Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Ciekawostki / Nowości

Pewnie dostajecie różne nowinki, czytacie gazety, dostajecie newslettery od Waszych doradców czy z darmowych serwisów...

Na początek taka ciekawostka:

Zasad bhp również należy przestrzegać
2010-08-25

Do ustawodawstwa polskiego pojęcie ,,zasad bezpieczeństwa i higieny pracy" zostało wprowadzone po raz pierwszy rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 325).

To samo pojęcie zostało uwzględnione w ustawie z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91), a następnie w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Dlaczego, poza przepisami, konieczne było wprowadzenie do prawa pracy zasad bhp? Trafnie wyjaśnił to prof. Wacław Szubert - ,,odwoływanie się do zasad jest rzeczą konieczną, ponieważ kompletność samych przepisów bhp jest, ze względu na różnorodność i zmienność materii, nieosiągalna".

Czym są dziś "zasady bhp?" Można ogólnie powiedzieć, że o uznaniu określonej normy za zasadę prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, decyduje przede wszystkim powszechny zakres jej obowiązywania. Ale nie tylko to. Zasada zwykle nie określa konkretnego parametru, którego należy przestrzegać, lecz decyzję w tej sprawie pozostawia rozsądkowi, wiedzy i doświadczeniu jej adresata. Klasycznym przykładem zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest kodeksowy obowiązek dostosowania szybkości jazdy do warunków drogowych. Przepis nie określa jaka to ma być szybkość, pozostawiając decyzję w tej sprawie kierowcy, jego doświadczeniu i rozsądkowi.

Zdaniem prof. Zbigniewa Salwy ,,przez zasady bezpieczeństwa i higieny pracy rozumie się reguły lub wymagania, wynikające zarówno z przesłanek naukowych lub technicznych, jak i doświadczenia życiowego, nie ujętych w formie przepisów prawnych, których przestrzeganie jest niezbędne do zapewnienia ochrony zdrowia lub życia pracowników".

Ustawodawca, wprowadzając pojęcie zasad do przepisów ochrony pracy i zdając sobie sprawę z niekonkretności pojęcia, zastrzegł, że przypadki sporne będzie rozstrzygał sąd. W wyroku z dnia 25 stycznia 1960 r., IV CR 211/59, PiZS 1961, nr 8-9, s. 108 Sąd Najwyższy stwierdził, iż ,,z umieszczenia w 1958 r. obsługi sieczkarni w wykazie prac wzbronionych młodocianym należy wyciągnąć wniosek, że przynajmniej kilka lat wcześniej znane było niebezpieczeństwo związane z pracą młodocianych przy obsłudze sieczkarni. Obowiązkiem przeto starannego kierownika zakładu pracy było, mimo nieistnienia ogólnie obowiązującego zakazu, zabronić dopuszczenia młodocianych do obsługi sieczkarni, szczególnie sieczkarni poruszanej elektrycznie". W tym samym orzeczeniu czytamy, że ,,tam gdzie możliwe jest dla zapewnienia bezpieczeństwa lepsze urządzenie techniczne, pracodawca nie może tolerować gorszego, a odpowiedzialność z siebie zrzucić przez wydanie instrukcji".

Natomiast w wyroku z dnia 31 grudnia 1951 r., C 320/51, PiP 1952, z. 7, s. 127 Sąd Najwyższy orzekł, że ,,odpowiedzialność pracodawcy wynika już z naruszenia ogólnych zasad. Wydanie specjalnych przepisów wykonawczych nie jest konieczne, zastępują je bowiem powszechnie znane z codziennego życia doświadczenia".

Osiemdziesiąt lat obowiązywania zasad bhp w prawie polskim i liczne wyroki sądów, w tym Sądu Najwyższego, pozwoliły przyjąć na użytek potoczny, że zasady bhp to m.in. wypracowane przez praktykę reguły postępowania, których stosowanie ma zapewnić (zwiększyć) poziom bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników. Odnosi się to jednak nie tylko do reguł wypracowanych przez praktykę, ale także do zasad logicznego, bezpiecznego postępowania w każdym przypadku, na każdym odcinku wykonywanej pracy, jeśli nie jest ona lub nie może być określona w przepisach.

