Marcin Nowak Handel B2B
Temat: Forum gospodarcze Polska - Chiny w Krakowie?
Forum gospodarcze Polska - Chiny w Krakowie?Bartłomiej Kuraś
2007-10-26,
Marek Nawara - marszałek małopolski - zaproponował w piątek chińskiej ambasadzie organizację w przyszłym roku w Krakowie forum gospodarczego Polska - Chiny. - Potrzebujemy takiego spotkania - ocenił Sun Rongmin, nowy ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które po objęciu w tym roku chińskiej ambasady w Warszawie odwiedził Sun Rongmin. Chiński dyplomata spotkał się wczoraj z władzami Małopolski.
- Omawialiśmy sprawę organizacji forum gospodarczego, które miałoby się odbyć pod koniec przyszłego roku w Krakowie - mówi Marek Nawara, marszałek małopolski. - Jest spore zainteresowanie polskich firm możliwościami współpracy z Chinami. Także chińskie firmy są zainteresowane polskim przemysłem, przede wszystkim produkcją maszyn i przetwórstwem węgla. Te gałęzie przemysłu są rozwinięte w południowej części Polski, dlatego Kraków wydaje się dobrym miejscem na zorganizowanie takiego forum - argumentuje marszałek Nawara.
- To bardzo dobra propozycja - ocenia ambasador Sun Rongmin. - Chińskie firmy interesują się polskim rynkiem, ale kontakty z polskimi firmami są zbyt słabe. Forum gospodarcze mogłoby zmienić tę sytuację. Potrzebujemy takiego spotkania - dodał.
Chińczycy są też zainteresowani budową sieci nowych dróg w Polsce.
- Mamy bardzo dobre przedsiębiorstwo, które potrafi szybko budować drogi - zachwala ambasador Rongmin. - A w Polsce jest jeszcze wiele dróg do zbudowania, dlatego uważam, że nasze kraje mogą się porozumieć w tej sprawie - dodaje.
- Przy pomocy chińskich drogowców moglibyśmy budować nie tylko krajowe autostrady, ale także drogi wojewódzkie w Małopolsce - uważa Nawara.
Współpraca Małopolski z Chinami rozpoczęła się przed trzema laty. W 2004 r. radni wojewódzcy zdecydowali o nawiązaniu kontaktów z prowincją Jiangsu "w celu wzmocnienia przyjacielskiej współpracy oraz pogłębiania wzajemnego zrozumienia i przyjaźni między Polską a Chinami". Zaraz potem do Chin wyruszyła delegacja - z marszałkiem, wojewodą, rektorami i biznesmenami z naszego regionu - która pod presją organizacji pozarządowych zwróciła uwagę na łamanie praw człowieka w Chinach. Chińczycy nie obrazili się na Polaków. Dziesięć chińskich korporacji wysłało do Małopolski swoich przedstawicieli, którzy podpisali u nas umowy handlowe, a na Uniwersytecie Jagiellońskim otwarty został Instytut Konfucjusza, gdzie można poznawać kulturę, język i obyczaje Państwa Środka.
- Chiny stają się najpotężniejszą gospodarką świata. Jesteśmy wręcz skazani na kontakty z tym krajem. Im wcześniej zaczniemy dobrze współpracować z Chińczykami, tym dla nas lepiej - uważa marszałek Nawara.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,4617893.html?sk...