarantować, że plan na pewno nie będzie układany zgodnie z Twoimi oczekiwaniami bądź nawet jakimiś względami zdroworozsądkowymi. Pełno luk, zajęć niemożliwych do przełożenia.

KASA: Są oferty pracy na CKP (centrum karier i praktyk) w charakterze np. magazyniera. Można dorobić. Możesz starać się o stypendium socjalne. Sprawdź, czy Twój kierunek jest na liście kierunków priorytetowych (dodatkowo finansowanych). No i jeszcze: niemiecki, angielski, rosyjski.

I taka moja opinia: program CAD to tylko bardziej skomplikowany młotek. Możesz nauczyć się jego obsługi (do tego wystarczą kursy, szkolenia) albo poznać głębiej zasadę jego pracy rozpoczynając studia.

Oczywiście możesz spojrzeć z perspektywy, że my tutaj w P-niu na budowie maszyn się obijamy, 5 dni wolnego i 2 wypoczynku. Ale to jest tylko jedna wersja studiowania. Drugą możesz sobie stworzyć Ty i tylko od Twojej determinacji zależy jakim będziesz specjalistą po 5 latach "wypoczynku". Jest wiele osób, prawdziwych mistrzów fachu którzy bez studiów dziennych zdobywali wiedzę. Bez większych dyskusji, co lepsze - WSZYSTKO ZALEŻY TYLKO OD CIEBIE i Twojego podejścia do sprawy.

Największa kasa - to konstrukcja ale nie w PL i nie na polskich uczelniach. Oczywiście są perełki. Ja postawiłem na wytwarzanie, czy słusznie - zgłoś się za 5 lat. Ciekawym trendem jest automatyzacja, mechatronika...

Jestem na 5. roku WBMiZ. Pracę dyplomową piszę z toczenia ukośnego nadstopów na osnowie niklu. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie PP, wal na priv.
Adam S.

Adam S. Technikum
Mechaniczne

Temat: Świeżaczek :)

Kręci mnie ostatnio motoryzacja i myślę właśnie o studiach w tym kierunku. Co polecacie <jaki kierunek> jakbym się chciał kształcić pod Volkswagena np. ? Co może być mocno potrzebne koło 2012-2014 roku? :D
Tylko, że tam mocno pożądany jest jęz. niemiecki, a ja raczej preferuje anglika... no ale cóż. Może jakieś alternatywy? Jakie są duże firmy w Poznaniu związane z motoryzacją albo związane z obróbką/maszynami pakującymi/generalnie konstrukcji metalowych ?
Mariusz W.

Mariusz W. inżynier konstruktor
CAD

Temat: Świeżaczek :)

Skoro ciągnie Cię do motoryzacji, polecam studia o specjalizacji w dziedzinie budowy pojazdów. Chcesz się kształcić pod Volkswagena? Proszę bardzo, uczelnie mają liczne kontakty z koncernami. Przykładowo uczelnia którą ukończyłem oferuje staże przemysłowe dla studentów w Volkswagen Salzgitter w Niemczech oraz fabrykach Volkswagen w Chinach i Republice Południowej Afryki. Ktoś woli grupę Fiata? Są i staże doktoranckie w Centrum Badawczym Fiata w Turynie lub prace badawcze dla bielskiego ośrodka rozwojowego Fiata Bosmal. Niestety branża aktualnie dotknięta jest kryzysem gospodarczym, ale do 2012 powinien już się skończyć ;)



Wyślij zaproszenie do