Karolina K.

Karolina K. historyk sztuki,
menadżer kultury

Temat: IV Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur 2008, 13.09.08...

4. Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur
13.09.08 - 21.09.08

Już po raz czwarty Stołeczna Estrada i Urząd m. st. Warszawy zapraszają na jedyny w swoim rodzaju Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 13-21 września.

Ambitny i bogaty w wydarzenia program czynią Festiwal najważniejszym i najatrakcyjniejszym wydarzeniem kulturalnym stolicy i śmiało można go porównać do najlepszych festiwali odbywających się w Europie.

Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur swoim programem doskonale wpisuje się w założenia obchodzonego w tym roku Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego: poszanowanie dla różnorodności kulturowej, promowanie postaw otwartości i tolerancji, czy poszukiwanie sposobów prowadzenia dialogu między obywatelami różnych krajów. Dla podkreślenia związku z tymi obchodami tegoroczni wykonawcy w przeważającej mierze pochodzić będą z Europy.

Program Festiwalu oparty jest na pięciu modułach tematycznych:
Muzyka – tematyka etniczna, usłyszymy światowe gwiazdy world music,

Teatr – zespoły charakteryzujące się nowatorskim podejściem do sztuki,

Film – moduł ten poświęcony zostanie nowemu, młodemui kinu austriackiemu,

Warsztaty muzyczne - wybrane tradycje muzyczne i taneczne Europy,

Dialogi na cztery strony świata – spotkania dyskusyjne.

W programie znajdą się również m.in. targi muzyczno-płytowe, wystawa plastyczna, a także propozycje przeznaczone dla najmłodszych uczestników Festiwalu.
Festiwal rozpocznie się uroczystym koncertem w Filharmonii Narodowej, a kolejne wydarzenia odbywać się będą w Miasteczku festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki, Kinie Muranów, Palladium oraz Teatrze Studio i Centrum Kultury „Łowicka”.

Większość wydarzeń będzie bezpłatna.

PROGRAM:
http://festival.warszawa.pl/index_pl.html

Muzyka

2008.09.13
Roby Lakatos, Tangata Quintet & Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej - „Tanga Świata”(Filharmonia Narodowa)

2008.09.14
Zespół Solistów Chińskiej Orkiestry Radiowej
I Muvrini

2008.09.15
Tercet z Salento
Savine Yannatou

2008.09.16
Nidaa Abou Mrad & Naguila
Burhan Öçal & Oriental Ensemble

2008.09.17
The Gypsy Queens & Kings

2008.09.18
Zespół Ludowy Fonó
Yasmin Levy

2008.09.19
Raquel Tavares
Renaud Garcia-Fons

2008.09.20
Gnawa Home Songs
Ti Coca & Wanga Neges

2008.09.21
Zurgo
Dhoad Gypsy

Teatr

2008.09.13
Licorne (Francja) - PKiN

2008.09.14
Licorne (Francja) - PKiN

2008.09.17
Cinema (Polska) - Teatr Studio

2008.09.18
Cinema (Polska) - Teatr Studio

2008.09.19
Axe (Rosja) - Teatr Studio

2008.09.20
Axe (Rosja) - Teatr Studio

Warsztaty
Zapisy na warsztaty prowadzi p. Małgorzata Korczyńska, e-mail: agencja_ami@op.pl

2008.09.15 - 2008.09.19
KLASA MUZYKI NORWESKIEJ
Mistrz: Britt Pernille Frøholm skrzypce, hardangen

W przypadku klasy Muzyki norweskiej bez względu na to na jakim instrumencie specjalizować się będzie mistrz prowadzący klasę ( w przypadku muzyki norweskiej będzie to solista skrzypek) uczestniczyć w niej mogą wszyscy którzy chcą nauczyć sie oryginalnych melodii i estetyki tradycji muzycznych Irlandii czy Norwegii. Oprócz tego w przypadku klasy muzyki norweskiej przedstawione zostaną jej ścisłe historyczne związki z tradycyjną muzyką polską sięgające XVIw.kiedy to tańce trójmiarowe z naszego kraju przybyły do Skandynawii i do dziś wykonywane są pod nazwą polsk (Dania), pols ( Norwegia), polska ( Szwecja, Finlandia) Uczestnicy mogą grać na dowolnym instrumencie muzycznym.

