Agnieszka Kubel

Agnieszka Kubel właściciel, PLACITUM
Agnieszka Kubel

Temat: Szkolenie z zakresu węzłów cieplnych!

Zapraszam Państwa na cykl dwóch szkoleń pt.:

WSPÓŁCZESNE CIEPŁOWNICTWO - WĘZŁY I SIECI CIEPLNE W MIEJSKICH SYSTEMACH CIEPŁOWNICZYCH

Dzień 22.09.2011 r. - "Zagadnienia hydrauliczne i cieplne w sieciach ciepłowniczych przy dynamicznej pracy systemu ciepłowniczego. Wybrane zagadnienia projektowania sieci preizolowanych"

Mając na uwadze racjonalne i oszczędne gospodarowanie energią cieplną w ostatnich latach w ciepłownictwie zaszły znaczące zmiany idące w parze z postępem technicznym.
Wprowadzenie automatyki pogodowej w węzłach cieplnych spowodowało dynamiczną pracę systemu ciepłowniczego (płynny układ ciśnień). Powyższe wymusiło zastosowanie w źródle ciepła regulacji jakościowo-ilościowej oraz automatyzację układów ciepłowni wraz z ich modernizacją.
Dla poprawnej pracy systemu ciepłowniczego konieczne jest, także przeprowadzenie odpowiedniego bilansu cieplnego oraz opracowanie wykresu regulacyjnego. Pozwala to na wyznaczenie optymalnej masy nośnika cieplego. Należy przy tym pamiętać o współczynniku korekcyjnym dla dużych obszarów zasilanych z sieci ciepłowniczej.
Niewzwykle ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność dostaw ciepła jest ograniczenie start ciepła np. poprzez odpowiednie sterowanie temperaturą nośnika, modernizację systemu ciepłowniczego polegającą głównie na wymianie sieci kanałowych na rurociągi preizolowane lub chociażby wymianie starej izolacji dawno już nie spełniającej swojej funkcji.

W celu poprawnego zaprojektowania systemu ciepłowniczego oraz jego prawidłowej eksploatacji niezbędna jest wiedza pozawalająca na dogłębne zrozumienie powyższych zagadnień. Podczas pierwszego dnia cyklu szkoleniowego wyżej opisane problemy zostaną Państwu szczegółowo omówione.

Dzień 23.09.2011 r. - ”Ocena funkcjonowania węzłów ciepłowniczych oraz aktualizacja metod obliczeniowych w dobie termomodernizacji budynków i zmniejszonego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową”

Powszechna termomodernizacja budynków spowodowała znaczące zmniejszenie obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło. Przygrzejnikowe zawory termostatyczne w połączeniu ze zbyt duża powierzchnią grzejników oraz tendencją do obniżania temperatury centralnego ogrzewania powodują rozbieżności pomiędzy projektowanymi a rzeczywistymi parametrami pracy węzłów ciepłowniczych. Jednocześnie wraz z montażem wodomierzy lokalowych niemalże o połowę spadło zużycie ciepłej wody w stosunku do proponowanego przez normę PN-92/B-01706. Mimo to nadal w obliczeniach projektowych spotyka się zapotrzebowanie ciepłej wody użytkowej na poziomie 110-130 dm3/(os.d), co prowadzi do znacznego przewymiarowania urządzeń oraz niestabilnej pracy węzła ciepłowniczego.
Powyższe argumenty zmuszają do poszukiwania nowych metod obliczeniowych dwufunkcyjnych węzłów ciepłowniczych w budownictwie mieszniowym.
Podczas szkolenia przedstawimy Państwu propozycję aktualnych procedur obliczeniowych w tym zakresie, a także pomożemy zdiagnozować nieprawidłowości w pracy węzłów.

Adresaci szkolenia:
Szkolenie adresowane jest do wszystkich zajmujących się eksploatacją i projektowaniem systemów ciepłowniczych (źródeł, sieci i węzłów ciepłowniczych - przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, biura projektowe, firmy wykonawcze oraz służby eksploatacyjne wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych).

Szkolenie będzie o charakterze ogólnopolskim. Zapraszamy wszystkich przedstawicieli przedsiębiorstw branżowych: firmy ciepłownicze, projektowe, wykonawcze, jednostki naukowe, producentów i wszystkich innych zainteresowanych tematyką węzłów cieplnych.

PROWADZĄCY:
Specjalista z Zakładu Ogrzewnictwa i Wentylacji UTP Bydgoszcz, specjalista z zakresu ogrzewnictwa i ciepłownictwa, autor ponad 100 publikacji, programów komputerowych i literatury z tej tematyki m.in. „Węzły cieplne w miejskich systemach ciepłowniczych”, „Obiegi wodne i parowe w kotłowniach”, „Charakterystyka energetyczna budynków”. Jest czynnym projektantem z dużym doświadczeniem zawodowym.

Termin rekrutacji - do 16 września! Liczba miejsc ograniczona!

Informację o szkoleniu na stronie:
http://www.plactium.pl
PLACITUM Agnieszka Kubel tel. 512 221 838, fax 46 811 21 37
mail: szkolenia@placitum.pl

Patronat

Obrazek
Agnieszka Kubel edytował(a) ten post dnia 07.09.11 o godzinie 08:58
Agnieszka Kubel

Agnieszka Kubel właściciel, PLACITUM
Agnieszka Kubel

Temat: Szkolenie z zakresu węzłów cieplnych!

Ostatnie miejsca, zapraszamy serdecznie!



Wyślij zaproszenie do