Temat: Wypadek przy pracy
Co do szefa którego strzela, to może być problem z kolei z przyczyną zewnętrzną. Bo relacje z pracownikami nawet nieprzyjemne nie są czynnikiem wyjątkowym czy nadzwyczajnym, tak jak w tym przypadku poniżej.
Kobieta zatrudniona w zespole obsługi szkół na stanowisku głównej księgowej, w trakcie rozmowy telefonicznej z pracownikiem ZUS, nagle zbladła i straciła przytomność.
Wezwana karetka Pogotowia Ratunkowego przewiozła nieprzytomną do szpitala, gdzie stwierdzono zawał mięśnia sercowego. Po długiej rehabilitacji do pracy już nie wróciła, gdyż nie czuła się na siłach.
Okoliczności zdarzenia
Główna księgowa w okresie poprzedzającym krytyczny dzień pracowała po kilkanaście godzin dziennie. Tegoż dnia straciła przytomność po nieprzyjemnej rozmowie z pracownikiem ZUS, w trakcie której kilkakrotnie ostro reagowała na argumenty rozmówcy, z którymi się nie zgadzała.
Działania po zdarzeniu
Pracodawca uznał ww. zdarzenie za wypadek przy pracy. Lekarz – orzecznik stwierdził 10% uszczerbek na zdrowiu. W następstwie tego poszkodowana wystąpiła do ZUS o przyznanie prawa do stałej renty w związku z całkowitą niezdolnością do pracy, spowodowaną skutkami wypadku przy pracy.
ZUS odmówił przyznania renty, stwierdzając, iż nie uznaje zdarzenia skutkującego zawałem za wypadek przy pracy. Dlatego poszkodowana odwołała się do Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Wyrok Sądu
Sędzia wymienionego wyżej Sądu orzekł, że ubezpieczona nie jest niezdolna do pracy w związku z wypadkiem, zatem nie spełnia wymogów ustawy do przyznania renty.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wyjaśnia, że:
główna księgowa wykonywała zwykłe czynności zawodowe, należące do zakresu normalnych obowiązków,
biegły lekarz kardiolog stwierdził u ubezpieczonej przewlekłą chorobę wieńcową oraz stan po zawale serca,
diagnostyka inwazyjna wykazała zwężenie tętnicy (zwężenie to w trakcie leczenia pozawałowego poszerzono).
według biegłego przebyty zawał był następstwem schorzeń somatycznych i nie miał znamion wypadku przy pracy.
Apelacja
Zainteresowana, nie zgadzając się z takim wyrokiem wniosła apelację domagając się jego zmiany i przyznania renty. Sąd Apelacyjny apelację oddalił, uzasadniając to następująco:
Zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy z uwagi na brak przyczyny zewnętrznej.
Stanowisko głównej księgowej jest stanowiskiem kierowniczym, samodzielnym i wykonująca je musi się liczyć z różnymi konfliktowymi sytuacjami oraz doznawaniem w trakcie prac mniejszych lub większych stresów psychicznych,
Z zeznań ubezpieczonej, a także świadka nie wynika by w dniu zdarzenia miały miejsce nadzwyczajne okoliczności, wykraczające poza typową, nawet ciężką, codzienną pracę.
Kontakt głównej księgowej z pracownikiem ZUS jest rzeczą normalną, jak również zaistnienie kontrowersji w trakcie owego kontaktu.
Trudno uznać rozmowę telefoniczną, nawet przy zaistnieniu kontrowersji, za nadzwyczajną sytuację, która miała wpływ na stan zdrowia ubezpieczonej,
Koniecznym warunkiem uznania stresu jako przyczyny zawału, jest zaistnienie warunków lub okoliczności, wykraczających poza normalne zdarzenia w pracy. A tego w rozpatrywanej sprawie nie było.
Z opinii lekarza orzecznika i biegłego kardiologa, przyczyną zawału było schorzenie samoistne w postaci krytycznego zwężenia przedniej tętnicy zstępującej mięśnia sercowego.
Z braku zewnętrznej przyczyny należy to zdarzenie potraktować jako zachorowanie w pracy.
Lekarz-orzecznik wydając orzeczenie o 10% uszczerbku na zdrowiu nie ingerował w zasadność uznania przez pracodawcę zdarzenia za wypadek przy pracy.
Podsumowanie
Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 tej ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą m.in.:
podczas lub w powiązaniu z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Wskazane przesłanki zaistnienia wypadku przy pracy muszą wystąpić łącznie. Dlatego też nie każde nieprzewidziane zdarzenie, które zaistniało na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu, w którym jest wykonywana praca, może być uznane za wypadek przy pracy. Przy ocenie, czy mamy do czynienia z takim wypadkiem, należy kierować się ww. przepisami ustawy.
Poniżej w tabeli przedstawiono przyczyny wypadków w wybranych wyrokach Sądu Najwyższego.