KLASA WOKALNA
1. mistrz
Olga Szwajgier ( Polska) + Sławomir Zubrzycki -fortepian
Kontynuacja warsztatów z zeszłego roku.
W tegorocznej edycji warsztaty będą wzbogacone o doświadczenia Olgi Szwajgier z podróży do Indii. 2. mistrz
Radha Botofasina (USA “korzenie kubańskie”,wiele lat współpracująca z Alice Coltrane) + akompaniator John Lehman-fortepian
Nauka stylu gospels i spirituals dla wszystkich chętnych zarówno profesjonalistów jak i amatorów

KLASA GITARY FLAMENCO
mistrz
Rafael Cortez (Hiszpania)- Nauka podstawowych technik wykonawczych oraz tradycynych form muzycznych stylu flamenco. Warsztaty dla grajacych gitarzystów.

KLASA INSTRUMENTÓW PERKUSYJNYCH
mistrz
David Kuckherman (Niemcy) bębny obręczowe
Nauka technik wykonawczych na wybranych bębnach obręczowych należących zarówno do tradycji muzycznych Europy jak i Bliskiego Wschodu.

KLASA TAŃCA GRECKIEGO
mistrzowie
Savvas Chadzigeorgiou (Grecja)-taniec
Giota Konstantinou ( Grecja)-taniec potwierdzone
Nauka podstawowych kroków w tańcach różnych regionów Grecji dla początkujących oraz stylów tanecznych i konkretnych tańców związanych z wieloma grupami etnicznymi w Grecji-dla zaawansowanych.

KLASA WIRUJĄCYCH DERWISZY
Mistrz
Selcuk Gurez ( Turcja)-derwisz
+ 2 flecistów grających na neyu
Warsztaty wirowania, koncentracji, malowania na wodzie i innych tajemniczych sztuk mistycznej Turcji.

2008.09.20
Koncert Finałowy Warsztatów
Dyskusje / Animacje

2008.09.14
Dialog międzykulturowy – pomoc czy ingerencja?

2008.09.20
Dzieci na skrzyżowaniu kultur

Bilety:
30-100 zł

Kontakt

Biuro Festiwalu
Stołeczna Estrada
ul. Marszałkowska 77/79
00-683 Warszawa
biuro@festival.warszawa.pl
tel.: 22 628 44 50
22 628 44 40

Zapisy na warsztaty:
Małgorzata Korczyńska
agencja_ami@op.pl

wiecej info:
http://www.festival.warszawa.pl
http://www.festival.warszawa.pl/index_pl.html
http://www.wiedzaiedukacja.pl/archives/
http://www.kontynent.waw.pl/?d=content&typ=1&id=22351373Karolina Krzywicka edytował(a) ten post dnia 13.08.08 o godzinie 13:51
Karolina K.

Karolina K. historyk sztuki,
menadżer kultury

Temat: IV Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur 2008, 13.09.08...

Nasze forum powinno sie stawic w komplecie na paru koncertach, w naszych klimatach;)

16.09.2008, godz. 19.00, Namiot przy PKiN
Nidaa Abou Mrad & Naguila

Nidaa Abou Mrad jest wybitnym znawcą klasycznej muzyki arabskiej – muzykologiem, kompozytorem i skrzypkiem wirtuozem. Jest jednym z nielicznych kontynuatorów bliskowschodniej arabskiej muzyki opartej na systemie modalnym „maqâm” wykonującym ją w stylu mistrzów Nahda (arabski renesans XIX wieku), który wynika z duchowej inspiracji Sufi. Z wykształcenia lekarz, a także muzyk specjalizujący się w średniowieczu i baroku, w 1985 roku porzucił medycynę i muzykę europejską i poświęcił się zgłębianiu tajników muzyki opartej na „maqâm”, którą studiował w Paryżu. W 1993 roku powrócił do Bejrutu gdzie kontynuuje muzyczną sztukę „maqâm”.

Jest aktywnym wykonawcą tej muzyki zarówno solo jak i ze swoim „Zespołem klasycznej muzyki arabskiej” prezentując styl Nahda jak również wynikające z tej inspiracji własne kompozycje, które prezentował m.in. na festiwalach w Rawennie (Ravenna Festival), Paryżu (Festival de l’Imaginaire at the Maison des Cultures du Monde), Utrechcie (Ancient Music Festival), Berlinie (Berlin Traditional Music Festival). Jego utwory są wydane w ramach Maqâm Collection, a nagrania z jego muzyką otrzymały nagrody „Télérama" i „Le Monde de la Musique”. Czasopismo Avidi Lumi Opery w Palermo wraz z Byblos Records wydało antologię CD pt. „Sufi Oratorium według Nidaa Abou Mrad” w 2000 roku.

Nidaa Abou Mrad przewodniczy Fundacji Klasycznej Muzyki Arabskiej, która jest organizatorem Festiwalu Muzyki Maqâm w Libanie.

