Tomasz Wójcik

Tomasz Wójcik Dyrektor Handlowy
Izodom 2000 Polska

Temat: Proponuję dyskusję!

Witam
Ciężko powiedzieć ponieważ gdy spyta Pan firm budowlanej ile postawiła takich domów to powiedzą że kilka w roku stawiają z tym że fundament ocieplają 5cm styropianu a kowalskiemu powiedzą, że "jak się da na ścianę 12stkie to wyda".
Mam to nieszczęście, że kontaktuje się z firmami wykonawczymi i az mi się szkoda robi biednych ludzi którzy wydają ciężko zarobione pieniądze na OSZUSTÓW, którzy nie spełniając żadnych norm wciskają ludziom byle co żeby zarobić na nie wiedzy.
W tych realiach energooszczędność ma małą siłę przebicia. W Polsce szaleje wojna cenowa, która zbiera żniwo w postaci lichej jakości. Kowalski który pójdzie do sąsiada i spyta go jak tam rachunki? Usłyszy że szału to nie ma (a to dlatego że został naciągnięty)
Według mnie to nie domy powinny być certyfikowane a firmy budowlane. Polska to taki dziki kraj, gdzie na budowach bez urazy ale firmy okradają inwestorów a siebie nawzajem powysadzały by się z chęcią.
Bez zmiany mentalności będzie ciężko.

Temat: Proponuję dyskusję!

W tym całym zamieszaniu z BP jak to w życiu bywa-najwięcej maja do powiedzenia prawnicy, ekonomiści lub Ci bez żadnego zawodu i pojęcia o budownictwie. Mam wrażenie że pojęcie zostało odmienione już przez wszystkie przypadki i całkowicie wypaczone. Zanim (jeśli w ogóle) wejdzie do powszedniego zastosowania BP to już nikt nie będzie chciał tego słyszeć bo będzie się się kojarzyło z oszustwem drożyzną i kłamstwem. Szkoda że budowniczowie nie są w stanie zadbać o swoją "działkę" Przecież budownictwo Pasywne to idea budowania powszechnie dostępna i co najważniejsze zweryfikowana w rzeczywistości. Jak słyszę i czytam, że NFOŚIGW w nowym programie dopłaca do domów Pasywnych to mnie nosi.. Standart NF 15 nie ma nic wspólnego z BP. Uważam , że BP jest całkiem dobrym posunięciem Ale obywatel pozostawiony sam sobie z decyzją i finansowaniem nie ma szans. Uwagi czy sugestie poprzedników aby zejść do poziomu 40 kWh/m2a jest wtedy uzasadnione i można by rzec- lepiej niech wszyscy tak buduja zamiast wymyślać budynki Pasywne czy zeroenergetyczne . Ale jeśli zrobić z tego długoterminową politykę energetyczną Państwa to co innego. Jeden dom Pasywny (nawet 100) nic nie zmieni Ale gdy wszyscy -oczywiście przy pomocy Państwa potraktują tą ideę poważnie to okaże się, że nie trzeba budować elektrowni ani atomowej ani węglowej bo po pierwsze można i da sie zaspokoić potrzeby energetyczne ze źródeł odnawialnych a po drugie nie trzeba odbudować drogiej sieci przesyłowej, która też ma straty na poziomie od 8 do 30 % w skrajnych przypadka. Można budować lokalne źródła wytwarzające tańszą i czystszą energię bo można ją policzyć i jest jej nie wiele i po trzecie kraj prawie całkowicie uniezależnia się od dostaw surowców, których cena i ilość są nie przewidywalne. To daje miejsca pracy i rozwój gospodarki-a tego przecież zazdrościmy innym. Powstają nowe technologie nowe materiały etc-pieniądze Unijne nie są przejadane. Niemcy dla przykładu demontują swoje elektrownie atomowej przechodzą na OZE a Amerykanie dewastują środowiska wydobywając łupki. Zycie na kredyt przyszłych pokoleń nie jest mądre. Jak na razie nikt nie promuje tylko wykorzystuje sytuacje -byle dziś byle JA.

