Sebastian M.

Sebastian M. Do sukcesu nie ma
windy trzeba
zapier..... schodami

Temat: wózki widłowe

Witam,

Mam pytanko czy w kwestii wózków widłowych poniższe wymagania to komplet czy coś pominąłem ?

RMG z dnia 10 maja 2002 w sprawie bez. i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. z dnia 8 czerwca 2002)
RMG,PIPS z dnia 4 kwietnia 2003 zmieniające (Dz. U. Nr. 65 poz. 603)
Ustawa o dozorze technicznym z dnia 21 grudnia 2000 (Dz. U. Nr. 122 poz. 1321 z późn zm.)
RRM z dnia 3 lutego 2003 zmieniające (Dz. U. Nr 28 poz 240)
RMG z dnia 30 października 2002 w sprawie minimalnych wymagań dot. bez. i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.

Będę wdzięczny za pomoc.
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: wózki widłowe

To zależy czego konkretnie szukasz.

Generalnie przepisy, które wymieniłeś to podstawa.

Trochę - choć nie za dużo - znajdziesz też w ogólnych bhp i prawie budowlanym (pod kątem wentylacji w pomieszczeniach gdzie spala się paliwa - np LPG i tzw akumulatorowni).
Natomiast z przepisów o NDN/NDS dowiesz się, że jeśli masz wózki spalinowe to pewnie będziesz musiał zrobić odpowiednie pomiary na środowisku pracy.
Sebastian M.

Sebastian M. Do sukcesu nie ma
windy trzeba
zapier..... schodami

Temat: wózki widłowe

Muszę przygotować prezentację dla grupy na zaliczenie. Temat "wózki widłowe wymagania i zagrożenia związane z nimi" Dzięki za info zupełnie zapomniałem o pomieszczeniu. Dla wózków akumulatorowych to chyba wchodzą wymagania związane z ATEX-em ????.

Pozdrawiam,
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: wózki widłowe

Generalnie taka jest praktyka.

Była już dyskusja w tym temacie.
Paweł Roczek to dobrze podsumował.
http://www.goldenline.pl/forum/bhp-i-ppoz-zarzadzanie-...

Generalnie nikt nie jest w stanie dokładnie określić jakie są wymagania wobec takich pomieszczeń.
Natomiast nie znajdziesz rzeczoznawcy ppoż, który podpisze projekt w którym brakuje wentylacji, oświetlenia itp w Exx.
A dozór budowlany powie, że jeśli istnieje możliwość wycieku to i separator i kanalizacja powinna być z kamionki, w pobliżu powinien być natrysk bezpieczeństwa itp

konto usunięte

Temat: wózki widłowe

Jeszcze trzeba zwrócić uwagę na posadzkę - czy obciążenie wytrzyma, czy nie ma jakichś pokryw, które mógłby wózek poderwać jadąc, czy są generalnie wymalowane trasy transportu.

konto usunięte

Temat: wózki widłowe

Witam! Ja mam takie pytanie odnośnie wózków paletowych akumulatorowych. Czy do ich obsługi potrzebne są specjalne kwalifikacje? Jest to wózek tylko do podnoszenia palet do niewielkiej wysokości aby tylko przewieść palete z towarem na sklep. Szef chce coś takiego zakupić chciałabym sie bardziej wgłębić ze strony bhp w to. I jeszcze jedno pytanie jak to jest jeśli chodzi o obsługę takiego sprzętu przez kobiety?
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: wózki widłowe

To zależy jaki to wózek.
Jeśli jest to wózek mieszczący się w kategoriach UTB (UDT) to potrzeba będzie załatwić uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia. A jeśli tak to i psychotesty będą niezbędne.

Jeśli chodzi o kobiety. Sprawdź sobie rozporządzenie w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom.
Jeśli mnie pamięć nie myli to siła do ruszenia nie może być większa niż 300N a ogólna masa nie może przekraczać 400kg.
A więc zależy czy paleciak ma swój mechanizm napędowy.

Temat: wózki widłowe

MovinCar https://movincar.pl/sprzedaz-2 jest ekspertem w dziedzinie sprzedaży i wynajmu wózków widłowych dedykowanych do wewnętrznego transportu w firmach. Oferując szeroką gamę modeli, które spełniają najwyższe wymogi jakościowe i bezpieczeństwa, przedsiębiorstwo gwarantuje klientom idealne dopasowanie sprzętu do ich potrzeb. Dzięki zespołowi doświadczonych specjalistów, procesy transportowe w przedsiębiorstwie mogą zostać zoptymalizowane. MovinCar to godny zaufania partner, dbający o sukces i satysfakcję swoich klientów.

Temat: wózki widłowe

Witam,

Twoje wymagania dotyczące przepisów i regulacji związanych z użytkowaniem wózków widłowych obejmują główne akty prawne, ale dla pełnej zgodności warto uwzględnić jeszcze kilka dodatkowych aspektów. Oto pełna lista, która może być pomocna:

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. z dnia 8 czerwca 2002 r.)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 kwietnia 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. Nr 65, poz. 603)
Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz.U. Nr 122, poz. 1321 z późn. zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 lutego 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. Nr 28, poz. 240)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. Nr 191, poz. 1596)
Dodatkowo, warto również uwzględnić:

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego (Dz.U. 2018, poz. 2176)
Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach technicznych (Dz.U. 2019, poz. 70)
Pamiętaj, że zawsze warto regularnie sprawdzać aktualności w przepisach oraz konsultować się z odpowiednimi instytucjami, takimi jak Państwowa Inspekcja Pracy czy Urząd Dozoru Technicznego, aby upewnić się, że wszystkie wymagania są spełnione.

https://www.libres.pl/pl/contact

Następna dyskusja:

Wózki widłowe




Wyślij zaproszenie do