Temat: Biżuteria artystyczna
Podyskutowałabym chętnie szerzej, gdyby nie chwilowy brak czasu..
ale nie mogłam się powstrzymać, widząc ten link:
http://www.goldenline.pl/forum/3031732/elementy-do-biz...
( dla niewtajemniczonych w grupę: link dotyczy miejsc, gdzie można kupić elementy do biżuterii na wagę). I to bynajmniej nie chodzi o wagę metali szlachetnych, lecz o elementy jak najtańsze. Czar pryska... Niby nie materiał stanowi o wartości dzieła, lecz praca artysty. Sama noszę bransoletę i fibulę z kutego żelaza, i jest to moja ulubiona biżuteria. Ale jeśli ktoś kupuje hurtowo taniutki materiał, można przypuszczać, że produkt ( tak, to już jest produkt) będzie wyrabiany masowo. Sztukę bowiem cechują oprócz walorów estetycznych myśl, idea oraz unikatowość. Według pojęcia Tatarkiewicza - sztuka może, ale nie musi być piękna, wystarczy że porusza. Rzeźbą, która mi najbardziej utkwiła w pamięci , bliską memu sercu jest "Dzieciom Zamojszczyzny" Hasiora, za którym wcale nie przepadam.
Funkcje biżuterii.
Czym jest i jaka jest funkcja biżuterii - nie trzeba na tej grupie tłumaczyć. O jej artyźmie stanowić będzie jednak w moim pojęciu współczesnego rozumienia tego słowa - nie tylko kunszt, ale także cały zespół innych cech.
Ps. Powyższe nie oznacza, że masowe robienie biżuterii z tanich elementów jest złe. Jest to po prostu biżuteria, spełniająca kryteria dekoracyjne, do której również można mieć emocjonalny stosunek. Ale do pojęcia "artystyczny" jej twórca musi wnieść wysiłek twórczy, większy niż przez samo złożenie biżuterii ;)
Dana Saga T. edytował(a) ten post dnia 26.09.12 o godzinie 07:35