Temat: Proponuję dyskusję!

Jakie czynniki i działania mają wpływ na koszty energii w budynku, a także na bezpieczeństwo i komfort użytkowników? Tego, co zrobić, aby Wasz dom był energooszczędny, dowiecie się z e-booka pt. "Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?" Pobierz ZA DARMO PDF!
http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1411,jak-obnizyc-...

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Temat: Proponuję dyskusję!

Dużo się teraz mówi o energooszczędności. Można skorzystać ze wsparcia programów wspierających budownictwo energooszczędne. Czy wiecie, jakie warunki formalne i techniczne powienien spełnić inwestor, który chce skorzystać np. z programu NFOŚiGW? Można wziąć udział w dyskusji na ten temat z ekspertami z branży podczas III Forum - już 22 października w Warszawie.
Musisz tam być!
http://www.konferencja.administrator24.info/formularz

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Wojciech Filiks

Wojciech Filiks Team Leader RPO
Solutions @
Alexander Mann
Solutions

Temat: Proponuję dyskusję!

Pod tematem budownictwa pasywnego i szeroko rozumianego energooszczędnego kryje się wiele napięcia i kontrowersji, zauważyłem szczególnie w internecie na różnego rodzaju forach i pseudoprofesjonalnych blogach osoby nawet z wykształceniem zawodowym wygłaszają swoje opinie twierdząc że to w ogóle się nie opłaca i certyfikaty i izolowanie oraz instalowanie materiałów droższych o lepszych parametrach się nie kalkuluje- co potwierdzają najczęściej wyliczenia oparte na danych z internetu, bądź własnych doświadczeniach- lub sąsiadów, znajomych. Niestety tego typu zachowanie dotyczy większości nowych rzeczy, obcych naszej kulturze gdzie Polak- głowa domu wszystko wie najlepiej i dom buduje sam albo ze szwagrem również najlepiej, bronimy tego co nasze uważając że nowe, obce jest z założenia złe i ktoś chce nas oszukać.

Proponuję każdemu potencjalnemu inwestorowi usiąść z kartką i policzyć realne koszty budowy standardowego budynku plus koszty utrzymania i amortyzację ( oraz wzrost -spadek wartości ) na 10 i 20 lat, koszty kredytu, przeglądów, remontów, itd itp. a przy użyciu porównywalnej klasy materiałów domu energooszczędnego i/lub pasywnego- i nie mówię tu o NF-ach bo te są trochę wypaczone. Kalkulując wszystko dokładnie i biorąc pod uwagę wzrost cen energii oraz przy certyfikacji domu lub poszczególnych większą jego wartość rynkową w stosunku do porównywalnych aktywnych- wynik będzie na korzyść pasywnych.

W niedługim czasie będę miał konkretne porównanie między kosztem budowy domu pasywnego wg. Passivhaus i NF 40 - w tej samej kategorii materiałów i w tej samej technologii- sam jestem ciekaw wysokości tej różnicy, postaram się wyniki zamieścić w tym wątku.

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Łukasz S.

Łukasz S. Project Manager

Temat: Proponuję dyskusję!

Adam K.:
Tak wiemy. Jest to świetnie opisane w miesięczniku "Zawód architekt".
Jest tam artykuł architekta - Pana Gawrona-Wawrzyńskiego w Wrocławia, który wykonał projekt domu spełniając wszystkie wymogi. W artykule pokazane są wszystkie istotnie kwestie włącznie z tymi ekonomicznymi. Gdyby był ktoś zainteresowany - mogę dosłać skan artykułu e-mailem. Zapraszam na priv.
To ja poproszę, tego jeszcze nie czytałem

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Wojciech Filiks

Wojciech Filiks Team Leader RPO
Solutions @
Alexander Mann
Solutions

Temat: Proponuję dyskusję!

