konto usunięte

Temat: Wypadek przy pracy - czy nie?

Pracownik otrzymuje wypowiedzenie z pracy z okresem 2-tygodniowym i wraz z wypowiedzeniem -polecenie ustne o tym iż ma zaprzestać całkowitej działalności dla firmy w tym dniu i w dniach następnych. W dniu następnym ma się rozliczyć z firma i pójść na zaległy urlop wypoczynkowy.
Pracownik samodzielnie, wbrew poleceniu kontynuuje w dniu otrzymaniu wypowiedzenia pracę i w czasie jej trwania dochodzi do wypadku.
Jaka kwalifikacja? - zachowany jest związek z pracą, czy nie?
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Wypadek przy pracy - czy nie?

Nawet jakby się "rozliczał" - czy to nie jest związane z pracą? Jest w pracy, wykonuje czynności związane, NIE jest na urlopie - bo na urlopie wypoczywasz a nie rozliczasz się z firmą.

Możesz wpisać (zaryzykuj!!!!), że "wyłączna przyczyna wypadku było itd spowodowane itp". Ale wg mnie co innego naruszenie polecenia służbowego w tym dniu, a co innego zerwanie związku z pracą. Był pijany? kradł? robił fuchę? Jeśli nie - to pracował dla dobra firmy, tak?

konto usunięte

Temat: Wypadek przy pracy - czy nie?

Też tak myślę, że związek z pracą nie ustał - więc wypadek przy pracy- ale nie zaszkodzi posłuchać opinii i argumentacji innych, którzy być może spotkali się z taką sytuacją.

konto usunięte

Temat: Wypadek przy pracy - czy nie?

Po otrzymaniu polecenia zaprzestania pracy w tym dniu pracownik samowolnie pracę kontynuowal.
Najprawdopodobniej (bo nie znamy szczegółów) nie uznałabym tego zdarzenia za wpp, stwierdzając brak związku z pracą.
Zostawilabym decyzję sądowi (zakladając, że pracownik odwolalby się od ustalen protokolu).
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 października 1997 r., II UKN 304/97, OSNP 1998, nr 15, poz. 464 podkreślił, że „związek zdarzenia z pracą nie zostaje zerwany przez to, że (....) związek wypadku z pracą zostanie zerwany, jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi w czasie nielegalnego strajku, a także gdy samowolnie przebywał na terenie zakładu pracy i nie był już w dyspozycji pracodawcy”.
oraz
Nie jest wypadkiem przy pracy nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, jakiemu uległ pracownik samowolnie przebywający na terenie zakładu pracy, który nie był w dyspozycji pracodawcy po odsunięciu go od wykonywania pracy, wskutek czego taki wypadek nie pozostawał w normatywnym związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Wyrok SN z 13.11.1998r. . I UKN 298/98, OSNAP 1999/24/798 Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.12.14 o godzinie 15:48
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Wypadek przy pracy - czy nie?

Ewa, wszystko gra, nawet to orzecznictwo. Tylko, że:
- wpierw go odsuwają, potem nakaz przyjścia i rozliczenia się. Czyli co? Jest czy nie jest w pracy?
- orzeczenia dotyczą konkretnych sytuacji, w tym także owego "samowolnego przebywania". Czy każde samowolne przebywanie jest identyczne?

A tak w ogóle to zgadzam się z sugestią o pozostawieniu decyzji Sądowi. Nadal szukam (choć szczegółów sprawy brak) pozytywów w pozostaniu i kontynuowaniu pracy. Dlaczego to zrobił? Na jakim był stanowisku? Jaką pracę wykonywał? Może miała charakter ciągły i facet chciał przekazać dane?
Zakładam, że gdyby sytuacja była "napięta", to szef dałby wypowiedzenie, wezwał ochronę obiektu, nakazał spakować pudełeczko, zdać przepustkę i dalej mi jazda. Znam to akurat z autopsji. Tu daje wypowiedzenie bla bla bla i "masz zaprzestać działalności". Coś nie gra: Facet wraca do biurka i może napsuć krwi pracodawcy - co ma do stracenia? Trochę to wszystko pokręcone.

Temat: Wypadek przy pracy - czy nie?

Wypowiedzenie zaczyna obowiązywać od kolejnego dnia po wręczeniu. Czy się mylę?

Wg mnie związek w pracą zachowany.

konto usunięte

Temat: Wypadek przy pracy - czy nie?

Piotrze,
zgadzam sie, też mam sporo wątpliwości bo za mało wiemy. Natomiast moje zdanie dotyczy konkretnie tego dnia i tego czasu, w którym doszło do wypadku i w którym nie miał już pracować, a nie np. dnia następnego gdy przyszedł się rozliczać.
Nie wiemy z jakiego powodu nakazano mu natychmiast przerwać pracę.
Co do tego, co napisał Kacper, to moim zdaniem dla uznania związku z pracą lub jego braku, nie ma akurat wielkiego znaczenia fakt, że pracownik ma wciąż obowiązującą umowę o pracę.
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Wypadek przy pracy - czy nie?

No i miód.

Następna dyskusja:

Wypadek przy pracy, czy nie...




Wyślij zaproszenie do