Marta Kot

Marta Kot Technolog Żywności,
ds. Rozwoju
Produktu, Danone

Temat: Piwo domowej roboty

Podzielcie sie swoim doswiadczeniem dot. wyrobu piwa we wlasnej kuchni.

Znalazlam ostatnio przepis Macieja Kuronia:

Piwo domowej roboty jest delikatniejsze i słabsze niż piwo kupowane w sklepie, dlatego pozwoliłem sobie zamieścić przepis w części dotyczącej napojów niskoalkoholowych. Zaczynamy od jęczmienia. Wsypujemy go do kamionkowego garnka i zalewamy kilkoma litrami ciepłej wody. Zostawiamy go na kilka godzin. Następnie odcedzamy jęczmień i pozostawiamy go w naczyniu, w którym się moczył. Przykrywamy garnek zawinięty kocem, w ciepłym miejscu na 12-14 dni, dopóki jęczmień nie zacznie kiełkować. Wtedy kiełkujące ziarno przesypujemy do garnka, zalewamy ośmioma litrami wody i gotujemy 3 godziny. Gdy jęczmień się gotuje robimy syrop z wody i cukru. Z kolei chmiel również zalewamy wodą (2 l) i gotujemy 3 godziny. Po ugotowaniu przecedzamy obydwa wywary do jednego emaliowanego naczynia, wlewamy syrop i mieszamy. Gdy płyn się ostudzi do temperatury 30ºC dodajemy pokruszone drożdże. Mieszamy. Obwiązujemy naczynie gazą i odstawiamy na 24 godziny. Potem płyn przecedzamy, przelewamy do butelek lub specjalnie przygotowanej beczułki i odstawiamy na tydzień w chłodne miejsce. Po tygodniu piwo nadaje się do picia. Takie piwo przyrządzano dawniej na polskiej wsi przed świętami, czy spotkaniami rodzinnymi. Przypomnę jeszcze, że w czasach Mikołaja Reja produkcja piwa była czymś powszechnym i wytwarzano je w wielu gospodarstwach. Piwo było podstawą jednej z najstarszych polskich zup: słynnej śniadaniowej polewki z twarogiem.

Co sie okazjue: PIWO - TO ZUPA NASZYCH PRADZIADKOW!!!

Pozdrawiam!
Leszek Pudełko

Leszek Pudełko szef produkcji

Temat: Piwo domowej roboty

Jeżu Malusieńki! Nie róbcie tak!
Słód jęczmienny kosztuje ok 4zł/kg. Na 20l piwa potrzeba ok 4-5kg. Naprawdę nie warto się tak bawić...
Chmiel ok 3zł, droższe są drożdże - szlachetniejsze płynne to nawet ponad 30zł, suche można kupić poniżej 10zł.
Sklep np. http://warzenie.pl największe polskie forum piwne http://browar.biz (jestem nawet moderatorem działu kołyska piwowarska :) ).
W razie pytań piszcie tu lub tam. Pomogę. :)

Piwo domowej roboty ma od 3 do 18% alkoholu. Ciężko na tej podstawie wnioskować, że jest delikatniejsze i słabsze od innych. ;)
Grzegorz R.

Grzegorz R. Specjalista, Grupa
Orange

Temat: Piwo domowej roboty

Jest dokładnie tak jak Leszek pisze ;)

Owszem, przepis Kuronia jest atrakcyjny, dla tych co chcą koniecznie wracać do korzeni... bardzo starych korzeni :) Szkoda, że nie napisał jeszcze o tym, żeby chmiel posadzic odpowiednio wcześniej ;)

Ale dla kogoś kto chce uwarzyć piwo sam w domu, to ten zacytowany artykuł będzie doskonałym zniechęcaczem - no chyba, że był sponsorowany przez jeden z koncernów piwowarskich, któremu zyski zaczęły topnieć ;)

Prócz wspomnianego http://browar.biz/ jest jeszcze http://www.piwo.org/forum/ a sklepów w necie jak i ofert na allegro sporo.
Można, w zależności od umiejętności, odwagi, zapału i możliwości technicznych zaczynać od gotowych ekstraktów chmielonych, lub samemu chmielić ekstrakty niechmielone. Albo poprostu rzucić się w wir zacierania ze słodów.
Tak czy inaczej produkcja własnego piwa jest bardzo przyjemna, a wiedzę o warzeniu można zdobyć spokojnie na wspomnianych forach internetowych.

konto usunięte

Temat: Piwo domowej roboty

A takie pytanie praktyczne do tych co robią piwo w domu, jakie pomieszczenie się do tego nadaje? Piwnica? Co ze światłem, wietrzeniem, wilgocią w pomieszczeniu?

Pozdrawiam
P.
Leszek Pudełko

Leszek Pudełko szef produkcji

Temat: Piwo domowej roboty

W 99% przypadków samo warzenie w kuchni (o ile domownicy nie mają nic przeciw). Proces zajmuje ok 5 godzin. Chłodzenie jeśli masz chłodnicę w łazience, jeśli nie to np balkon. Fermentacja piw angielskich, belgijskich lub pszenicznych w domu (temp pokojowa lub nieco niższa); lagerów w zimnej piwnicy (poniżej 12 stopni, najlepiej poniżej 8) lub lodówce (10-30 dni). Leżakowanie - piwnica (minimum miesiąc, w przypadku bardzo mocnych piw nawet ponad rok). Należy unikać miejsc nasłonecznionych. Wilgoć w normalnej piwnicy jest akceptowalna. Jeśli wieczka słoików nie rdzewieją, to kapsle też dadzą radę.
Janusz Oktawik

Janusz Oktawik Tester
Oprogramowania

Temat: Piwo domowej roboty

Przed rozpoczęciem tworzenia piwa domowego roboty warto się zapoznać z materiałami pomocniczymi, które można znaleźć w internecie (chociażby tutaj). Osobiście uważam że takie domowe robienie piwa jest raczej dla pasjonatów lub osób które mają dużo czasu, sam chciałbym się zagłębić w temat ale niestety czas na to nie pozwala.

Podobne tematy


Następna dyskusja:

Piwo w Katarze?




Wyślij zaproszenie do