NAGUILA – Zespół Judeo-Arabski
Zespół tworzą muzycy żydowskiego i muzułmańskiego pochodzenia. Jego repertuar wypełniają pieśni i melodie judeo-arabskiej tradycji – od żydowskiej liturgii do popularnych pieśni Maghrebu. Arabskie i żydowskie poematy zarówno sakralne jak i świeckie mają swoje źródło w bogatych ideach rozprzestrzeniających się między Kordową w Hiszpanii i Constantine w Algierii. Aby ta wspaniała kultura nie została zapomniana Pierre-Luc Ben Soussan wraz z innymi znakomitymi muzykami zespołu Naguila pieczołowicie odtwarzają muzyczne i literackie przykłady tej twórczości.

Jednym z projektów poświęconych tak nakreślonemu celowi jest spektakl pt. „Podróż Majmonidesa”, średniowiecznego żydowskiego lekarza i filozofa. Majmonides w wyniku prześladowań religijnych opuścił islamską Hiszpanię, studiował w Fezie teologię i medycynę, osiadł w Egipcie. Spektakl ten pokazuje „muzyczny krajobraz” wędrującego przez różne kraje Majmonidesa.

Muzycy Zespołu NAGUILA śpiewają w sposób tradycyjny, typowy dla prezentowanego muzycznego kręgu kulturowego. Używają także właściwych dla tego regionu instrumentów – fletu „ney”, „quanun” (orientalne cymbały), a także różnych typowych dla tej muzyki instrumentów perkusyjnych.

16.09.2008, godz. 19.00, Namiot przy PKiN
Burhan Öçal & Oriental Ensemble

Znany w świecie perkusista wirtuoz, który jako swoje najważniejsze zadanie obrał sobie zbliżanie muzycznych kultur. Urodzony w Kırklareli (Tracja – europejska część Turcji) wychowywał się w rodzinie muzyków. Po poznaniu muzyki europejskiego Zachodu zainteresował się łączeniem swojej własnej muzycznej tradycji z innymi gatunkami i tradycjami, takimi jak jazz i muzyka klasyczna.
Burhan Öçal jest multiinstrumentalistą – gra równie dobrze na instrumentach perkusyjnych Darbuka (bęben o kształcie wazy grany palcami), Kös (kocioł), Kudüm i Bendir jak i na licznych instrumentach strunowych wliczając Divan-Saz, Tanbur i Ud. Jest także świetnym śpiewakiem o ekspresywnym głosie. Öçal stał się znany poprzez tournee i nagrania ze swoim Orientalnym Zespołem, który wykonuje tradycyjną cygańską i turecką muzykę ludową. Występował także z Marią Joao Pires, Joe Zawinulem i Eliotem Fiskiem. Burhan Öçal debiutował w Stanach Zjednoczonych w 1998 występując razem z Eliotem Fisk w Los Angeles. Wkrótce potem odbył tournee z zespołem George’a Grunta występując na Montreal Jazz Festival, w Vancouver, Ravinia Festival w Chicago, Knitting Factory w Nowym Jorku. Inne ważne wydarzenia to dwa występy z Orientalnym Zespołem w 1998 roku na Festiwalu WOMAD w Anglii i trzy występy z tym zespołem na EXPO’ 98 w Lizbonie. Występował także solo w londyńskim Royal Festival Hall w ramach Rhythm Sticks.
Burhan Öçal otrzymał kilka nagród za swoje nagrania włączając Nagrodę Niemieckich Krytyków Nagrań za płytę z Orientalnym Zespołem, a także Nagrodę „Prix Choc” za solowe nagranie pt. „Otomański ogród”.
http://burhanocal.com

20.09.2008, godz. 19.00, Namiot przy PKiN
Gnawa Home Songs (Maroko)

Gnawa to potomkowie czarnych niewolników, przez wieki egzystujących na marginesie marokańskiej społeczności. To również mistyczne wspólnoty muzyków i tancerzy wierzących w uzdrawiającą moc muzyki. Muzyki, która przywoływać ma duchy przodków i odganiać złe moce - uzdrawiać i uszczęśliwiać. W pieśniach zawarta jest historia Gnawa. Choć dziś wielu z nich ma krew arabską lub berberyjską to są oni wszyscy potomkami czarnych społeczności - rodem z Mali, Senegalu, Burkina Faso, Ghany czy Gwinei – podbitych i zniewolonych w XVI w. przez muzułmańskich władców. Gnawa związani są z sufizmem – mistycznym nurtem islamu. Do dziś pozostają grupą niezintegrowaną ze społeczeństwem Maroka, choć już uznawaną, i nawet darzoną szacunkiem, odkąd Zachód odkrył unikalność ich kultury - wcześniej uważanej za prymitywną i archaiczną. Tę właśnie unikalną kulturę przybliża projekt pod nazwą GNAWA HOME SONGS. To wyjątkowe spotkanie wybitnych solistów zebranych przez Emmanuelle Honorin i Karima Ziada. Są wśród nich: Hamid Kasri i Amlil z Rabat, H'mida i Hassan Boussou z Casablanki oraz rodzina Merchane z Marakeszu.
http://accords-croises.com/en/artiste-bio.php?artiste_...

