Temat: laboratorium budownictwa naturalnego
Prawdziwego rolnika już trudno znaleźć w naszym kraju to prawda , ale kostki słomy można zamówić bez problemu jak się znajdzie tego rolnika i będzie miał chęci do robienia ich , dalej twierdzę że budownictwo naturalne tak ostatnio modne i rozpowszechniane, w większości przypadków( nad Wisłą) to niezła ściema , byłem niedawno przypadkowo na takim szkoleniu na chwilę (na szczęście) i oczywiście wszędzie króluje rakotwórcza i trująca płyta osb , mało kto stosuje obróbki ciesielskie przy łączeniach drewna , wszędzie stosuje się kontowniki z castoramy czy obi , fatalnie to wygląda i jest do bani. W naszych warunkach taki dom postoi kilka sezonów pewnie , oczywiście jesli wcześniej nie spłonie , w niektórych stanach w USA to budownictwo jest trwałe a w niektórych nie istnieje bo klimat jest podobny do naszego , ciekawe o jakich szkodnikach piszą w tej księdze , żeby tynk gliniany wytrzymał zewnętrzną aurę w naszych warunkach to powinien taki domek mieć wysoki , kamienny(najlepiej , bo z ytonga sobie nie wyobrażam) fundament i odpowiednio wypuszczony dach (maksymalnie jak się tylko da) ale wtedy ciemno w domu.Pewnie w Arizonie taki dom postoi ze 100lat jak będzie dobra i mocna glina.Ja uwazam że lepiej postawić dom z drewna , pewnie nie będzie taniej , chociaż kto wie jak się ten temat słomianego domu dobrze podlansuje to może wyjść podobnie bo do takiego domku trzeba dokupić mnóstwo "eko" wyposażenia , np . wiatrak lub turbinę wiatrową i oczywiście solary , eko szambo też musi byc . Mocniejszy i bezpieczniejszy byłby budynek z samej ubijanej gliny które u nas kiedyś stawiano , przeważnie dla trzody ale ludzie też w takich mieszkali , oczywiści jest bardziej pracochłonny.
Katarzyno drewno pracuje bardzo mocno , dawniej jak ktoś stawiał dom z bali to musiał on postać dwa , trzy latka jeśli drzewo nie było wcześniej ścięte i sezonowane , ale tego unikano bo ludzie mieli czas i drewno ścinano wcześniej , tylko w zimie oczywiście jak nie ma tylu soków , i czekano te trzy a nawet do pięciu lat.
Najbardziej pracuje modrzew , świetny na domy z bali pod warunkiem jak ktoś wie jak go przygotować i dalej z niego budować , można powiedzieć że jest wodoodporny , zupełnie nie nadaje się na okna , drzwi bo bardzo pracuje.Ciekawe czy Maciej Kusz daje jedną warstwę tej klepki czy dwie? , jak jedną to współczuję , chyba że jest papa i pełne deskowanie pod spodem i klepka nie jest za szeroka.
Najlepiej pogadać z góralami przed budową czegoś z modrzewia (jak będą chcieli gadać).
Ja zachęcam do budowania z drewna (z bali oczywiście) w pewnych rejonach kraju ,tych piękniejszych , budownictwo szkieletowe czy kanadyjskie uważam za nieporozumienie (to wszystko moje opinie ) bo ja lubię drewno a nie sklejki , lubię cegłę a nie ytong czy suporex , ale przecież nie kazdy musi to lubić.
Zachęcam do stawiania piecy a nie wkładów kominkowych , robienia otwartych palenisk , piecy chlebowych , tynkowania polepą glinianą , stosowania cegly z dobrej gliny , stosowania kamienia naturalnego przenoszenia starych domów (jeśli warto).