Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: Ken-jutsu i walka mieczem

Jeśli chodzi o drewniane miecze, używali ich Indianie południowoamerykańscy, niektóre plemiona nawet jeszcze w początku XX stulecia, nazywało się to bodajże makan.
Piotrze, nie spieram się, że technologia dawała broni japońskiej jakąś przewagę nad europejską, twierdzę tylko, że się różniła, ale to "oczywista oczywistość".
Bronią z brązu posługiwali się starożytni Egipcjanie i Grecy (m. in. pod Troją), Rzymianie w okresie rozkwitu Imperium używali już broni stalowej.
Pojedynki na broń białą w XIX stuleciu były już rzadkością, zostały wyparte przez spotkania z użyciem pistoletów pojedynkowych.
Jan F.

Jan F. Interactive/
E-commerce/ Gaming -
łączę ludzi i
wyzwania :)

Temat: Ken-jutsu i walka mieczem

Witam,
Dawno mnie tu nie bylo... Kilka uwag:
1) Damast to specjalny rodzaj stali, wykonany ze specjalnej rudy wydobywanej na terenie bodajze dzisiejszej turcji. Od XIX w, dzieki rozwojowi technologii pojawilo sie wiele podrobek, ale to nie jest damast, i jezeli ktos mial kontakt z orginalem (mialem to szczescie) i wprawne oko, odrozni bez problemu(no prawie :) ). Glownie damscenskie maja rysunek wytartych slojow drewna, tylko bardziej zawilych. Na ile mi wiadomo, NIE MA JAPONSKICH GLOWNI DAMASCENSKICH. Byl to zupelnie inny rodzaj stali, glownie byly inaczej skuwane (bodajze bylo 7 podstawowych technik produkcji,i tyle wariantow, ilu mistrzow miecza), a specjalna linia szwu bieze sie wlasnie ze skuwania ze soba kilku elementow glowni, i wkuwania ostrza z wysokohartowanej stali. BTW, nie wszystkie japonczyki, nawet orginalne, maja "szew" (jesli ostrze bylo z tej samej stali co reszta glowni - nie bylo szwu), i wszystkie wspolczesne masowki z chin maja podrabiany "szew" :)
2)Rzymianie walczyli zelazem, nie stala...moge sie oczywiscie mylic, ale pierwsze wytopy stali w Europie to koniec sredniowiecza...oprocz damastu, ale to byla Azja mniejsza, bylo malo i bardzo drogie. Stad zreszta wziely sie legendy o ostrzach damascenskich tnacych zbroje i miecze z latwoscia - po prostu stal przecina "latwo" duzo mieksze zelazo. Zreszta, szukajac duzo blizej, polska szabla wojskowa wz. 36 ciela gwozdzie wbite w sciane...zelazne gwozdzie, kute przez kowala. Slyszalem o kims kto probowal tej sztuczki na wspolczesnym gwozdziu - efekt - wyszczerbiony zabytek :)
pozdr,
JF

