Temat: Proponuję dyskusję!
I tak i nie.
W zasadzie zadna konstrukcja nie jest energooszczedna jesli nie ma odpowiedniej niskiej wartosci przenikania ciepla U wszystkich elementow obudowy (a wiec i scian,i framug, i okien, i drzwi,...)oraz szczelnosci.
Sama technologia (strawball czy inna) moze byc energooszczedna w sensie
uzytkowania o ile posiada minimalna wartosc wspolczynnika przewodzenia/przenikania kazdego z tych elementow, ma duza szczelnosc budynku (oczywiscie zakladajac ACH wieksze niz 0.35 przy braku wentylacji mechanicznej (ASHREA 90.2)), dobrze zwymiarowany HVAC i madre uzytkowanie.
Sa rozne techniki budowania ze slomy i juz one wplywaja na szczelnosc budynku.
A nawet ten sam projekt budynku wykonany przez rozne ekipy moze bardzo roznic sie szczelnoscia - wtedy, mimo ze sciany sa o duzym wspolczynniku izolacyjnosci, sa one w niektorych miejscach "dziurawe". Przez te dziury mamy zas transfer ciepla.
W wiekszosci przypadkow budownictwa jednorodzinnego zapotrzebowanie na cieplo jest funkcja liniowa szczelnosci budynku. Im wieksza powierzchnia "przecieku" tym wiecej energii potrzebuje budynek na ogrzewanie/chlodzenie.
Zaraz po stratach energii przez nieszczelnosc mamy straty poprzez okna. Okna charakteryzuje sie z reguly poprzez wartosc U (wspolczynnik przenikania ciepla) i SHGC (wspolczynnik pozyskiwania ciepla). SHGC jest to czesc promieniowania padajacego na powierzchnie jaka jest zarowno absorbowana jak i przechodzaca poprzez uklad szyb, a w konsekwencji uwolniona wewnatrz pomieszczenia. W chlodnych klimatach chcemy miec wiec mozliwie niskie U i wysokie SHGC, w goracych zarowno niskie U jak i SGHC, zas w mieszanych to zalezy od usytuowania okna, orientacji sciany wzgledem poludnia, systemu zacienienia czy zadaszenia.
Oprocz tego im wieksza powierzchnia okien, i im wieksza ich ilosc tym wiecej strat ciepla zima a zysk latem zarowno poprzez sam ukad szyb (transfer ciepla od strony o wyzszej temperaturze do strony o nizszej temperaturze zarowno poprzez przewodzenie (drgania) jak i konwekcje (rych materii)).Wartosc U bierze pod uwage obie formy transferu ciepla. To samo dotyczy sie framug. Do tego dochodzi system zacieniania i lokalizacja okien - zle dobrane obnizaja zyski energii slonecznej zima a nagrzewaja bardzo budynek latem.
Oprocz konstrukcji budynku, wplyw na to czy bedzie on energoosczedny czy nie maja: (a) dobrze dobrany i zwymiarowany system ogrzewania/chlodzenia, (b) wewnetrzne zyski ciepla od oswietlenia, sprzetu, uzytkownikow, (c)energooszczednosc urzedzen elektrycznych, (d)sposob jego uzytkowania, (e) i chociazby "energooszczedne nawyki"uzytkownikow.
Stad czesto, mimo ze sama idea konstrukcji sciany jest "energooszczedna", budynek sam w sobie moze wcale nie byc oszczedny.
Oczywiscie producenci lub zwolennicy danych konstrukcji beda ja reklamowac jako energooszczedna podajac jej U, R czy SHGC w przypadku okien. Niestety w rzeczywistosci budnki to nie sa szczelne figury 3D z jednego materialu a wiec pojecie "energooszczednosci" danej konstrukcji sciany czy materialu z ktorego jest wykonana jest nie dokonca wlasciwe.
Mam nadzieje, ze to wiecej wyjasnia niz komplikuje :)
I bardzo przepraszam za niescislosci w jezyku polskim jesli sie takowe pojawily.
___________________________________________________________________
Nie wyrazam zgody na zadne publikacje, cytowanie lub uzywanie moich wpisow do celow komercyjnych, jak i rozpowszechniania ich bez mojej wiedzy i zgody w formie publikacji, itd. Sa One tu tylko i wylacznie w celach wzajemnego rozwoju i dzielenia sie pomyslami i wiedza.
Marzena F. edytował(a) ten post dnia 06.06.10 o godzinie 02:11