W ramach ożywienia tematu, kilka ciekawych spostrzeżeń. Odbyłem w tym tygodniu pięciodniową wizytę w Bawarii, na zaproszenie bawarskiego ministerstwa gospodarki wraz z grupą przedsiębiorców z Polski, związanych z budownictwem drewnianym i energooszczędnym - wizytowaliśmy kilkanaście przedsiębiorstw oraz organizacji związanych z tym tematem- producentów domów pasywnych, okien, systemów grzewczych, izolacji, itp. Tam temat energooszczędności budynków, odzyskiwania energii, oraz ekologii przy planowaniu i wznoszeniu obiektów jest już przerabiany od wielu lat. Oglądałem projekt szkoły wykonanej w całości z drewna- kilka tysięcy metrów użytkowych- z odnawialnymi źródłami energii, w standardzie niemal zero-energetycznym- na pytanie ile taka szkoła jest droższa od podobnej w tradycyjnej technologii i z większym zapotrzebowaniem na energię grzewczą, prelegent powiedział że 30 kilometrów dalej powstaje podobnej wielkości inna szkoła z betonu i koszty są na identycznym poziomie, uśmiechnął się widząc zdziwienie i na pytanie czemu w takim razie nie budują wszystkich w ten sposób odpowiedział "polityka to kompromisy"- firmy energetyczne nie będą miały co robić z nadwyżkami energii w przypadku zmasowanej migracji mieszkańców na niskoenergetyczne budownictwo i odnawialne źródła przydomowe prądu- sektor energetyczny dostałby apopleksji i akcje poszłyby w dół co wpłynęło by na gospodarkę. Buduje się szkoły z drewna żeby dzieci przebywając w tych szkołach uczyły się również tego że jest to bardzo przyjazny i ciepły budulec, nie mówiąc o bilansie emisyjnym budynków wznoszonych z drewna- jest on ujemny, ucząc dzieci dobrych praktyk liczymy że kolejne pokolenia będą miały wolę zmiany oraz argumenty do tego. W Polsce czeka nas jeszcze wiele edukacji w zakresie najprostszej energooszczędności ale akurat korzystanie z wiedzy i doświadczenia sąsiadów zachodnich jest bardzo łatwe- nie odkrywamy ameryki na nowo- wszelkie dyskusje i argumenty które możemy przedkładać na rzecz takich rozwiązań można u nich zobaczyć w praktyce również z wynikami wieloletnich pomiarów i eksperymentów, gdyby to się na dłuższą metę nie opłacało nie sądzę żeby taka gospodarka jak Niemiecka pozwalała sobie na tak ogromne pompowanie środków i dotacji w ten sektor. Po tej wizycie jestem jeszcze mocniej przekonany że budowanie rozważne, ekologiczne oraz z uwzględnieniem energooszczędności lub nawet pasywności budynku jest wskazane w każdym momencie czasu- budując dzisiaj dom w technologii schodzącej za pięć lat będziemy mieli nowy budynek przestarzały technologicznie- budując dzisiaj patrząc w przyszłość pozostaniemy na przyzwoitym poziomie- co daje finalnie aspekt ekonomiczny- wartość końcową, koszty utrzymania i amortyzacji oraz recyklingu starych obiektów.

Ostatnio w Polsce zaczyna być głośniej w tym temacie, proponuję ożywić temat i dalej dyskutować, zapraszam do rozmowy.

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Temat: Proponuję dyskusję!

Od A do Z postawisz dom z https://domikon.pl/. W ich ofercie masz pełen zakres prac od powstania projektu do kompleksowej realizacji, czy to w standardzie deweloperskim czy pod klucz. Ceny na rynku mają bardzo konkurencyjne i są elastyczni, co jak dla mnie, jest mega ważne.



Wyślij zaproszenie do