Temat: Ken-jutsu i walka mieczem

Jan F.:
1) Damast to specjalny rodzaj stali, wykonany ze specjalnej rudy wydobywanej na terenie bodajze dzisiejszej turcji.
Niezupełnie. Istnieją dwa rodzaje damastu: ten "prawdziwy", inaczej bułat, oraz damast skuwany. Stal damasceńska pochodziła z Indii, a dużym ośrodkiem handlu był właśnie Damaszek, stąd nazwa.
Od XIX w, dzieki rozwojowi technologii pojawilo sie wiele podrobek, ale to nie jest damast
Owszem. Pod koniec XVII uległy wyczerpaniu złoża, z których pochodził damast (swoje niezwykłe właściwości zawdzięczający domieszkowaniu, mn. manganem oraz wytapianiu techniką tyglową). W XIX w. "przypomniano" sobie w Europie o technice damastu skuwanego i zaczęto produkować taką stal.
Glownie damscenskie maja rysunek wytartych slojow drewna, tylko
Wzorów jest mnóstwo. Akurat "słoje" to najpowszechniejszy wzór damastu skuwanego, którym da się "podrobić" prawie wszystkie wzory bułatu oprócz ziarnistego.
bardziej zawilych. Na ile mi wiadomo, NIE MA JAPONSKICH GLOWNI DAMASCENSKICH. Byl to zupelnie inny rodzaj stali, glownie byly
Technicznie jest to klasyczny damast skuwany.
tyle wariantow, ilu mistrzow miecza), a specjalna linia szwu
bieze sie wlasnie ze skuwania ze soba kilku elementow glowni,
Eerm, jeśli masz na myśli hamon, to jest to efekt odrębnego hartowania ostrza, a nie pozostałość skuwania.
2)Rzymianie walczyli zelazem, nie stala...moge sie oczywiscie mylic, ale pierwsze wytopy stali w Europie to koniec
No... mylisz się. Stal to żelazo z nieco większą domieszą węgla, tak od 0,5 do 2%, powyżej mamy już żeliwo. Uzyskanie stali możliwe jest nawet w dymarce, prawdziwa trudność polega na wyprodukowaniu czegoś o jednolitym i kontrolowanym nawęgleniu.
Faktem jest, że Rzymianie swoją karierę zaczynali od żelaza, ale słynne gladiusy, "miecze hiszpańskie", przejęte na uzbrojenie legionów w drugim wieku p.n.e., produkowane były z damastu skuwanego, zawierającego żelazo i stal o różnym stopniu twardości.
Piotr Wyleżoł

Piotr Wyleżoł Specjalista ds.
Zamówień Publicznych

Temat: Ken-jutsu i walka mieczem

Dodam tylko że w XIX wieku chyba Rosjanie(z Tuły? nie pamiętam ale któryś z Carskich zakładów zbrojeniowych) ponownie odkryli technologie bułatu, potem znów zaginęła i od paru czy parunastu lat jeden amerykanin odkrył jak wytwarzać bułat był o tym artykuł w jakimś popularno-naukowym pisemku łącznie z zdjęciami mikroskopowymi szlifów oryginału i reprodukcji.
Co do Japończyków to fakt jest to damast ale tylko do XVII czy jakoś tak wieku potem im się źródła rudy rzecznej wyczerpały i korzystali z stali sprowadzanej z min. Toledo, wcześniej natomiast korzystali z rodzimych rud zawartych w piasku rzecznym czy jakoś tak (czytałem o tym po angielsku i nie znam technicznego opisu po Polsku). Technologia obróbki surówki była inna w europie by wyrównac poziom nawęglenia(znów przepraszam za braki w słownictwie technicznym) kuto od razu na gorąco placek wytopiony w dymarce a w japonii czekano aż wystygnie przez co powstawała taka bryłka "szlamu" (wymieszane zanieczyszczenia z stalą) rozbijano tą bryłkę wybierano stal którą "zawijano" w stal uzyskaną wcześniej i to kuto tak długo aż się ładnie wyrównało i potem dodawano kolejne odpryski stali i znów kuto...

konto usunięte

Temat: Ken-jutsu i walka mieczem

No dobrze, to tyle o uwagach "metalurgoznawców":). A praktycy we władaniu białą bronią są?:))) 5 lat tradycyjnego kenjutsu w formie semicontaktowej(nie straciłem żadnych ważnych ważnych części ciała):)))
Adam Aduszkiewicz

Adam Aduszkiewicz Fundacja Rozwoju
Demokracji Lokalnej
Prezes Zarządu

Temat: Ken-jutsu i walka mieczem

a wolno spytać, gdzie ten semikontakt?
Ireneusz Nowak

Ireneusz Nowak Dyrektor, Polpak
Poland

Andrzej Foik

Andrzej Foik Badacz na
Uniwersytecie
Kalifornijskim w
Irvine

Temat: Ken-jutsu i walka mieczem

Ja polecam nasza szkole ken-jutsu - Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu, najstarsza szkola szermierki w Japonii. Zaprszam na treningi :) Wiecej info na naszych stronach

http://www.facebook.com/pages/Tenshin-Sh%C5%8Dden-Kato...

http://katoriwaw.nazwa.pl/



Wyślij zaproszenie do