18.09.2008, godz. 19.00, Namiot przy PKiN
Yasmin Levy (Izrael)

Izraelska piosenkarka. Wykonuje przede wszystkim muzykę sefardyjską, inspirowaną flamenco. Śpiewa w ladino, zapomnianym języku hiszpańskich Żydów.
Zadebiutowała w 2000r wydając płytę Romance & Yasmin z wyborem ballad i lirycznych pieśni. Wyśpiewane w ladino, przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów, zauroczyły Europę.
Yasmin Levy nie tylko śpiewa średniowieczne sefardyjskie ballady, sięga także po współczesną poezję a tradycję ladino łączy z flamenco.
Głos Yasmin jest przepiękny – melodyjny, bardzo emocjonalny a przy tym niezwykle potężny. Czasem pełen żalu i smutku, innym razem wydaje się być przepełniony gniewem, by po chwili znów koić. Nie jest to przy tym uładzony śpiew europejskich spadkobierców tradycji bel canto - bliżej tu do archaicznych tradycji białych głosów i nosowych wibracji. Wszystko wydaje się bardzo głębokie i szczere.
Popularność jej ciepłego, ekspresyjnego głosu i świetnych aranżacji bardzo dynamicznie rośnie na całym świecie, Yasmin koncertuje na wszystkich kontynentach, jest laureatką wielu nagród. Przez ostatnie trzy lata była nominowana do nagrody BBC Folk Award. W 2006 roku występowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku. http://www.yasminlevy.net

i dla chetnych warsztaty:)
KLASA WIRUJĄCYCH DERWISZY
Mistrz
Selcuk Gurez ( Turcja)-derwisz
+ 2 flecistów grających na neyu
Warsztaty wirowania, koncentracji, malowania na wodzie i innych tajemniczych sztuk mistycznej Turcji.Karolina Krzywicka edytował(a) ten post dnia 13.08.08 o godzinie 08:44
Emi B.

Emi B. Mani Mani

Temat: IV Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur 2008, 13.09.08...

jak i gdzie można się zapisać na wirowanie derwiszy?????

świetny program! dzięki za info!
Karolina K.

Karolina K. historyk sztuki,
menadżer kultury

Temat: IV Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur 2008, 13.09.08...

Emilia B.:
jak i gdzie można się zapisać na wirowanie derwiszy?????

świetny program! dzięki za info!

Ja co roku wyczekuję festiwalu i za każdym razem jest to dla mnie prawdziwa uczta muzyczna:) W zeszłym roku przeżyłam katharsis na koncercie pakistańskiego muzyka Faiz Ali Faiz z zespołem, który po wykonaniu tradycyjnego qawali wystąpił razem z grupą flamenco, to było niesamowite! Dosłowne skrzyżowanie kultur;)

Co do warsztatów, to sądzę, że tu można spróbować;)
Kontakt

Zapisy na warsztaty:
Małgorzata Korczyńska
agencja_ami@op.pl
Biuro Festiwalu

albo
Stołeczna Estrada
ul. Marszałkowska 77/79
00-683 Warszawa
biuro@festival.warszawa.pl
tel.: 22 628 44 50
22 628 44 40

http://www.festival.warszawa.plKarolina Krzywicka edytował(a) ten post dnia 13.08.08 o godzinie 13:54
Emi B.

Emi B. Mani Mani

Temat: IV Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur 2008, 13.09.08...

udało mi się zapisać na warsztaty wirujących derwiszy!!! już nie mogę się doczekać!!
Karolina K.

Karolina K. historyk sztuki,
menadżer kultury

Temat: IV Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur 2008, 13.09.08...

Emilia B.:
udało mi się zapisać na warsztaty wirujących derwiszy!!! już nie mogę się doczekać!!

Emilia, jak Ci wychodzi "wirowanie"?;)

Następna dyskusja:

III Festiwal Warszawski Skr...




Wyślij zaproszenie do