Podstawową zasadą prawa pracy jest prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zawarte w art. 66 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.). Rozdział II działu pierwszego k.p., obejmujący aż czternaście artykułów, został zatytułowany ,,Podstawowe zasady prawa pracy". Dotyczą one prawa do swobodnie wybranej pracy (art. 10), zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika przy nawiązywaniu stosunku pracy oraz ustalaniu warunków pracy i płacy (art. 11), poszanowania dóbr osobistych i innych pracownika (art. 111), równego prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków (dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu) (art. 112), zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu (art. 113), prawa do godziwego wynagrodzenia za pracę oraz do wypoczynku (art. 13 i 14), zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (art. 15), zaspokajania bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników (art. 16), ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17), zgodności postanowień umów o pracę z prawem (art. 18), prawa tworzenia organizacji (np. związkowych) i przystępowania do tych organizacji (art. 181), uczestniczenia w zarządzaniu zakładem pracy (art. 182) oraz obowiązku tworzenia warunków umożliwiających korzystanie z uprawnień dotyczących reprezentacji i obrony swoich interesów oraz uczestnictwa w zarządzaniu zakładem (art. 183).

Ustawodawca, formułując w k.p. wspomniane zasady prawa pracy, nadał im formę obowiązków pracodawcy. Podstawowym z nich w obszarze bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników jest zasada zapewnienia pracownikom przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy ujęta w art. 15 k.p. Zasadę tę rozwija art. 94 pkt 4 k.p., który do obowiązku zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dodaje obowiązek systematycznego szkolenia przez pracodawcę pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ponadto w myśl 304 k.p. zasada zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy obejmuje nie tylko pracowników, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, lecz została rozciągnięta na osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy i to nie tylko w zakładzie pracy danego pracodawcy, lecz również w każdym innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Dotyczy to więc m.in. osób odbywających szkolenie, uczestników akcji społecznych oraz żołnierzy lub więźniów wykonujących pracę na rzecz pracodawcy.

Edward Kołodziejczyk

źródło: http://www.abc.com.pl/w_newslettery.php?action=showNew...
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Ciekawostki / Nowości

i może jeszcze to:

Silny wiatr, wzburzona woda i robotnicy na rozkołysanej tratwie, pracujący praktycznie bez zabezpieczeń przy budowie molo w Płocku. Taki obraz uchwycił Reporter 24 - Skibek. "Robotnicy postępują wbrew zasadom nie tylko BHP, ale również zdrowego rozsądku" - oświadczył po obejrzeniu filmu Mateusz Gdowski, przedstawiciel konsorcjum budującego molo

Tutaj jest film (we flashu)
http://kontakt24.tvn.pl/temat,igraja-ze-smiercia-repor...

(...)
Na miejsce udają się nasze służby"

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem konsorcjum, aby sprawdzić, czy wie, w jakich warunkach przebiega budowa molo. "Robotnicy postępują wbrew zasadom nie tylko BHP, ale również zdrowego rozsądku" - oświadczył Mateusz Gdowski, rzecznik prasowy Bilfinger Berger Budownictwo S.A.

"Na miejsce udają się nasze służby BHP, które po raz kolejny skontrolują budowę. O sprawie poinformowany został również przedstawiciel zarządu odpowiedzialny za oddział realizujący budowę. Sprawę zbadamy i wobec osób odpowiedzialnych będą wyciągnięte konsekwencje. Niekoniecznie to muszą być pracownicy Bilfinger Berger Budownictwo, ale jako lider konsorcjum czujemy się odpowiedzialni za naszych partnerów jak i podwykonawców" - dodał rzecznik

źródło: http://kontakt24.tvn.pl/temat,igraja-ze-smiercia-repor...
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Ciekawostki / Nowości

Firma oszczędzi na badaniach lekarskich
2010-09-01

Źródło: Rzeczpospolita, 30 sierpnia 2010 r.

Komisja ,,Przyjazne państwo", odpowiadając na zgłaszane od wielu lat postulaty pracodawców, skierowała do konsultacji społecznych projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Po jej uchwaleniu, pracodawca nie będzie musiał kierować na badania wstępne pracowników, których zatrudni ponownie w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę. Wyjątek stanowiłoby przyjęcie tego samego pracownika na inne stanowisko, na którym występują nowe zagrożenia.

Zmiana przepisów ma na celu obniżenie kosztów rekrutacji pracowników przyjmowanych do pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę. Obecnie obowiązek skierowania na badania wstępne dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od czasu trwania przerwy w zatrudnieniu.

Zaproponowany przez posłów 30-dniowy termin jest przewidziany dla innych przerw w pracy. Tytułem przykładu pracownik musi poddać się badaniu po trwającym dłużej niż 30 dni zwolnieniu lekarskim.

Następna dyskusja:

Ciekawostki naukowe... B...




Wyślij zaproszenie do